Drukuj
Kategoria: Info
Odsłony: 989

b_250_100_16777215_00_images_2014_23_pds_cpcd1.jpgb_250_100_16777215_00_images_2014_23_przedszkole_066.jpgPlanując działania edukacyjne w naszym przedszkolu w Paleśnicy, wiele czasu poświęcamy na wprowadzenie dziecka w świat literatury. Kontakt z książką nie jest naturalną potrzebą dziecka  jak np. zabawa czy ruch. Dlatego od nas nauczycieli, rodziców zależy, czy potrafimy rozbudzić u dziecka zainteresowanie książką. Zadanie to nie jest łatwe, gdyż dziecko ery elektronicznej żyje i rozwija się pod wpływem mas-mediów. Telewizja, komputer zastępują książkę, a to błąd, bo czytanie książek powinno być dla najmłodszych tak samo naturalne, jak bieganie czy zabawa.

 

b_250_100_16777215_00_images_2014_23_pks.jpgZ książek dzieci zdobywają wiedzę o otaczającym świecie,  rozwijają wyobraźnię, poznają  pozytywne wzorce zachowań, budują zdolność przeżywania, dostrzegania, Książki  wywołują emocje i zdolność ich odczuwania.

Głośne czytanie spełnia bardzo ważna rolę w kształtowaniu mowy dziecka, wzbogaca słownik, uczy prawidłowego formułowania myśli, budowania zdań, rozwija  podstawowe funkcje słuchowe. Dzieci, które od najmłodszych lat mają styczność z książkami, później częściej po nie sięgają.

b_250_100_16777215_00_images_2014_23_przedszkole_025.jpgPodkreślając bardzo ważną rolę głośnego czytania w rozwoju dziecka, w naszym przedszkolu podejmujemy działania związane z czytaniem pod nazwą. „Dwadzieścia minut dziennie codziennie” we wszystkich grupach wiekowych, przybliżając tym samym  dzieciom utwory pisane specjalnie dla nich. Wzięliśmy także udział w Ogólnopolskiej Akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. której głównym celem jest rozwijanie zamiłowania do słowa pisanego poprzez promowanie głośnego czytania dzieciom.

Raz w tygodniu do naszego przedszkola zapraszany był gość, który czytał wybraną przez siebie lub dzieci bajkę. Przedszkolaki  z wielkim zainteresowaniem słuchały utworów, odpowiadały na pytania dotyczące ich  treści, oceniały zachowanie bohaterów, a także wykonywały prace plastyczne.

Wśród zaproszonych gości byli rodzice naszych przedszkolaków, nauczyciele ze szkoły podstawowej i gimnazjum uczący języka polskiego: Pani Urszula Sobol, Pani Grażyna Gostek; języka angielskiego, Pani Patrycja Świerczek; logopeda szkolny, Pani Ewa Misiak;  ksiądz proboszcz P. Biel oraz nauczyciel rytmiki, Pan Tadeusz Malik.

Do udziału w akcji zaangażowaliśmy także Panią kucharkę, Panią pielęgniarkę  oraz Panią doktor, Małgorzatę Nowak.

Do czytania zaprosiliśmy również Panią bibliotekarkę, Renatę Kraj z Gminnej Biblioteki Publicznej, która podarowała dzieciom książeczki, aby zachęcić je do wypożyczania bajek  i czytania wspólnie z dorosłymi.

b_250_100_16777215_00_images_2014_23_przedszkole_027.jpgZaproszenie do naszego przedszkola przyjęli także: Burmistrz Miasta  i Gminy Zakliczyn, Pan Jerzy Soska i Dyrektor GZOSiP, Pani Małgorzata Jaworska.

Podczas spotkania z dziećmi goście nie tylko czytali bajki, ale także obejrzeli inscenizacje wierszy Juliana Tuwima „Rzepka” i , „Okulary” oraz  Jana Brzechwy „Koziołeczek” w wykonaniu przedszkolaków. 

Goście  przygotowali dla naszych wychowanków słodką niespodziankę, jako nagrodę za uważne wysłuchanie utworu. Dzieci były bardzo zadowolone i zaskoczone tym faktem. Po wręczeniu pamiątkowych  dyplomów pożegnały gości.

Wszystkie nasze działania miały na celu rozbudzenie w dzieciach zapału do poznawania literatury. Chcemy, aby lubiły czytać oraz aby czytanie stało się dla nich koniecznością  i potrzebą, a nie kojarzyło się z nudą i przymusem. Marzymy o tym, aby nasi wychowankowie stali się czytelnikami na resztę życia i nie stracili szansy na ciągły rozwój intelektualny.

Przy tej okazji pragniemy podziękować wszystkim gościom, którzy odwiedzili  nasze przedszkole za ich zaangażowanie i chęci. Wyrażamy wdzięczność także rodzicom, którzy czytali dzieciom i zachęcali je  do wykonywania pięknych ilustracji.