Drukuj
Kategoria: Salonik Samorządowy
Odsłony: 733

b_250_100_16777215_00_images_2013_3_parking_przy_cmentarzu.JPGAż dziw bierze że, bądź co bądź miasto, Zakliczyn nie miał do tej pory przyzwoitego dojazdu do cmentarza parafialnego, nie mówiąc o parkingu. Z zasadzie można napisać, że droga do nekropolii prawie nie istniała. Wszystko zaczęło się zmieniać od dwóch lat dzięki determinacji władz samorządowych; najpierw ze środków będących w dyspozycji  samorządu Zakliczyna zakupiono działkę pod parking, a następnie władze Gminy przygotowały projekt parkingu i ogłosiły przetarg na wykonanie inwestycji. Przetarg wygrała Spółdzielnia Rzemieślnicza z Buska Zdroju, która do końca czerwca uporała się z zakresem robót, na które składały się: roboty ziemne i przygotowawcze, stanowiska postojowe i droga dojazdowa, zjazd z parkingu, plac manewrowy, deptak, krawężniki, obrzeża, pasy rozdzielające oraz roboty wykończeniowe.

Odbiór  parkingu  nastąpił  1 lipca 2013 roku.  W wyniku realizacji inwestycji powstały 32 stanowiska postojowe dla samochodów osobowych oraz 2 stanowiska dla osób niepełnosprawnych. Alejka do cmentarza wykonana jest z kostki brukowej , a wjazd na parking znajduje się od północnej strony.  Wartość  sprawnie zrealizowanej inwestycji wyniosła 151 tys. zł, z czego 96 tys. zł to dofinansowanie z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

- Ten parking był bardzo potrzebny i to nie tylko dla mieszkańców Zakliczyna, bo przecież cmentarz jest ważnym miejscem dla mieszkańców obu zakliczyńskich parafii; od Stróż po Wróblowice – zauważa burmistrz Jerzy Soska i dodaje  my musimy budować drogi, chodniki i parkingi, bo te inwestycje przyczyniają się nie tylko do poprawy komfortu komunikacyjnego, ale również do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Gminy. Chce przypomnieć, że w ostatnich trzech latach powstało kilkaset nowych miejsc parkingowych na terenie Gminy, a w samym tylko Zakliczynie nowe parkingi koło ośrodka zdrowia, przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum  oraz na Kamieńcu.