Drukuj
Kategoria: Co Gosia gotuje
Odsłony: 869

b_250_100_16777215_00_images_2014_Gosia_gotuje.jpgSilnie piekący smak, jaki odczuwamy przy spożyciu papryki chili wywołany jest przez podrażnienie zakończeń czuciowych oraz termicznych nerwów. Drogą odruchową powoduje to rozszerzenie naczyń krwionośnych błon śluzowych i skóry oraz położonych pod nimi narządów. Za ostry smak papryki chili odpowiada zawarta w jej owocach kapsaicyna. Kapsaicyna drażni błonę śluzową żołądka, wzmaga apetyt i wydzielanie soków żołądkowych, ułatwiając trawienie. Dania z dodatkiem chili uważamy za potrawy „ostre”. Dzisiaj Gosia proponuje  przepisy na „ostre” potrawy.

Piekielnie pyszne Chili

Składniki:           

0.5 kg mięska mielonego ( najlepiej wołowego), puszka czerwonej fasolki, 1 czerwona cebula, 1 cebulka, ½ kukurydzy  w puszcze, 2 czerwone papryki, sos tabasco lub przyprawa chili, olej, czosnek, ½ przecieru pomidorowego, szczypta oregano, 200 ml bulionu.  

 Przepis:       

Mięsko mielone podsmażyć na oleju, po ok. 5 minutach dodać odsączoną z zalewy fasolkę czerwoną, następnie podlać bulionem i dusić pod przykryciem. Cebulki  i czosnek pokroić, podsmażyć i dodać do mięska. Paprykę pokroić w kostkę i również dodać do sosu. Po ok. 15min. dodać kukurydzę oraz przecier pomidorowy. Dusić kolejne kilka minut, dodać sos tabasco ( ja dodaje ok. 1 łyżkę stołową) oraz oregano:) Gotowe. Podawać z ryżem i dużą ilością wody do popicia. 

{mp3}nr39{/mp3}

Ścieżka dźwiękowa programu „Co Gosia gotuje” kulinarnego Radia Polonia 2000 udostępniana jest  - za zgodą Autorki i amerykańskiej rozgłośni – na naszym portalu.

 

Ciasto czekoladowe z chili

Składniki:  

3 tabliczki gorzkiej czekolady, 1 kostka margaryny, 1 szklanka cukru, 1 cukier wanilinowy, 5 jaj, 2 łyżki mąki, ½ płaskiej łyżeczki chili, ½ płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia.

Przepis:

Czekoladę i margarynę rozpuść w kąpieli wodnej. Jajka, cukier i cukier wanilinowy wymieszaj mikserem (na małych obrotach!), dodaj mąkę, chili i proszek do pieczenia. Całość wymieszaj.

Połącz obie masy, delikatnie mieszając. Przelej do wysmarowanej i wysypanej kaszą manną tortownicy i wstaw do rozgrzanego do 170oC piekarnika na 35-40 minut. Ciasto jest rewelacyjne na ciepło z dodatkiem wiśni (zwłaszcza tych z alkoholu) i bitej śmietany.  

Zupa z limonek

Składniki:

 2 filety z kurczaka, 2 wątróbki drobiowe (opcjonalnie), 2 ząbki czosnku, 2 białe cebule (jedna mała druga średnia), 1 czerwona cebula (mała), 4 gałązki świeżej kolendry, 3 pomidory, 1 mała zielona papryka, 1 laska cynamonu (dł. ok. 2 cm), 1 goździk, 3 szczypty kminku, ½ łyżeczki suszonego oregano

4 limonki, 30 g masła, pieprz (świeżo zmielony), sól, 1 tortilla, 1 łyżka oliwy z oliwek, awokado, 1 łyżeczka zielonego pieprzu marynowanego (opcjonalnie).

Przepis:

Do garnka wrzucić filety z kurczaka, jedna cebulę, jeden ząbek czosnku i kolendrę, zalać 1 ½ l wody i gotować pod przykryciem na średnim ogniu przez 20-30 min. Na 10 min. przed końcem można dodać wątróbkę. W międzyczasie  poszatkować cebulę, pokroić zielona paprykę w drobną kostkę, pomidory sparzyć, obrać ze skórki i drobno posiekać.  Pozostały ząbek czosnku, laskę cynamonu, goździk, kminek i oregano podsmażyć delikatnie na patelni uważając aby się nie przypaliło.  Przygotowany wywar przecedzić przez sitko. Część bulionu z miksować z podsmażonymi przyprawami (ja używam młynka i wsypuje je do reszty), filety pokroić w paski i odłożyć na bok (tak samo należy odłożyć wątróbkę). W osobnym garnku rozgrzać masło, wrzucić cebulę, podusić przez parę minut, następnie dodać paprykę i dusić przez kolejne 1-2 minuty, na sam koniec dodać pomidory i dusić jeszcze chwilę cały czas mieszając. Do warzyw dodać sok z jednej limonki, bulion oraz filety (i wątróbkę). Gotować na średnim ogniu przez ok. 2 minuty. Doprawić pieprzem, jeżeli potrzeba to również solą.  Pokroić tortillę w paski. Na patelni rozgrzać oliwę i podsmażyć na niej paski tortilli aż będą złociste. Zdjąć z patelni i nadmiar oleju wysuszyć ręcznikiem kuchennym.  Obrać awokado, wyjąć pestkę i miąższ pokroić w plasterki. Jedną limonkę pokroić w ćwiartki, kolejną w plasterki.  Do bulionówek włożyć plasterki limonki, wlać gorący bulion. Podawać z paskami tortilli i mięsem. Można udekorować ziarenkami zielonego pieprzu.  

Smacznego!