Drukuj
Kategoria: Wydkulturalne
Odsłony: 1114

b_250_100_16777215_00_images_stories_reportaz_wes14_DSC_6577.jpgb_250_100_16777215_00_images_stories_reportaz_wes14_DSC_6613.jpgPodczas Dożynek Gminy Zakliczyn w Wesołowie gościnnie wystąpiły dwa zespoły. Po ceremonii ośpiewania wieńców zobaczyliśmy na scenie przedstawienie „Rzepka” do wiersza Juliana Tuwima, w reżyserii Moniki Pawlik w wykonaniu dzieci z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Gwoźdźcu oraz rodziców. Mimo, że spektakl trwał zaledwie kilkanaście minut, to dzięki świetnie przygotowanemu scenariuszowi i reżyserii, znakomitym popisom aktorskim rodziców, bardzo dobrze dobranej oprawie muzycznej, „Rzepka” rozbawiła publiczność Dożynek. Premiera spektaklu miała miejsce podczas „Majówki  Rodzinnej  i  Święta Latawca” w Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Gwoźdźcu 31 maja tego roku, a prapremiera podczas festynu tematycznego „Gwoździec pod kobieca ręką” inaugurującego działalność wioski tematycznej w dniu 21 czerwca br. „Rzepka” wyreżyserowana przez Monikę Pawlik uczy, bawi, integruje… i czego można więcej chcieć od jednego wiersza dedykowanego przez poetę dzieciom... chyba tego, aby grać tą gwoździecką „Rzepkę”częściej.

b_250_100_16777215_00_images_stories_reportaz_wes14_DSC_6618.jpgb_250_100_16777215_00_images_2014_31_Dolina_Popradu.jpgPo „Rzepce” sceną dożynkową zawładnął Regionalny Zespół „Dolina Popradu”, wcześniej goście z Piwnicznej pięknie oprawili muzycznie mszę świętą dziękczynną. „Dolina Popradu” działa od ponad 40 lat,  prezentując folklor górali nadpopradzkich, zwanych też czarnymi góralami (nazwa pochodzi od części strojów; gunie i hołośnie mają ciemną barwę – p. K. D.). Na repertuar zespołu składają się pieśni o nucie tęsknej, śpiewane przy pasieniu bydła czy owiec, ale bywają też pieśni rytmiczne do tańca, żartobliwe przyśpiewki śpiewane w karczmie, na weselu czy „muzyce”. Tańce najczęściej wykonywane przez zespół, to: paw, pijowecka, hanok, błasiok, polka bez stołek, madziar, obyrtany, koński, ale bywają też tańce inicjowane lub w całości wykonywane przez pojedyncze pary jak np.: zamiatany, śtajerek, polka na ławie. „Dolina Popradu” ma na koncie artystycznym ponad tysiąc występów w różnych miastach Polski; od Szczecina po Lublin, od Mazur po Książ, od Łeby po Prudnik, udział w imprezach lokalnych jak Dni Piwnicznej ale też w ogólnopolskich, takich jak  Dożynki Centralne w Opolu, a także zagranicą, m.in. we Włoszech, na Słowacji i w Czechach oraz na Węgrzech. 16 sierpnia po raz pierwszy zawitał zespół do gminy Zakliczyn, do Wesołowa.

Po występach gości, na dożynkowej scenie zainstalował się zespół Malibo, który bawił publiczność podczas dożynkowej zabawy festynowej do świtu dnia następnego.

b_250_100_16777215_00_images_2014_31_Starostowie.jpgb_250_100_16777215_00_images_2014_31_bryczka.jpgDożynki Gminy Zakliczyn w Wesołowie przeszły już do historii i teraz czas na kolejne sołectwo i przygotowania do imprezy dożynkowej w 2015 roku, imprezy, która staje się coraz większa i ważniejsza w kalendarzu wydarzeń kulturalnych Gminy Zakliczyn. O wadze imprezy świadczy liczba gości; parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych Województwa Małopolskiego, Powiatu Tarnowskiego i Gminy Zakliczyn i o czym już pisałem, rekordowa liczba grup wieńcowych. Organizacja takiej imprezy to spory wkład pracy gospodarzy, w tym przypadku sołtysa Henryka Lasoty i Rady Sołeckiej Wesołowa oraz Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Wesołów i starostów dożynek państwa Migdałów. Dożynki to także koszty finansowe, te, które udało się zgromadzić od sponsorów indywidualnych i prywatnych, ale też te które wyłożył Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn (grant z małego projektu oraz nagrody rzeczowe – ok. 6 tys. zł w sumie) i Zakliczyńskie Centrum Kultury (nagrody finansowe dla grup wieńcowych, scena, obsługa akustyczna, plakaty i zaproszenia, wynajem "toi – toi" – razem nieco ponad 6 tys. zł). Warto o tym również wiedzieć.