Drukuj
Kategoria: Głosiciel info
Odsłony: 1236

altPonad 160 uczniów z Polski, Węgier i Rumunii uczestniczyło w dniach 17-21 września w Międzynarodowym Konkursie Historycznym w miejscowości Zanka nad Balatonem na Węgrzech, rozpisanym przez Ministerstwo Administracji i Sprawiedliwości Republiki Węgierskiej oraz Samorząd Województwa Veszprem, w ramach roku współpracy polsko-węgierskiej. Głównym tematem były kontakty polsko-węgierskie w latach 1914-1945 oraz życie i działalność generała Józefa Bema. Celem natomiast było ukazanie splatających się na przestrzeni wieków losów obydwu narodów, a postacią centralną był Józef Bem.
Zakliczyńską szkołę w zmaganiach konkursowych reprezentowali: Daniel Krzyżak, Justyna Krzyżak i Anna Nędza - uczniowie klas V, których przygotowała nauczycielka historii Anna Okońska. W pierwszym etapie komisja pod przewodnictwem profesora Istvana Kovacsa, historyka, badacza dziejów polsko-węgierskich, na podstawie nadesłanych prac pisemnych wyłoniła drużyny z trzech typów szkół: podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W drugim etapie uczniowie wykazywali się wiedzą na temat życia i działalności generała Józefa Bema, bohatera dwóch narodów. W rezultacie zostali finalistami konkursu, mimo tego, że byli jednymi z najmłodszych uczestników i przyszło im rywalizować z uczniami o cztery lata starszymi.

altPoza zmaganiami konkursowymi organizatorzy przewidzieli dla uczestników wiele atrakcji. Mogli poznać kulturę, obyczaje i tradycje Węgier. Uczestniczyli w warsztatach rękodzielniczych i zajęciach olimpijskich oraz rejsie statkiem po Balatonie. Wysłuchali wykładów historycznych profesora Kovacsa, zwiedzili szkołę im. Józefa Egriego oraz oglądali występy artystyczne węgierskich zespołów regionalnych.
Uroczyste zakończenie konkursu odbyło się z udziałem Wicepremiera, Ministra Administracji i Sprawiedliwości Republiki Węgierskiej dr Tibora Navracsicsa, Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Budapeszcie Romana Kowalskiego, Przewodniczącego Zgromadzenia Województwa Veszprem Jeno Lasztovicza, Profesora Instytutu Historii Węgier Akademii Nauk w Budapeszcie dr Istvana Kovacsa, Dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie Andrzeja Szpunara i wielu innych zaproszonych gości.
Udział w finale był dla uczniów wyróżnieniem i znaczącym sukcesem, a zarazem wspaniałą przygodą. Stworzył możliwość rozwijania swoich zainteresowań historią oraz nawiązania znajomości z rówieśnikami z Węgier i Rumunii i Polski. Cały pobyt przebiegał w niezwykle miłej i serdecznej atmosferze.
Uczniowie wraz z opiekunką bardzo serdecznie dziękują Radnemu Rady Powiatu Tarnowskiego Panu Dawidowi Chrobakowi oraz Panu Dyrektorowi Józefowi Gwiżdżowi za pomoc w organizacji wyjazdu.