Drukuj
Kategoria: Wydkulturalne
Odsłony: 780

b_250_100_16777215_00_images_stories_reportaz_plener_008.jpgPodsumowujemy kulturalny rok 2013. Był to rok wyjątkowy, jak już pisałem  w pierwszym artykule sumującym ostatnie 12 miesięcy – rok historyczny. Działający  przy Zakliczyńskim Centrum Kultury Zakliczyński Klub Fotograficzny „Światłoczuli” oraz prowadzona przez Stanisława Kusiaka galeria wystaw „Poddasze” to oferta artystyczna najwyższej próby. Cenionemu zakliczyńskiemu fotografikowi nie odmawiają uznani artyści – stąd obecność ich prac i ich samych podczas wernisaży w ratuszowej Galerii „Poddasze”. Zapraszam na przegląd kulturalny marca 2013 roku:  

6 marca w Galerii Tarnowskiego Centrum Kultury  odbył się wernisaż wystawy fotografii otworkowej członków  Zakliczyńskiego Klubu Fotograficznego „Światłoczuli. Wystawa nosi nazwę  „Poczuj światło.” Uczestnikami projektu i autorami zdjęć są: Gabriela Ściborowicz, Justyna Grzegorczyk, Marta Łazarz, Magdalena Mytnik, Gabriela Prajer, Sylwia Nawalaniec, Aleksandra Franczyk, Jagoda Gancarek, Justyna Nowak, Izabela Kusek, Grzegorz Kwiek, Michał Gniewek, Piotr Mytnik, Andrzej Bojdo, Bogusław Majewski, Szymon Kras, Oskar Gniewek.

 

8 marca na ratuszowym „Poddaszu” w Zakliczyńskim Centrum Kultury otwieraliśmy wystawę Zdzisława Majchrowicza - tarnowianina - zajmującego się malarstwem, metaloplastyką oraz rzeźbą.

9 marca 2013 roku w Sali Koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbył się koncert z cyklu „Lutosławski, Penderecki, Górecki – rok jubileuszowy” w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka.  Najwyższy poziom artystyczny i ogromne zainteresowanie publiczności.

XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Studenckiej. Konkursowi towarzyszy Pstrykaliada, czyli cykl warsztatów, projekcji i wykładów poświęconych fotografii. Impreza odbyła się  w dniach od 11 do 15 marca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Jednym z ekspertów Pstrykaliady był Stanisław Kusiak – artysta fotografik z Zakliczyna, instruktor Zakliczyńskiego Centrum Kultury, twórca ZKF „Światłoczuli.”

13 marca 2013 roku nowy papież Franciszekprzywitał się z wiernymi zgromadzonymi na Placu św. Piotra słowami „Bracia i siostry, dobry wieczór!” i chwilę później nieco nawiązał do Jana Pawła II mówiąc że jest „papieżem z krańca świata” a potem poprosił o modlitwę za swojego poprzednika emerytowanego biskupa Rzymu Benedykta XVI oraz za samego siebie.

W dniach od 17 do 24 marca Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbyły się Mistrzowskie Warsztaty Orkiestrowe dla laureatów ogólnopolskich przesłuchań klas skrzypiec, wiolonczeli i kontrabasu, w których udział wzięli utalentowani młodzi muzycy z całej Polski. Podsumowaniem warsztatów były dwa koncerty utworzonej z uczestników warsztatów Lusławickiej Orkiestry Talentów – 23 marca w sali koncertowej CENTRUM oraz 24 marca w Sali Siemiradzkiego w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w krakowskich Sukiennicach.

19 marca 2013 roku w sali im. S. Jordana w ratuszu odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków i Delegatów Stowarzyszenia „Klucz.” Stowarzyszenie „Klucz” działające przy ZCK liczyło w tym dniu  116 członków zwyczajnych i skupionych w pięciu oddziałach terenowych Stowarzyszenia, tj. w Klubie Przyjaciół Strażackiej Orkiestry Dętej Filipowice, Grupie Regionalnej Gwoździec, Grupie Regionalnej Charzewice, Klubie Aktywnych Faliszewian oraz w Klubie Seniora Pogodni. Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków i Delegatów Stowarzyszenia „Klucz” w uznaniu zasług dla organizacji przyznało honorowe członkostwo pani Matyldzie Nowak oraz panu Stanisławowi Żabińskiemu.

Julka Bagińska znalazła się w gronie półfinalistów (w kategorii dziecięcej) Festiwalu Zaczarowanej piosenki im. Marka Grechuty organizowanego przez fundację Anny Dymnej "Mimo wszystko." W maju powalczy w Warszawie (skutecznie) o udział w krakowskim finale Festiwalu Zaczarowanej piosenki im. Marka Grechuty.

W marcu ukazała się kolejna, czwarta  książka Władysława Łopatki pod tytułem „Na skraju Czchowa i Zakliczyna”. Autor usiłował w książce ukazać  historię dwóch sąsiadujących ze sobą miast i gmin. Prócz licznych wątków z historii szkolnictwa i oświaty w gminach Czchów i Zakliczyn, książka zawiera dalszy cykl wspomnień i ciekawostek z lat pierwszej i drugiej wojny światowej, z terenów byłej Galicji i opis licznych zdarzeń, więc warto ją przeczytać.

b_250_100_16777215_00_images_stories_reportaz_plllesch_030.jpgWydarzeniem marca 2013 roku wybieram artystyczną aktywność Stanisława Kusiaka i stworzonego przez niego Zakliczyńskiego Klubu Fotograficznego „Światłoczuli” przy Zakliczyńskim Centrum Kultury: http://zkf-zkfwiatoczuli.blogspot.com  W marcu odbyła się trzecia kolejna (z kilkunastu) wystawa w Galerii „Poddasze” Zakliczyńskiego Centrum Kultury, „ Światłoczuli” zostali ze swoją zbiorową wystawą „Poczuj światło” świetnie przyjęci w Galerii TCK, Stanisław Kusiak oceniał umiejętności fotograficzne w ogólnopolskim konkursie studenckim i towarzyszącym konkursowi warsztatom „Pstrykaliada”. W roku 2013 fotografie Stanisława Kusiaka oglądać będą znawcy w najlepszych polskich galeriach fotograficznych m.in. w Gdańsku i Katowicach. „Światłoczuli” z Tarnowa przeniosą się z wystawą do Wojnicza. Na koniec roku w Sali im. S. Jordana odbędą się niepowtarzalne warsztaty i spotkanie ze św. Mikołajem zorganizowane pod egidą Galerii „Poddasze”.