Drukuj
Kategoria: Info
Odsłony: 755

b_250_100_16777215_00_images_2014_7_niebieskie.jpgPrzemoc w rodzinie z problemem alkoholowym to często stereotyp: alkoholik, który pije i bije. Rzeczywistość jest jednak nieco bardziej skomplikowana. W rolę zarówno ofiary jak i sprawcy przemocy może wejść każdy z członków rodziny, zarówno dorosły jak i dziecko. Wśród alkoholików rozróżniamy dwa typy sprawców. U części nich skłonność do przemocy pojawia się w synergii z rozwojem choroby alkoholowej. Złość, bezsilność wobec życia znajduje ujście w aktach przemocy wobec rodziny, głównie w stanie upojenia. Drugą grupę stanowią osoby, które stosowały przemoc, zanim doszło do uzależnienia. Ofiarami przemocy są najczęściej żony alkoholików. Cierpienie, które jest wynikiem doznawanej przemocy, także skłania do spożywania alkoholu. W takich przypadkach także dochodzi do uzależnienia. Ofiarami przemocy ze strony rodziców padają także dzieci. Przyjmują role: świadka przemocy, obrońcy, ofiary, a także, choć nieco rzadziej- pomocnika sprawcy bądź sprawcy.

Pamiętaj!
1. PRZEMOC JEST PRZESTĘPSTWEM!
2. Przymusowemu leczeniu poddane mogą być osoby, u których stwierdzono stan nadużywania alkoholu oraz które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują:
a) rozkład życia rodzinnego, co oznacza ustanie więzi uczuciowej i gospodarczej – przesłanka podobna do przesłanki rozwodu określonej jako trwały i zupełny rozkład pożycia (art. 56 § 1 KRO)
b) demoralizację małoletnich, co oznacza negatywny wpływ, skutkujący odrzuceniem właściwych wzorców postępowania,
c) uchylanie się od pracy, co należy rozumieć, jakie dobrowolna rezygnacja z podjęcia zatrudnienia
a także w stosunku do osób, które:
d) systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny (art. 26 w zw. z art. 24 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi).
Istotne jest to, że aby uznać określoną osobę za nadużywającą alkoholu jej zachowania opisane
w pkt. a, b, c, d (tzw. przesłanki społeczne) muszą pozostawać w związku z nadużywaniem alkoholu.

Szanowni Państwo,
przypominam, iż w Zakliczynie, Ratusz sala Burmistrzówka działa Gminny Punkt Konsultacyjny. Pracują w nim specjaliści, zajmujący się na co dzień problematyką uzależnień i przemocą.
Wszystkie zainteresowane osoby zachęcam do korzystania z pomocy Gminnego Punktu Konsultacyjnego. Jednocześnie informuję, iż porady udzielane są całkowicie nieodpłatnie dla mieszkańców naszej gminy, a osoby zgłaszające się,  mogą liczyć na fachową pomoc i pełną dyskrecję. 
Głównymi zadaniami, realizowanymi w Punkcie są:
-
informowanie o możliwościach podjęcia leczenia w placówkach terapii uzależnień;
- motywowanie osób uzależnionych  i współuzależnionych do podjęcia leczenia w placówkach terapii               
   uzależnień;
- udzielanie wsparcia pacjentom po zakończonym leczeniu odwykowym;
- diagnoza problemów występujących  w rodzinach osób zgłaszających się po pomoc;
- uruchamianie interwencji za zgodą osoby doznającej przemocy, w przypadku rozpoznania zjawiska
   przemocy domowej;
- współpraca z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, z Gminnym Ośrodkiem
   Pomocy Społecznej oraz posterunkiem Policji;
- działalność profilaktyczna i edukacyjna, udzielanie porad prawnych
.