Drukuj
Kategoria: Salonik Samorządowy
Odsłony: 1085

b_250_100_16777215_00_images_stories_nagwek.jpg

Zapraszam do drugiej, ostatniej części podsumowania roku 2012.

Lipiec

 

Powstała pierwsza na Pogórzu „Rowerowa wioska” , która została zbudowana przy świetlicy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Rudzie Kameralnej. Inwestycję zrealizowało Zakliczyńskie Centrum Kultury w ramach konkursu „Małych projektów” LGD Dunajec – Biała. Największy sukces ZF „Gwoździec” to udział w Międzynarodowym Festiwalu „Święto Dzieci Gór”, który odbył się w Małopolsce w trzeciej dekadzie lipca – festiwal organizowany przez Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączy uchodzi w opinii fachowców za najlepszy w Polsce festiwal folklorystyczny . W dniach 27 -28 lipca zadebiutował jako arena dużych imprez plenerowych Kompleks Sportowo – Rekreacyjny „Kamieniec”. Podczas imprezy „Brawo Zakliczyn” wręczone zostały statuetki nagrody „Jordan” przyznane przez Stowarzyszenie „Klucz”. Laureatami nagrody zostali: Matylda Nowak, Izabela Mytnik, Marek Gołąb i Stanisław Kusiak. W lipcu jubileusz 50 – lecia kapłaństwa obchodził Tadeusz Baniowski – misjonarz z Charzewic.

Sierpień

b_250_100_16777215_00_images_stories_2012_38_jamna.jpgDominikanie obchodzili 20 – lecie swojej obecności w Jamnej. Obchody jubileuszu odbyły się 14 i 15 sierpnia w Domu św. Jacka w Jamnej, a gościem specjalnym był Stanisław Soyka. 25 sierpnia odbyły się dożynki filipowickie które zyskały rangę obchodów gminnych jako Gminne Święto Chleba. Po raz pierwszy przeprowadzono Turniej Sołectw w którym zwyciężyli gospodarze przed Charzewicami i Wesołowem. Lato sprzyjało organizacji różnego rodzaju festynów i pikników. W sierpniu odbyły się m.in. takie imprezy jak: „Festiwal uśmiechu” w Domosławicach, „15 – lecie ZF Gwoździec”, „Biesiada” w DPS Stróże , „Złota klamra” w DPJ i „Czas na straż” w Zakliczynie.

Wrzesień

b_250_100_16777215_00_images_stories_reportaz_sw2012_069.jpgBiorąc pod uwagę liczbę i format wydarzeń, to najbogatszy miesiąc 2012 roku. 1 września dwie placówki oświatowe w gminie Zakliczyn – Faściszowa i Wróblowice - rozpoczęły działalność jako szkoły prowadzone przez stowarzyszenia. Tego samego dnia zainaugurowała działalność Szkoła Muzyczna I stopnia w Domosławicach im. ks. prof. J. Tischnera której uczennicą została m.in. Julka Bagińska. 8 i 9 września po raz pierwszy na Kompleksie Rekreacyjno – Sportowym „Kamieniec” odbyło się Święto fasoli. Mimo że była to 13. edycja największej na Pogórzu imprezy promującej produkt lokalny nie można mówić o pechu. Święto fasoli zgromadziło rekordową publiczność, do czego najbardziej przyczyniła się piękna, letnia pogoda. Tegoroczna  14. edycja Święta fasoli odbędzie się 31 i 1 września i zgodnie z wynikiem dogrywki gwiazdą imprezy będzie zespół Baciary - koncert rozpocznie się 1 września o godzinie 15.30. Wracam do podsumowania: tydzień po 13. Święcie fasoli  uczestnicy 20. Światowego Forum Mediów Polonijnych z 30 krajów świata zawitali do Gminy Zakliczyn. Po zwiedzeniu posiadłości prof. Pendereckiego i Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach udali się do inaugurującej działalność Osady Wypoczynku i Zdrowia "Modrzewiowe Wzgórze" w Faściszowej. Tu odbyła się konferencja prasowa z udziałem Hanny i Zdzisława Jaroszów – właścicieli „Modrzewiowego Wzgórza”, władz samorządowych Gminy Zakliczyn i organizatorów Światowego Forum. 23 września w Jamnej odbyły się uroczystości 68 rocznicy Boju pod Jamną. We wrześniu podczas 20. sesji Rady Miejskiej w Zakliczynie radni zdecydowali o tym, że powstanie Młodzieżowa Rada Gminy Zakliczyn.

Październik

b_250_100_16777215_00_images_stories_reportaz_swiatlo_002.jpg7 października w lasach Woli Stróskiej odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna upamiętniająca 68. rocznicę ataku wojsk niemieckich na szpitalik partyzancki. W środowisku lokalnym i wśród uczestników spotkania trwa dyskusja historyczna na temat przebiegu wydarzeń, które miały miejsce 68 lat temu na wzgórzu Mogiła. Z okazji jubileuszu 80-lecia Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego w Galerii TCK w Tarnowie otworzono wystawę prezentującą prace członków Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego, a wśród nich prace Stanisława Kusiaka. Podczas uroczystości jubileuszowych TTF zaprezentowany został dorobek członków Zakliczyńskiego Klubu Fotograficznego „Światłoczuli” działającego przy ZCK pod okiem Stanisława Kusiaka. Znak Jakości Interkl@sa dla Szkoły Podstawowej w Stróżach - to prestiżowy tytuł potwierdzający że szkoła jest ośrodkiem wdrażania idei społeczeństwa opartego na wiedzy a jego głównym celem jest promowanie szkół przygotowujących uczniów do funkcjonowania w b_250_100_16777215_00_images_stories_reportaz_eklasa_08.jpgspołeczeństwie informacyjnym, zgodnie ze standardami przyjętymi w Unii Europejskiej. Ceremonia wręczenia nagród Znaku Jakości Interkl@sa odbyła się w Sejmie w Sali im. Kazimierza Pużaka (potocznie nazywanej Salą Kolumnową). Wzięli w niej udział laureaci, zaproszeni goście, posłowie, przedstawiciele rządu oraz media. Nagrodę dla Stróż odebrała delegacja w składzie: dyrektor Szkoły Elżbieta Malawska – Pajor, Elżbieta Soska – koordynator projektu oraz uczennice: Julia Bagińska i Oliwia Murczek z klasy V, Wioletta Burnat z klasy VI. Delegacji towarzyszyli: starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie Jan Pawłowski oraz Małgorzata Jaworska - dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Zakliczynie. Postanowieniem z dnia 29 października 2012 roku Sądu Rejonowego dla Krakowa Śródmieścia , XII Wydziału Gospodarczego Krajowego Rejestru Sądowego, status organizacji pożytku publicznego uzyskało Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Zakliczyn „Klucz.” Jest to ogromny sukces Stowarzyszenia obchodzącego w 2012 roku 15 – lecie istnienia. Warto odnotować że „Klucz” był w roku 2012 najbardziej dynamicznie rozrastającym się stowarzyszeniem: od 21 marca do końca roku liczba członków wzrosła z 26 do 69, powstały dwa oddziały terenowe Stowarzyszenia w Gwoźdzcu i w Filipowicach a obecnie tworzy się odział terenowy w Charzewicach.

Listopad

Bogaty program obchodów Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Gminie Zakliczynie zainaugurowało 9 listopada Świętem Szkoły środowisko Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych im. J. Piłsudskiego w Zakliczynie . W przeddzień 11 listopada oficjalnie do użytku oddano Kompleks Sportowy "Orlik" w Paleśnicy. Obchody zakończono spektaklem „Wyklęci” w wykonaniu tarnowskiego Teatru Nie Teraz w zakliczyńskim ratuszu 11 listopada. Podczas 22 sesji dnia 26 listopada Rada Miejska w Zakliczynie uchwaliła stawki podatków lokalnych na rok 2013. b_250_100_16777215_00_images_stories_reportaz_bezbarier1_008.jpgTymczasem w listopadzie trwają wybory do Młodzieżowej Rady Gminy Zakliczyn. Podczas gali „Idziemy Vabank” Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Bez barier” wręcza stypendia studentom z gmin; Wojnicz i Zakliczyn w ramach programów „Agrafka Agory”, Lektor oraz własnego programu stypendialnego SPON „Bez barier”. Tytuł darczyńcy roku otrzymał Jacenty Dębosz. Podczas wernisażu wystawy „Zastępy anielskie” Małgorzaty Duśko-Shekar w Galerii „Poddasze” uczestnicy zapoznali się nie tylko z interesującymi pracami fotograficznymi autorki, ale również fascynującą historią polsko – hinduskiego ślubu. Mężem pani Małgorzaty jest hindus Shiva. Państwo Shekar poznali się w Indiach a małżeństwem są od roku. W ogólnopolskim plebiscycie „Polski Internet” na najlepszą stronę internetową 2012 roku w kategorii „kultura, sztuka, rozrywka” Zakliczyninfo zajęło 6 miejsce w glosowaniu internautów – do „Top – 5” czyli do grona laureatów zabrakło nam w głosowaniu internautów zaledwie jednego głosu!!! Na „Modrzewiowym Wzgórzu” w Faściszowej odbył się staropolski bal Andrzejkowy. W Gwoźdźcu tymczasem strażacy żartowali, że mieli bardzo wybuchowe Andrzejki, bowiem przez tzw. weekend pilnowali czterech niewybuchów znalezionych w tutejszym lesie.

Grudzień

b_250_100_16777215_00_images_stories_reportaz_zarowka_008.jpgPrzez trzy niedziele Teatr Wyobraźni „Żarówka” zapraszał na spektakle do ratusza w ramach „Przedświątecznej promocji.” Najliczniejsza widownia była spektaklu „Trzy dni przed Chrystusem” – ogółem z teatralnej promocji skorzystało około 200 osób. Zgodnie z zaleceniem konserwatorskim scena plenerowa przed ratuszem została z demontowana i przekazana (już bez zalecenia Konserwatora) sołectwu Zdonia . Młodzieżowa Rada Gminy Zakliczyn 17 grudnia 2012 roku zainaugurowała działalność. Pierwszą w historii przewodniczącą Młodzieżowej Rady Gminy w Zakliczynie została Wiktoria Biel – uczennica zakliczyńskiego Gimnazjum im. bł. K. Gondka, a wiceprzewodniczącymi zostali: Nikodem Kupisz z Gimnazjum im. bł. K. Gondka w Zakliczynie i Alicja Kaczor z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Piłsudskiego w Zakliczynie, sekretarzem Młodzieżowej Rady Gminy została Ewa Zwolińska z ZSP im. J. Piłsudskiego. Ponieważ 21 grudnia nie nastąpił koniec świata, to zgodnie z ustaleniami uroczysta sesja odbyła się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, w tym samym dniu radni PIS i PSL złożyli podczas sesji Rady Powiatu Tarnowskiego wniosek o odwołanie Zarządu Powiatu Tarnowskiego. Rok zakończył się hucznie, od huku petard i ogni sztucznych widocznych o północy na terenie całej doliny Dunajca.