Drukuj
Kategoria: Głosiciel info
Odsłony: 971

b_250_100_16777215_00_images_2013_1_ZAKLICZYN_okladka.jpgGminna Biblioteka Publiczna w Zakliczynie sfinalizowała starania, by wydać cenną pracę krakowskiego historyka Roberta Bogusza, obszerne fragmenty monografii Zakliczyna, obejmującej okres od powstania miasta do XVII wieku, publikowaliśmy przed paru laty na łamach Głosiciela w roku jubileuszowym erekcji miasta. Rzeczonym materiałem zainteresował naszą redakcję prof. Marek Mietelski, który od wielu lat próbował doprowadzić do wydania tego cennego materiału, przymierzając się nawet do przeznaczenia na ten cel pieniędzy z własnej kieszeni.

Na przełomie sierpnia i września, być może jeszcze przed Świętem Fasoli, ukaże się nareszcie publikacja tej pracy, dzieła opartego na badaniach naukowych, o czym świadczą liczne przypisy. Wydawnictwo w formacie A4, ze wstępem prof. Mietelskiego, opatrzone grafiką i ponad 100 fotografiami z urokliwymi zakątkami Zakliczyna i okolic, archiwalnymi i współczesnymi (większość autorstwa Stanisława Kusiaka), GBP wyda w ramach grantu uzyskanego na podstawie wniosku i aplikacji wystosowanych do Urzędu Marszałkowskiego przez LGD Dunajec-Biała. Dzięki pozyskanym środkom unijnym publikacja ta w nakładzie 1000 egz. będzie rozprowadzana wyłącznie przez samorządową bibliotekę, i to bezpłatnie!
Samorządowa książnica liczy na spore zainteresowanie wydawnictwem czytelników i miłośników historii - nie tylko miasta, istnieje możliwość dodruku monografii. To wstęp do kolejnego wydania, Robert Bogusz deklaruje kolejne opracowanie od wieku XVII.