Drukuj
Kategoria: Głosiciel info
Odsłony: 1927

altWybory sołeckie w Filipowicach wzbudziły wielkie zainteresowanie mieszkańców tej naddunajeckiej wsi. Frekwencja - przed głosowaniem w Faściszowej - największa ilościowo z dotychczasowych w skali gminy. Z tą różnicą, że większość ze 156 osób (liczba wzbudzająca szacunek) przybyłych do filipowickiej świetlicy zmobilizowała altsię na wybory przewodniczącego Rady Sołeckiej. Skrzykiwano się nawet SMS-ami, stąd rekordowa początkowo obsada zebrania. Zaraz po ogłoszeniu przez Kazimierza Spiesznego - przewodniczącego 5-osobowej komisji skrutacyjnej, wyników pierwszego głosowania, znakomita część jego uczestników opuściła główną salę remizy.

W rezultacie podliczenia głosów, z dwóch kandydatów najwięcej wskazań - 78 - otrzymała Małgorzata Soska, dystansując nieznacznie Tadeusza Martykę - dotychczasowego sołtysa, który uzyskał osiem głosów mniej. Podziękowania za trzy pracowite kadencje na rzecz miejscowej społeczności przekazała swemu poprzednikowi jego konkurentka w sołeckich wyborach. Pani sołtys zajmuje się wraz z mężem gospodarstwem rolnym, udziela się w szkolnej radzie rodziców. Państwo Soskowie to starostowie filipowickich dożynek.

altRemont drogi powiatowej i 18 tys. zł z Funduszu Sołeckiego na asfaltowanie odcinka k. tartaku - to tegoroczne drogowe zadania w tej wsi. Burmistrz, obecny na zebraniu, za wielce prawdopodobne uważa zgromadzenie ogółem 100 tys. zł na asfaltowanie filipowickich - gminnych i powiatowych szlaków. Jerzy Soska mówił też o przeprowadzanej inwentaryzacji i kategoryzacji dróg,alt o karetce pogotowia, o zupełnie nowym, w niedalekiej przyszłości, wiszącym moście na Dunajcu w Zakliczynie, o strefie ekonomicznej przy szkole ponadgimnazjalnej i próbie „przejęcia” uczniów z sąsiedniej osady Piaski-Drużków w gminie Czchów, by zwiększyć liczebność klas, a młodzieży tej umożliwić naukę w pobliskiej szkole w Filipowicach.

W międzyczasie sprawozdanie z przeprowadzonych zadań w mijającej kadencji złożył Tadeusz Martyka. Tylko 62 osoby oddały swoje karty w wyborach do Rady Sołeckiej. Weszło do niej sześciu kandydatów (plus pani sołtys), a mianowicie: Beata Mędrek - 59 głosów, Ryszard Kijowski - 58, Jan Kornaś - 57, Kazimierz Pajor - 55, Marcin Wojtas - 55 i Kazimierz Kornaś - 53.

Po ostatnim głosowaniu, rzetelnie prowadząca zebranie Irena Kusion zakończyła te ciekawe obrady, w których wzięli udział przewodniczący Rady Miejskiej - Józef Wojtas, radny tego okręgu, oraz przedstawicielka Urzędu Miejskiego - Krystyna Potok.