Drukuj
Kategoria: Salonik Samorządowy
Odsłony: 807

b_250_100_16777215_00_images_stories_2013_herb_miasta_i_gminy_zakliczyn.jpgJb_250_100_16777215_00_images_2014_Strategia_-_grafika.jpgakość życia to trzeci obszar Strategii Rozwoju Gminy Zakliczyn do roku 2020. Celem strategicznym jest osiągnięcie sprawnego i efektywnego systemu usług publicznych wysokiej jakości, warunkującego odpowiednią jakość życia i pracy mieszkańców gminy Zakliczyn. Artykuł 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym zaczyna się od zdania: „Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy” i w dalszej części określa zadania własne samorządu gminnego. Jednym z tych istotnych zadań są te, które wymienia Strategia w obszarze działania, który zaczynamy omawiać w tym, a zakończymy w kolejnym odcinku poświęconym strategii.    

Cel operacyjny III.1 Rozwój infrastruktury technicznej i komunalnej

Infrastruktura techniczna to  systemy, urządzenia, sieci przesyłowe i związane z nimi obiekty – ma to olbrzymie znaczenie dla mieszkańców, turystów oraz potencjalnych inwestorów. Bez zapewnienia dostępu do sieci komunalnych oraz mediów nie ma możliwości stworzenia optymalnego miejsca do życia, jak również odpowiednich warunków dla rozwoju gospodarczego i przedsiębiorczości, tworzących miejsca pracy. Jednym z najważniejszych problemów, z którymi musi się zmierzyć samorząd gminny w perspektywie 2020 roku, jest konieczność zagwarantowania dostępu do bieżącej wody oraz bezpieczeństwa sanitarnego. Modernizacja i rozbudowa infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej oraz budowa przydomowych oczyszczalni ścieków jest potrzebą wynikająca z podnoszenia standardów infrastrukturalnych na terenie gminy  oraz zabezpieczania potrzeb w kontekście rozwoju nowych terenów mieszkaniowych, rekreacyjnych i inwestycyjnych. Kluczowe działania zapisane w tym celu operacyjnym to:

 

Rozbudowa sieci kanalizacyjnej na terenie gminy. Zapewnienie mieszkańcom alternatywnych rozwiązań poprzez programy wspierające budowę przydomowych oczyszczalni ścieków na terenach trudno dostępnych. Rozbudowa sieci wodociągowej na terenie gminy. Zapewnienie mieszkańcom alternatywnych rozwiązań poprzez budowę studni głębinowych i zbiorowych ujęć wody. Poprawa efektywności energetycznej poprzez realizację programów finansowanych ze środków unijnych związanych z modernizacją kotłowni i termomodernizacją budynków użyteczności publicznej oraz  przebudowa i rozwój systemu oświetlenia ulicznego. Jednostką realizującą te działania ma być Urząd Miejski w Zakliczynie w partnerstwie m.in. z Zakładem Usług Komunalnych,  Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska, Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego i Powiatem Tarnowskim. Monitorowanie działań to z kolei obowiązek Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn.

Cel operacyjny III.2 Zwiększenie wewnętrznej i zewnętrznej dostępności komunikacyjnej gminy

Rozbudowa oraz konserwacja dróg są konieczne, aby spełniały one normy i przystawały do nowych warunków społeczno-gospodarczych, takich jak zwiększony ruch, a także stymulowały rozwój terenów mieszkaniowych, nowych zakładów pracy czy ośrodków turystyki i rekreacji. W strategii zwraca się również uwagę na konieczność tworzenia miejsc parkingowych - w szczególności przy obiektach użyteczności publicznej i turystycznych, oraz budowy ciągów pieszych i tras rowerowych o charakterze komunikacyjnym i turystycznym. Kluczowe działania jakie zamierza się podejmować w tym obszarze to:

Rozwój i poprawa stanu gminnej infrastruktury drogowej, a także zwiększenie zewnętrznej dostępności komunikacyjnej gminy poprzez współpracę z innymi zarządcami dróg. Tworzenie miejsc parkingowych, szczególnie przy obiektach użyteczności publicznej i obiektach turystycznych. Likwidacja barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych, w tym m.in. zagospodarowanie terenów wokół budynków użyteczności publicznej – przystosowanie otoczenia, podjazdów do potrzeb niepełnosprawnych. Współpraca w zakresie dostosowania rozkładu jazdy komunikacji publicznej do potrzeb mieszkańców i turystów. Zmniejszenie „obszarów wykluczonych cyfrowo” w gminie poprzez inicjowanie działań związanych z poprawą dostępności do sieci szerokopasmowej i sieci teleinformatycznej. Jednostką realizującą większość tych działań to Urząd Miejski w Zakliczynie w partnerstwie m.in. z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, organizacjami pozarządowymi, podmiotami gospodarczymi (szczególnie w sferze transportu), Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Monitorowanie działań to z kolei obowiązek Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn.

W kolejnym odcinku omówienia zaprezentuję dwa (ostatnie) cele operacyjnego tego obszaru traktujące o bezpieczeństwie publicznym oraz społecznym i zdrowotnym.

cdn.