Drukuj
Kategoria: Wydkulturalne
Odsłony: 739

b_250_100_16777215_00_images_2014_12_zaproszenie.jpg3 maja w Faliszewicach odbędzie się uroczystość jubileuszowa 100 – lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej. Nasze media informacyjne (Głosiciel i portal Zakliczyninfo) objęły medialny patronat nad tym wydarzeniem. W najnowszym numerze „Głosiciela” znajdziecie obszerny materiał na ten temat, m.in. początek historii OSP Faliszewice oraz artykuł „W jedności siła.” Od dzisiaj zaczynamy serwis informacyjny na portalu Zakliczyninfo.

"Ochotnicza Straż Ogniowa” z wielu względów jest doniosłym posterunkiem służby publicznej, pod której sztandarami obywatel zaprawia się do dyscypliny, uczy się posłuchu i karności dla swej władzy przez niego samego wybranej, pogłębia w swym sercu poczucie obowiązku i poświęcenia, a w sztandarze swym widzi symbol jedności, bez której nie masz w społeczeństwie i państwie ładu, harmonii i poszanowania dla siły moralnej."  To przesłanie, wystosowane do strażaków w latach 20. przez Bolesława Chomicza, pierwszego prezesa odrodzonego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, można ująć w krótkim zdaniu: "W jedności siła". 100 lat działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Faliszewicach również jest dowodem solidarności i zaangażowania lokalnej społeczności w zapewnianie bezpieczeństwa mieszkańcom wsi i całej gminy. Jednostka prawdopodobnie została założona jeszcze w czasach zaborów, jednak pierwsze dokumenty dotyczące jej działalności pochodzą dopiero z roku 1914, dlatego właśnie ten rok został uznany za rok założenia i rozpoczęcia działalności OSP Faliszewice. Działalność jednostki nie byłaby możliwa bez wsparcia lokalnej społeczności. Dzięki hojności ofiarodawców możliwe było zakupienie odpowiedniego sprzętu, a charytatywna praca wielu osób przyczyniła się do wybudowania nowej remizy. Pierwsza remiza miała miejsce w budynku dawnego wiejskiego aresztu. Kolejna powstała po II Wojnie Światowej, kiedy to strażacy odkupili od gminy Zakliczyn niezamieszkały drewniany dom i po rozebraniu go przetransportowali do Faliszewic, gdzie stanął w samym centrum wsi. Prace przy budowie obecnego "Domu Strażaka" zajęły niemal 10 lat.

b_250_100_16777215_00_images_2014_12_sztandar_Faliszewice.jpg W tym roku mieszkańcy Faliszewic po raz kolejny udowodnili, że działalność Ochotniczej Straży Pożarnej nie jest im obojętna. Dzięki wykupieniu cegiełek - imiennych "gwoździ" przyczynili się do ufundowania sztandaru OSP Faliszewice.  Poza podstawową działalnością Straży Pożarnej, jaką jest ochrona przed pożarami, jednostki OSP są również organizatorami wydarzeń kulturalno-oświatowych i sportowych. W budynkach remizy odbywały się liczne zebrania, imprezy okolicznościowe, zabawy taneczne i dyskoteki dla młodzieży. To właśnie strażacy stali się inicjatorami odbywającego się przez szereg lat w Faliszewicach "Święta Czereśni", a pozyskiwane na festynach fundusze przeznaczali na cele jednostki.  Zaplanowane na dzień 3 maja 2014 roku obchody 100-lecia OSP Faliszewice rozpoczną się zbiórką pododdziałów na przykościelnym parkingu oraz uroczystą mszą świętą w kościele pw. Nawiedzenia N.M.P. w Domosławicach. Po mszy pododdziały przemaszerują do Domu Strażaka w Faliszewicach, gdzie odbędzie się oficjalna część uroczystości. Dowódca złoży raport i dokona przeglądu pododdziałów. Następnie przy dźwiękach hymnu strażackiego na maszt zostanie wciągnięta flaga. Po przywitaniu zaproszonych gości i przedstawieniu rysu historycznego OSP Faliszewice nastąpi przekazanie jednostce sztandaru i wręczenie odznaczeń. Część oficjalna zakończy się defiladą pododdziałów. Uroczystość uświetnią występy strażackiej orkiestry dętej z Filipowic, uczniów szkoły muzycznej w Domosławicach oraz zespołu "Pora Wiatru", który jest finalistą szóstej edycji "Must Be The Music". Jubileusz zakończy się obfitującą w atrakcje zabawą taneczną w remizie, na której grał będzie znakomity zespół muzyczny "Adam Pyrek Band".

Program uroczystości jubileuszowych 3 maja 2014 roku

14.40 Zbiórka pododdziałów na parkingu przykościelnym

15.00 Uroczysta msza święta w kościele pw. Nawiedzenia N.M.P. w Domosławicach.

16.00 Przemarsz pododdziałów do Domu Strażaka w Faliszewicach

16.30 Część oficjalna uroczystości

- raport dowódcy uroczystości, przegląd pododdziałów

- wciągnięcie flagi na maszt i hymn strażacki

- przywitanie zaproszonych gości

- przedstawienie rysu historycznego jednostki O.S.P. Faliszewice

- przekazanie sztandaru jednostce

- wręczenie odznaczeń

- wystąpienie zaproszonych gości

- defilada pododdziałów

18.00 Cześć artystyczna - uroczystość uświetnią występy strażackiej orkiestry dętej z Filipowic, uczniów szkoły muzycznej w Domosławicach oraz zespołu Pora Wiatru finalista szóstej edycji "Must Be The Music"

19.30 Jubileusz zakończy się obfitującą w atrakcje zabawą taneczną w remizie, na której będzie grał znakomity zespól muzyczny Adam Pyrek Band