Drukuj
Kategoria: regionalizm
Odsłony: 2160

altOstatnio w naszej Gminie sporo dyskutuje się na tematy związane z wydarzeniami z okresu II wojny światowej. Kilkanaście dni temu, jeszcze w trakcie pobytu na urlopie, otrzymałem takiej oto treści list od pana Leszka Antoniego Nowaka:
"Wielce Szanowny panie, jestem wnukiem Józefa Budzyna przed wojną długoletniego wójta Gminy Zakliczyn. Urodziłem się w Kończyskach. Stanisław Nowak - ojciec mój prowadził po wojnie gimnazjum w klasztorze O.O. Reformatów w Zakliczynie, a w czasie wojny uczestniczył w konspiracji i tajnym nauczaniu. Mama moja prywatna uczennica Jacka Malczewskiego była malarką i rzeźbiarką, urodziła się też w Kończyskach.Tyle o sobie i mojej rodzinie. Przesyłam link do mojego artykułu o zakliczyńskich Żydach, a w załączniku ten sam artykuł w uzupełnionej formie. Opracowałem też słownik ruchu oporu w Gmine Zakliczyn. Łączę wyrazy szacunku. Leszek A. Nowak."
Kiedy przeczytałem "Balsaminkę" pomyślałem, że każdy interesujący się historią Ziemi Zakliczyńskiej i okolic bardzo chętnie zapozna się z treścią opracowania, które pan Leszek A. Nowak skromnie nazywa artykułem.

Zwróciłem się zatem z prośbą o zgodę na publikację i niebawem otrzymałem satysfakcjonującą odpowiedź:
"Szanowny Panie Kazimierzu, cieszę się, że zainteresował Pana mój artykuł. Naturalnie,  że przystaję na jego wykorzystanie, proszę to robić według swojego uznania."

Zanim rozpoczniemy publikację "Balsaminki" kilka zdań o naszym zacnym rodaku:   

alt"Leszek alias Lesław Antoni Nowak urodził się w 1942 r. w Kończyskach koło Zakliczyna nad Dunajcem. Ukończył studia historii sztuki na Uniwersytecie we Wrocławiu (1972). Jest badaczem sztuki śląskiej, malarzem i poetą. Autorem licznych opracowań z zakresu sztuki użytkowej, malarstwa, rzeźby i architektury. Pracował jako urzędnik państwowy, instruktor plastyki, nauczyciel matematyki, robotnik leśny, ratownik wodny, fizjoterapeuta, górnik i antykwariusz. W 1999 roku założył Prywatny Ośrodek Dokumentacji, Informacji, Ochrony i Badania Sztuki śląskiej Dawnej i Współczesnej. Od lat współpracuje z  Wrocławskim Towarzystwem Naukowym. Jako literat debiutował książką "Patchwork" 2002r. Autor tomików poetyckich : "Dębowina" 2007 r. , "Wizgot rac" 2007 r. Uczestniczył w Międzynarodowych Festiwalach Poezji "Poeci bez granic" w Polanicy Zdroju (2004, 2005, 2006, 2007, 2008). Zamieszkiwał w Kończyskach, Ząbkowicach Śląskich i we Wrocławiu, gdzie przebywa dotąd. Od 2002 r. posiada Obywatelstwo Ziemi Kłodzkiej. Jest członkiem Związku Literatów Polskich, Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków, Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego i Stowarzyszenia Opieki nad Zabytkami. Publikował w : "Kwartalniku Architektury i Urbanistyki"  Warszawa "Schlesien" Würzburg, "Oberschlesische Zeitung" Opole, "Akcent Polski" South Melbourne,  "Gazecie Kulturalnej" Zelów . Współpracuje z pismem "Nietakty" Wrocław  i tygodnikiem "Wiadomości  Powiatowe" Ząbkowice."
źródło: Związek Literatów Polskich Oddział Dolnośląski Wrocław

Zapraszam niebawem na pierwszą część "Balsaminki" na portalu Zakliczyninfo.