Drukuj
Kategoria: Wybory Samorządowe
Odsłony: 974

b_250_100_16777215_00_images_2013_15_PE.jpgOstatecznie 10 komitetów wyborczych zarejestrowało swoje listy kandydatów w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu wyborczym nr  10 obejmującym Małopolskę i Świętokrzyskie, to jest dwa komitety mniej niż w skali kraju, przy czym w naszym okręgu wyborczym nie udało się utworzyć list Samoobronie i Zielonym. Zaprezentowałem w poprzednich artykułach kandydatów pięciu komitetów wyborczych, które moim zdaniem (podpartym średnią dotychczas przeprowadzonych sondaży) maja największe szanse wprowadzić do Parlamentu Europejskiego swoich przedstawicieli. Dziś proponuję przegląd kandydatów pozostałych pięciu komitetów i zacznę od rewelacji sondaży, czyli  Kongresu Nowej Prawicy sygnowanego twarzą  Janusza Korwina – Mikke.

b_250_100_16777215_00_images_2014_14_wybory_np-jkm.png

Kongres Nowej Prawicy w sondażach mocno trzyma się progu wyborczego, w najlepszych notowaniach uzyskując nawet poparcie w wysokości 7,5%. Kogo wystawia KNP w Małopolsce ? Numer 1 to Stanisław Żółtek  pochodzący z Krakowa wiceprezes Kongresu Nowej Prawicy, pełnił nie tylko funkcję radnego, ale nawet wiceprezydenta królewskiego miasta Kraków (za czasów Lassoty). Lista liczy 10 osób i kolejni kandydaci w kolejności to:  Konrad Berkowicz, Dawid Lewicki , Szymon Jamro, Barbara Szterleja , Norbert Czarnek, Magdalena  Banduła, Anna  Ryś, Nina Sawicka  i zamykający listę Jarosław Szatan.  Jak wiadomo, KNP jest ugrupowaniem pozaparlamentarnym i oprócz lidera Janusza Korwin-Mikke’go  który jest jedynką na Śląsku, trudno znaleźć tutaj znane postaci.  Trzeba być w tzw. temacie, żeby wiedzieć że znaczące osoby to jedynka w Łódzkiem Adam Woch – współwłaściciel Synergy4Home i Dyrektor  Finansowy Tensho Poland Corporation, że na Mazowszu jedynką jest Krzysztof Szpanelewski - szef sztabu wyborczego KNP w  wyborach do europarlamentu, ekonomista.  W Wielkopolsce listę otwiera Zygmunt Kopacz,  doktorant Politechniki Poznańskiej, wiceprezes Open Nexus Sp. z o.o, ogłoszonego przez Departament Gospodarki Województwa w Wielkopolsce za najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwo w tym regionie. Tak można by zapoznawać się z jedynkami KNP, zresztą ugrupowanie Korwina – Mikke’go bez żadnych ceregieli nie sili się na prezentowanie sylwetek wszystkich kandydatów, skupiając się na jedynkach właśnie – ot, zdrowe i rozsądne podejście do tematu. 

b_250_100_16777215_00_images_2014_14_wybory_prjg.pngKolejne ugrupowanie balansujące na razie na granicy progu to Polska Razem Jarosława Gowina, przy czym Polsce Razem poparcie rośnie i w ostatnich sondażach przekracza 5%. W okręgu Małopolsko – Świętokrzyskim listę otwiera lider Polski Razem Jarosław Gowin, były minister sprawiedliwości  którego osoba nie wymaga szerszej prezentacji.  Numer dwa na liście to europarlamentarzysta i były spin – doktor PiS Adam Bielan, trójka to starosta limanowski Jan Puchała, czwórka to Jadwiga Emilewicz – doktorantka UJ,  dyrektor Muzeum PRL w Krakowie – krakowskiego oddziału Muzeum Historii Polski.  Na miejscu piątym mamy Michała Cieślaka wiceprzewodniczącego Związku Młodych Rolników i działacza Świętokrzyskiej Izby Rolniczej z powiatu buskiego, sześć to Ewa Krzywdzińska  przedsiębiorca, właścicielka Giełdy Samochodowo–Handlowej w Krakowie. Numer siedem to Paweł Augustyn – założyciel i pomysłodawca TUW,  były prezes Małopolskiej Izby Rolniczej i członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego, obecnie radny powiatu tarnowskiego. Ósemka to Anna Jóźwik – reprezentantka Świętokrzyskiego, działaczka społeczna w centrum terapii zajęciowej, aktywny członek Skarżyskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorczości. Łukasz Sadkiewicz – zastępca burmistrza Wieliczki, założyciel i Prezes spółki Solne Miasto jest na liście numerem dziewięć. Listę zamyka Iwona Tworzydło-Woźniak – adwokat, była radna Województwa Małopolskiego, obecnie wykładowca akademicki . Polska Razem ma kompletne listy we wszystkich trzynastu okręgach i ma na tych listach ludzi rozpoznawalnych w regionach i w kraju, np. poseł Jacek Żalek w regionie Warmińsko – Mazurskim,  Paweł Kowal w Warszawie, John Godson w Łódzkiem,  Marek Migalski na Śląsku. Działa są, ale potrzebny jest pomysł na dobrą kampanię, toteż europośle Adam Bielan do roboty.

b_250_100_16777215_00_images_2014_14_wybory_spzz.pngNie może dobić się na razie do wyborczego progu Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry, choć nazwiska nie tylko na liście małopolsko – świętokrzyskiej robią wrażenie, a otwiera tą listę lider ugrupowania Zbigniew Ziobro.  Kolejne miejsca zajmują na liście eurodeputowany Jacek Włosowicz,  poseł Arkadiusz Mularczyk, poseł Edward Siarka, sławna u nas radna wojewódzka Lucyna Malec,  sportsmenka ze Świętokrzyskiego Beata Kij, krakowski samorządowiec  Mirosław Gilarski,  Kinga  Głozak-Zeman ze Świętokrzyskiego,  działacz sportowy i samorządowiec z Wadowic Andrzej Kramarczyk i Agnieszka Rakoczy, radna gminna z Sądecczyzny zamykająca listę.  Na innych listach też są znane nazwiska; Ludwik Dorn na Mazowszu, Jacek Kurski w Warszawie, Andrzej Dera w Wielkopolsce, Beata Kempa na Dolnym Śląsku a na Śląsku Górnym gwiazda (już raczej była) boksu zawodowego Tomasz Adamek. Czemu nie ma mocy Solidarna Polska? Ja wiem, ale na to muszą odpowiedzieć sobie przede wszystkim liderzy partii, a to przecież inteligentni ludzie.

b_250_100_16777215_00_images_2014_14_wybory_rn.pngKomitet Wyborczy Ruchu Narodowego złożony z UPR-u, Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo – Radykalnego zarejestrował listy we wszystkich trzynastu okręgach wyborczych, w tym również w okręgu 10 – tym. Robert Winnicki jest liderem listy małopolsko – świętokrzyskiej.  To postać znana w kręgu radykalnej prawicy – jest prezesem honorowym Młodzieży Wszechpolskiej i liderem Ruchu Narodowego, który jako jeden z nielicznych przebija się w mediach. Kolejne miejsca na liście zajmują:  publicysta prawicowy Łukasz Kluska, szef kieleckiego Klubu Gazety Polskiej  Jerzy Kenig , informatyk Szymon  Kasiński, studentki; Agnieszka Tłuczkiewicz  i  Marlena Prochownik, student  z gór Witold Dobrowolski, przedsiębiorczyni ze Świętokrzyskiego Małgorzata Jedynak, nauczycielka Monika Dębek, a listę zamyka historyk  Krzysztof Kobylas.  Przy odrobinie większej znajomości  polskiej sceny politycznej można wskazać na listach Ruchu Narodowego znane postaci, np. na liście warszawskiej startuje onegdaj najmłodszy LPR-owski poseł (nadal młody) Krzysztof Bosak,  na Śląsku jedynką jest Artur Zawisza poseł na Sejm IV i V kadencji, swego czasu nawet pełnił funkcję dyrektora gabinetu politycznego szefa Kancelarii Premiera. Większość kandydatów to jednak w szeroko nawet rozumianej polityce osoby anonimowe.

b_250_100_16777215_00_images_2014_14_wybory_db1.pngDo omówienia pozostaje nam ostatnie ugrupowanie, które wystawia kandydatów do PE w okręgu małopolsko – świętokrzyskim, czyli Demokracji  Bezpośredniej z której list startują ponadto kandydaci Partii Libertariańskiej i Polskiej Partii Piratów. Demokracja Bezpośrednia zdołała utworzyć listy w 6 z 13 okręgów wyborczych  i to już powoduje, że szans wyborczych żadnych nie ma. W naszym okręgu udało się skompletować osiem nazwisk na liście i są to w kolejności: Joanna Bachlej, Michal Broniewicz , Łukasz Kisielewski Katarzyna Kalisz, Cezary  Skwarło , Katarzyna Janik , Bartosz Paszcza , Marcin Kowrygo.  Oryginalność  tej listy polega na tym, że za „jedynką”, krakowską prawniczką  Joanną Bachlej są już tylko studenci  z województwa małopolskiego. Ot, co.

Podsumowanie

Nawet to fajnie brzmi, że z okręgu 10 mamy 10 list z kandydatami do Parlamentu Europejskiego.  25 maja 2014 roku do Parlamentu Europejskiego otrzyma przepustki 51 spośród wszystkich ubiegających się o mandat europosła – w naszym okręgu siedmiu.  Analizując listy i szczególnie jedynki na tych listach, trzeba z dumą napisać, że nasz okręg traktowany jest przez ugrupowania polityczne prawie na równi z Warszawą i tak samo poważnie jak Śląsk.  Cudów nie będzie i trzeba będzie naprawdę wysilić się, żeby coś ugrać. W skali ogólnopolskiej na miesiąc przed wyborami średnia sondażowa  daje pewność  na mandaty poselskie PiS-owi, PO, SLD i PSL-owi, natomiast  trochę od ogólnopolskich różnią się sondaże przeprowadzone w Małopolsce i w Świętokrzyskim.  W Małopolsce zdecydowanym liderem sondażowym jest PiS  - u nas 25% chce głosować na partię Jarosława Kaczyńskiego. W Kieleckim na PiS i PO deklarowało oddanie głosów po równo -  17%. W Świętokrzyskim trójką jest PSL z 10% poparciem, w Małopolsce PSL ma tyle co Twój Ruch, czyli 6%.  Potem to już zaczyna się walka o próg wyborczy. Jak już pisałem wyżej, tendencję wzrostową wykazuje Polska Razem Jarosława Gowina i wszystko wskazuje na to, że to nowe ugrupowanie spod szyldu zielonego jabłka będzie cieszyć się z sukcesu wyborczego, natomiast klęską mogą okazać się eurowybory dla partii Zbigniewa Ziobry. Na miesiąc przed wyborami  uważam że faworytami z naszego okręgu do euroelekcji są: Ryszard Legutko i Andrzej Duda z PiS oraz Czesław Siekierski z PSL.  Z kolei z  PO o mandat powalczą Roża Thun i Bogusław Sonik,  bo jeden mandat jest pewny dla partii Donalda Tuska. Na mandat poselski w mojej ocenie może liczyć Jarosław Gowin z Polski Razem oraz Jan Hartman z Europy Plus Twojego Ruchu.  Czy PiS będzie miał u nas trzeciego europosła czy PO drugiego lub SLD Joannę Senyszyn,  to zależy od krajowego wyniku wyborów w dniu 25 maja.

 

PS.

Wszystko wskazuje na to, że trochę powywraca nam się geografia wyborcza w wyborach do Rady Powiatu Tarnowskiego. Prawdopodobieństwo, że dotychczasowych okręg złożony z gmin Wojnicz i Zakliczyn zostanie zasilony jeszcze jedna gminą jest prawie pewne – ale o tym napiszę w stosownym czasie.