Drukuj
Kategoria: Wydkulturalne
Odsłony: 1526
Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/stories/news1/wieto czereni.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news1/wieto czereni.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/leliwa jazz.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/leliwa jazz.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news1/piknik 4x4.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news1/piknik 4x4.jpg'
Pierwszy miesiąc pełnego – miejmy nadzieję – lata w naszym regionie naznaczony jest kilkoma propozycjami, które powinny zostać zapisane w kalendarzu miłośników jazzu, imprez off-roadowych i festynów. Oto nasz subiektywny kalendarz miesiąca lipca.

wieto czereni.jpg04 lipca – Festyn czereśniowy w Faliszewicach. Choć czereśni coraz mniej, to tradycja pozostała. Impreza rozpoczyna się o godzinie 16-tej przy Domu Strażaka i trwać będzie do wczesnych godzin rannych dnia następnego. Program muzyczny z konkursami, loteria oraz zabawa festynowa, to główne punkty programu.

Od 4 do 5 lipca odbywać się będą Dni Gnojnika. Dni Gminy Gnojnika. W sobotę na stadionie sportowym spartakiada sołectw, natomiast w niedzielę na kompleksie sportowo-rekreacyjnym część muzyczna święta gminy z koncertem gwiazdy - Andrzej Sikorowski i Maja Sikorowska - początek o godzinie 20.30.

Dni Wojnicza organizowane są co dwa lata. W tym roku przypadają na pierwszy weekend lipca i odbywać się będą podobnie jak w Gnojniku w dniach 4 i 5 lipca. W sobotę gwiazdą wieczoru będzie Zbigniew Wodecki a w niedzielę grupa rodzinna braci Cugowskich – Bracia. Impreza odbywać się będzie w Parku Miejskim.

W pierwszy weekend lipca w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej odbywać się będzie 25 Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych.

leliwa jazz.jpg10 – 12 lipca X Baszta Jazz Festival w Czchowie. Tradycyjnie pierwszy dzień jazzowego festiwalu odbędzie się w scenerii zamku Tropsztyn, natomiast sobota na czchowskim Rynku, a niedziela na stadionie miejskim. Koncerty uznanych, polskich gwiazd jazzu, parada orleańska na Rynku oraz nocne jam session i konkurs dla młodych talentów „O złotą basztę”, to główne punkty festiwalu. Tym razem zobaczymy też gości z Węgier (Jazz Steps)  oraz Kolumbii (Sincopa Jazz Band).

piknik 4x4.jpg11-12 lipca – IX Platinum Piknik Samochodów Terenowych „4x4” w Zakliczynie, prestiżowa eliminacja tegorocznej serii 4x4 odbywającej się w Rytrze, Nowym Sączu i Zakliczynie. Największa off-roadowa impreza w Polsce. Trasy w Faliszewicach, Wesołowie i Stróżach oraz baza Pikniku na Rynku w Zakliczynie.

11 lipca w Tarnowie i na Pogórzu Ciężkowickim odbywać się będą II Mistrzostwa Polski Ciepłowników w Maratonie Rowerowym.  Mistrzostwa rozgrywać się będą na trzech dystansach Mini (27 km), Mega (61 km) i Giga (89 km).

11 lipca w Tarnowie – Mościcach Indywidualne Mistrzostwa Europy Juniorów na żużlu, w których weźmie udział 16-u zawodników wyłonionych z eliminacji w Teterowie (Niemcy), Debreczynie (Węgry), Hallstavik (Szwecja), Lendavie (Słowenia). Organizację zawodów przyznała Europejska Unia Motocyklowa. To pierwsza impreza w historii żużla w regionie w której przyznawane będą medale Mistrzostw Europy.

12 lipca w Ciężkowicach odbędzie się Ciężkowicki Jarmark Artystów i Rękodzielników. Cykliczna impreza odbywająca się na Rynku, nawiązuje do tradycyjnych jarmarków odbywających się od średniowiecza, promuje rękodzieło, wyroby artystyczne oraz kuchnię regionalną z terenu Pogórza i sporej części Małopolski. Prezentacjom towarzyszą występy folkowych zespołów.

Od 19 do 26 lipca w Nowym Sączu organizowana jest największa impreza w południowej Polsce promująca folklor świata- 27 Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto dzieci gór” . Inauguracja odbędzie się na tamtejszym Rynku, natomiast kolejne dni tematyczne będą organizowane na Rynku i w hali MOSiR. Czekają nas dni Bośniacko – Lachowski, Kenijsko – Podhalański, Słoweńsko – Babiogórski, Argentyńsko – Lachowski, Rumuńsko – Żywiecki, Indonezyjsko – Pogórzański i 26 lipca koncert finałowy.  

19 lipca w Zborowicach Festyn rodzinny organizowany przez miejscowych strażaków. Tego samego dnia na placu GS w Żegocinie „Nasi Graja i śpiewają” - koncert amatorskich zespołów artystycznych z terenu gminy Żegocina. Na zakończenie programu odbywa się dyskoteka plenerowa

19 lipca zorganizowany zostanie  IV Zjazd Hanek, Anek i Ann.  W miejscowości Moszczenica znajduje się kamienna kapliczka Matki Bożej, która od lat przez mieszkańców zwana jest kapliczką Św. Anny. Na postumencie kapliczki znajdują sie 3 płaskorzeźby, wśród nich przedstawiająca Św. Annę. To właśnie w jej wyobrażeniu tkwi źródło pomysłu na organizację imprezy, na którą szczególnie zapraszane są imienniczki.

W dniach od 23 do 26 lipca organizowany jest Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Tabor wędruje tradycyjnymi konnymi wozami cygańskimi, odwiedzając miejsca upamiętnione męczeńską śmiercią Cyganów zamordowanych podczas akcji eksterminacyjnej przeprowadzonej przez Niemców podczas II wojny światowej. Równocześnie prezentuje kulturę Romów, służąc tym samym lepszemu poznaniu tej mniejszości narodowej. Trasa Taboru biegnie m.in. przez Tarnów, Żabno i Szczurową.

25 lipca inauguracja imprezy festynowej Lato na Rudzie. Pierwsza edycja zbiega się z uroczystością otwarcia nowej świetlicy w Rudzie Kameralnej.  

25 i 26 lipca Dni Czchowa

26 lipca zaprasza Dębno na imprezę Przy chlebie, wodzie i soli oraz Pierścień św. Kingi Impreza ta ma na celu przybliżenie postaci św. Kingi, czasów w których żyła i ożywienie legendy z nią związanej. W tym dniu odbywają się konkursy na ciekawe wyroby piekarnicze związane z postacią Kingi, koło gospodyń wiejskich prezentuje swoje wyroby, oprócz zwiedzania Muzeum odbywają się też edukacyjne spacery po Dębnie.

Na zakończenie lipca – 30.07. propozycja dla melomanów: 8. Sądecki Festiwal Muzyki Organowej L’arte Organica – Romantyzm klasyczny.