Drukuj
Kategoria: Głosiciel info
Odsłony: 1446
b_250_100_16777215_00_images_stories_2011_2_4_sesja_rm.jpgb_250_100_16777215_00_images_stories_2011_2_wojtas_z_sosk.jpgNiewątpliwie najistotniejszą decyzją Rady Miejskiej w Zakliczynie podczas styczniowej sesji było przyjęcie budżetu Gminy na rok 2011, choć najwięcej emocji wzbudziła dyskusja nad podjęciem uchwały intencyjnej w sprawie zamiaru likwidacji szkoły podstawowej w Dzierżaninach. Mimo presji ze strony delegacji z Dzierżanin Rada podjęła uchwałę za którą głosowało 10 z 15 radnych. Podczas 4. sesji Rady Miejskiej został przyjęty budżet na rok 2011. 14 radnych głosowało za przyjęciem budżetu, jeden radny się wstrzymał. W trakcie dyskusji nad budżetem głos zabrał radny Rady Powiatu Tarnowskiego Kazimierz Korman odnosząc się m.in. do informacji na temat budżetu podanym na Zakliczyninfo, a konkretnie wysokości przewidywanego deficytu budżetowego na rok 2011. Pisałem, że tegoroczny deficyt będzie rzędu 2 mln złotych, natomiast w dokumentach budżetowych jest to kwota ok. 4 mln złotych. Skąd wynikają te rozbieżności ? Burmistrz Jerzy Soska tłumaczy to tak:
"Ograniczyliśmy w ubiegłym roku zadłużenie tylko dlatego, że nie płaciliśmy za faktury związane z rozbudową oczyszczalni ścieków - z tych 10 mln zadłużenia, zrobiło się 8 mln - ale co się nie zapłaciło w grudniu, trzeba zapłacić w styczniu. Stąd deficyt na 2011 rok będzie wynosił prawie 4 mln, a nie 2 mln. Poczyniliśmy pewne oszczędności w instytucjach oraz w Urzędzie Miejskim  - to wszystko spowoduje, że w budżecie będą inne proporcje..."
Jakie to będą proporcje ? Przeczytacie w wywiadzie 'Czas na zmiany" w lutowym "Głosicielu".  
Podczas sesji odbyła się prezentacja projektu Zakliczyńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej przygotowana przez inż. Krzysztofa Passellę. Skąd taki pomysł i czemu ma służyć ? Ponownie Burmistrz Jerzy Soska w fragmencie wywiadu "Czas na zmiany":
W Urzędzie Marszałkowskim są pieniądze na tworzenie stref ekonomicznych. Takie duże strefy funkcjonują już w Wojniczu, w Brzesku, w Myślenicach. Wiem że są środki na tworzenie tzw. Małych Stref Ekonomicznych, takich, o jakich my możemy tutaj marzyć. Zacząłem poszukiwania terenu pod taką strefę i jednocześnie rozmawiałem z panem inżynierem Pasellą, który jest znany w naszej Gminie z tego, że przygotowywał wniosek o środki unijne na rozbudowę oczyszczalni i kanalizacji w Wesołowie zakończony pełnym sukcesem, tzn. pozyskaniem pokaźnych funduszy. Odwiedziłem instytucję w której pracowałem jako dyrektor przez 20 lat i zamierzamy utworzyć strefę ekonomiczną w okolicach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych począwszy od autodromu, który dzisiaj jest nie wykorzystywany w kierunku olszyny i tych bagien. Tego terenu łącznie jest około 10 ha. Co więcej; w części budynków warsztatów szkolnych planowanych do rozbiórki lub remontu usytuowanych przy ulicy Grabina, zamierzamy umieścić Inkubator Przedsiębiorczości. Działalność w strefie ekonomicznej chcemy połączyć z działalnością w Inkubatorze i kształceniem zawodowym.