Drukuj
Kategoria: Info
Odsłony: 639

b_250_100_16777215_00_images_2014_zk_graf.jpgDzisiaj, 14 maja – o godzinie 15 – tej, odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, a potem konferencja prasowa premiera Tuska.  Wszystko to dlatego, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje  przez kolejne 36-48 godzin, na południowym - wschodzie kraju opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym (suma opadów od 80 do 120 mm). Największe wzrosty stanów wody spodziewane są na terenie województwa podkarpackiego i małopolskiego. Nie wyklucza się wystąpienia podtopień, szczególnie w zlewniach górskich oraz silnie zurbanizowanych. Jak przekazano nam w Urzędzie Miejskim w Zakliczynie, trwa opróżnianie zbiorników wodnych w Rożnowie i Czchowie w celu ewentualnego przyjęcia większej ilości wody, która może spłynąć z górnego Dunajca i Popradu, ale na razie nie ma dyspozycji co do uruchomienia dyżurów Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Jeśli takie dyspozycje nadejdą, to służby gminne są na to gotowe. Tymczasem opublikowano ostrzeżenie Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Tarnowie:  http://www.powiat.okay.pl/index.php/aktualnosci/2078-ostrzezenie-meteorologiczne-powiatowego-centrum-zarzadzania-kryzysowego  

W związku z prognozowaną sytuacją Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał:

 -   ostrzeżenia hydrologiczne 3. stopnia (w skali 3-stopniowej) dotyczące możliwości wzrostu stanów wód do strefy stanów wysokich w województwach: małopolskim, podkarpackim i śląskim.

 -   ostrzeżenia meteorologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu (miejscami punktowy opad do 40 mm) w województwach: małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, śląskim oraz części lubelskiego.

W województwach: podkarpackim, małopolskim, śląskim, lubelskim spodziewane są gwałtowne wzrosty stanów wody. Sytuacja może skutkować podtopieniami, szczególnie w zlewniach górskich oraz silnie zurbanizowanych. Największe wzrosty stanów wody spodziewane są w dniach 15 -16 maja na terenie województw: podkarpackiego i małopolskiego (rzeki: San, Wisłok, Wisłoka, Dunajec wraz z ich dopływami, Raba, Skawa, Ropa i Soła oraz mniejsze dopływy Wisły).

W związku z sytuacją, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa  (RCB) zaleca wojewodom:

  -  Bieżący monitoring sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej,

  -  Przekazanie informacji o zagrożeniu na szczebel powiatowy i gminny,

  -   Przesłanie komunikatów do mediów lokalnych (TV, radio, internet),

  -  Umieszczenie ostrzeżeń na stronach internetowych urzędów oraz w Regionalnym Systemie Ostrzegania,

  -   Sprawdzenie systemów alarmowania i ostrzegania ludności,

 - Zapewnienie całodobowej gotowości centrów zarządzania kryzysowego oraz osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo przeciwpowodziowe,

  -  Przygotowanie służb i instytucji do uruchomienia procedur zawartych w planach zarządzania kryzysowego,

   -  Uruchomienie raportowania sytuacyjnego do RCB przez województwa: podkarpackie, lubelskie, małopolskie, świętokrzyskie, opolskie, śląskie, dolnośląskie. Pozostałe województwa przekazują dane w formie raportów dobowych i doraźnych.

Informacje i porady dotyczące zagrożenia powodziowego znajdują się w poradniku „Powódź – w obliczu zagrożenia” na stronie internetowej RCB – przekierowanie do poradnika: http://rcb.gov.pl/wp-content/uploads/2011/01/poradnik_powodz1.pdf .

Na stronie internetowej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie widnieje komunikat takiej treści: „ Prognoza pogody na najbliższe 24 godziny sporządzona przez IMGW, obowiązująca od godz. 07.30 dnia 14 maja do godz. 07.30 dnia 15 maja: W dzień zachmurzenie całkowite. Opady deszczu, a wysoko w Tatrach śniegu. Na południu województwa prognozowana suma opadów wyniesie miejscami do 12 mm, w partiach szczytowych Tatr prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 8 cm. Temperatura maksymalna od 13°C do 15°C, na Podhalu około 10°C, w partiach szczytowych Tatr około -1°C, na szczytach Beskidów od 1°C do 5°C. Wiatr umiarkowany, z kierunków północnych. Wysoko w górach wiatr dość silny, w porywach do 70 km/h, północny. W nocy zachmurzenie całkowite z opadami deszczu. Miejscami opady o natężeniu umiarkowanym lub silnym. Wysoko w górach opady śniegu. Prognozowana suma opadów na południu województwa od 15 mm do 25 mm, miejscami do 40 mm. W partiach szczytowych Tatr prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 25 cm. Prognozowana suma opadów na północy województwa od 10 mm do 20 mm, miejscami do 30 mm. Temperatura minimalna od 6°C do 8°C, na Podhalu około 5°C, w partiach szczytowych Tatr około -3°C, na szczytach Beskidów od 0°C do 4°C. Wiatr umiarkowany, chwilami dość silny i porywisty, północny. Wysoko w górach wiatr dość silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 90 km/h, północno -wschodni.”

Jeśli niekorzystne prognozy się potwierdzą i nastąpi zagrożenie powodziowe w naszych okolicach, uruchomimy na portalu Zakliczyninfo specjalny serwis informacyjny. Mam nadzieję, że nie będziemy musieć tego robić, czego sobie i mieszkańcom Gminy Zakliczyn i okolic życzymy.