Drukuj
Kategoria: Wydkulturalne
Odsłony: 779

b_250_100_16777215_00_images_2014_18_r3.jpgb_250_100_16777215_00_images_2014_18_r8.jpgKażdy człowiek potrzebuje ciepła, miłości i wzajemnego wsparcia niezależnie od tego gdzie mieszka czy ile ma lat. Szczęście jakie daje miłość zapewnia nam spokój i bezpieczeństwo. Miejscem, które nam to zapewnia jest dom rodzinny. Tutaj zgromadzone są najpiękniejsze wspomnienia i przeżycia, tu znajdują się bliskie nam osoby, które nawzajem darzą się miłością tworząc atmosferę domowego ogniska. Rodzina jest wartością. To w niej każdy z nas dorasta, rozwija się, kształtuje własną osobowość, formułuje swój system wartości i przystosowuje się do życia w społeczeństwie. Mając świadomość wielkiej wartości rodziny 31 maja 2014 roku w świetlicy wiejskiej w Rudzie Kameralnej zorganizowano po raz pierwszy doniosłą uroczystość pod nazwą „Święto Rodziny”. Zabawa zorganizowana została przez świetlicę wiejską Zakliczyńskiego Centrum Kultury, Radę Sołecką i oddział „Kameralni” stowarzyszenia „Klucz” przy współpracy z Gospodarstwem Agroturystycznym „Pod Lupą” oraz OSP w Filipowicach.

b_250_100_16777215_00_images_2014_18_r7.jpgb_250_100_16777215_00_images_2014_18_r10.jpgPonadto swoją obecnością uroczystość zaszczycili Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Jerzy Soska oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Zakliczynie Józef Wojtas. Bogaty program imprezy przewidywał wiele atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Po oficjalnym przywitaniu przybyłych gości przez gospodarza świetlicy Bernadetę Stanuszek głos zabrały dzieci, które pod okiem Małgorzaty Płonki i Edyty Grabacz przygotowały przedstawienie z okazji Dnia Mamy i Taty. Piękne wiersze oraz występ „Zakręconego Kabaretu” dostarczył zgromadzonym rodzicom radość i niezapomniane wrażenia. Kolejnym punktem zabawy było rozstrzygnięcie ogłoszonego przez świetlicową konkursu na „Najpiękniejszą kartkę pocztową z Rudy Kameralnej”. Powołane na tę okoliczność jury postanowiło wynagrodzić trud wszystkich uczestników i każdy otrzymał atrakcyjną nagrodę. Pomyślna aura sprzyjała realizacji wszystkich zaplanowanych atrakcji, wśród których największą popularnością cieszyła się jazda konna zorganizowana dzięki uprzejmości Pana Andrzeja Lupy. Doskonałej zabawie towarzyszyły również różnego rodzaju konkursy m.in. sztafeta sprawnościowa przygotowana przez niezawodnych strażaków z OSP Filipowice. Strzałem w dziesiątkę okazał się również pokaz magicznych sztuczek. Półgodzinne wystąpienie magika wprawiło w osłupienie nie tylko najmłodszych członków widowni. Obchody pierwszego w Rudzie Kameralnej Święta Rodziny zakończyła wspólna zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin wieczornych.

 

Bernadeta Stanuszek

 

Takie rzeczy tylko w Rudzie Kameralnej

b_250_100_16777215_00_images_2014_18_RK_ogrodzenie.JPGRuda Kameralna to już nie jest taka sobie wioska, jakich wiele w gminie Zakliczyn i w regionie. Dzięki zaangażowaniu gospodyni świetlicy ZCK Bernadety Stanuszek i Rady Sołeckiej z sołtysem Robertem Ogórkiem, a także dwudziestce aktywnych ludzi skupionych w oddziale „Kameralni” Stowarzyszenia „Klucz” kierowanego przez Małgorzatę Płonkę – Ruda Kameralna stała się wzorem dla innych do tego, jak można przeskoczyć z pozycji outsidera do lidera. Rudzanie przede wszystkim sami sobie udowodnili, że można. Dzięki temu mogą liczyć na  pomocną dłoń innych; Fundacji BIS z Krakowa, LGD Dunajec – Biała i założyciela gospodarstwa agroturystycznego w Rudzie, emerytowanego górnika Andrzeja Lupy. Niebawem zresztą napiszemy o imprezie szachowej „Pod Lupą” zorganizowanej dzień po „Święcie rodziny”. Zauważyliście na zdjęciach, że teren świetlicy został ogrodzony, a pracę tą „zlecili sobie” sami mieszkańcy Rudy Kameralnej – bo tak będzie i ładniej i bezpieczniej – mówili mi, gdy odwiedziłem ich podczas pracy. Zaraz po imprezach w poprzednią sobotę i niedzielę, sołtys Ogórek pojechał po impregnat, aby zabezpieczyć elementy drewniane ogrodzenia, a żeby było jeszcze piękniej i bezpieczniej, wyrównali i utwardzili placyk przed wejściem do świetlicy. Nic dziwnego, że do Rudy Kameralnej zaczynają przyjeżdżać wycieczki ciekawe zobaczyć, co też wyprawiają w tej „Zakręconej pozytywnie wiosce” – bo takie hasło przyjęła sobie w programie Ruda Kameralna – Miejscowość Tematyczna Małopolski.

 

Kazimierz Dudzik