Od przeszło dwóch lat w strukturach Urzędu Miejskiego działa Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Utworzenie Zespołu Interdyscyplinarnego jest efektem wejścia w życie nowych przepisów ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz towarzyszących jej regulacji prawa miejscowego. Zespół Interdyscyplinarny stanowi grupa ludzi, specjalistów z różnych dziedzin, zajmująca się rozwiązywaniem konkretnego problemu, przy wykorzystaniu zasobów będących w dyspozycji każdego z członków Zespołu. Funkcjonowanie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie opiera się właśnie na takich zasadach. Wyznaczone w drodze porozumień zawartych między Gminą, a podmiotami niosącymi pomoc osobom doznającym przemocy w rodzinie, osoby spotykają się w celu nakreślenia sposobu, w jaki chcą działać i wykorzystywać swoje kompetencje, możliwości i zasoby w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W skład Zespołu Interdyscyplinarnego funkcjonującego na terenie Miasta i Gminy Zakliczyn wchodzą przedstawiciele następujących podmiotów: Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Komisariatu Policji w Wojniczu, Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, służby zdrowia, przedstawiciel oświaty, przedstawiciel organizacji pozarządowych (SPON „Bez Barier”).
Członkowie Zespołu mają ustawowy obowiązek spotykać się nie rzadziej niż raz na kwartał. W praktyce spotkania Zespołu działającego na terenie gminy Zakliczyn odbywają się znacznie częściej. Ponadto członkowie Zespołu spotykają się w ramach uczestnictwa w szkoleniach z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz wynikających z potrzeb- bieżącej działalności spotkań roboczych. Miejscem spotkań Zespołu jest Punkt Konsultacyjny w „Burmistrzówce”- Ratusz w Zakliczynie, gdzie również udzielają bezpłatnych porad: psycholog, radca prawny, pedagog, terapeuta uzależnień , pełnomocnik Burmistrza ds. PiRPA. Gminny Punkt Konsultacyjny ds. Profilaktyki , Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Narkomanii oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w ratuszu: sala BURMISTRZÓWKA ( naprzeciw Biblioteki), tel. 14 651 62 48 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Urząd Miejski w Zakliczynie: tel. 14 632 64 55
Tygodniowy harmonogram dyżurów w Burmistrzówce
Poniedziałek
9 00 – 14 00 Pełnomocnik Burmistrza ds. PiRPA Maria Dudek
13 00 – 15 00 Pedagog mgr Joanna Dobrzańska
Wtorek
8 00 – 10 00 Radca prawny mgr Marek Dolasiński
10 00 – 15 00 Pełnomocnik Burmistrza ds. PiRPA Maria Dudek
Środa
8 00 – 12 00 Pełnomocnik Burmistrza ds. PiRPA Maria Dudek
13 00 – 15 00 Związek Nauczycielstwa Polskiego
16 00 – 18 00 Radca prawny mgr Marek Dolasiński
Czwartek
9 00 – 14 00 Powiatowy Urząd Pracy
15 30 – 18 30 Terapeuta uzależnień mgr Joanna Drożdż w tym: 17 30 – 18 30 Grupa terapeutyczna
Piątek
12 30 – 15 30 Psycholog mgr Magdalena Podolańska
12 30 – 17 30 mgr Magdalena Podolańska (dwa ostatnie piątki miesiąca)
Osoby chcące skorzystać z pomocy Zespołu Interdyscyplinarnego mają do dyspozycji telefony kontaktowe 14/6652275/GOPS, 146516248/Punkt Konsultacyjny ,146282400/Policja. Zespół Interdyscyplinarny - diagnozuje problem przemocy w rodzinie, podejmuje działania zapobiegawcze w środowisku zagrożonym przemocą domową oraz podejmuje działania na rzecz osób stosujących przemoc. Dodatkowym celem naszego Zespołu jest edukacja skierowana do ogółu mieszkańców mająca na celu zwrócić uwagę społeczności gminy na problem przemocy w rodzinie i zachęcić do podjęcia tej tematyki w publicznej dyskusji, np.: zebrania wiejskie, spotkania w szkole, ulotki, plakaty, tablice ogłoszeń. Zauważa się wzrost świadomości wśród mieszkańców Gminy Zakliczyn. Częściej niż w latach ubiegłych w sytuacjach przemocy w rodzinie interweniuje Policja i zakłada „Niebieską Kartę”. Policja informuje przewodniczącą o założeniu Niebieskiej Karty i wówczas Zespół podejmuje pracę z rodziną. O fakcie przemocy w rodzinie może poinformować Zespół osoba z zewnątrz, która zauważa, że w rodzinie dzieje się coś złego np. pracownik socjalny, nauczyciel, sąsiad. Nikt nie powinien być obojętny w sytuacji kiedy krzywdzony jest człowiek, a zwłaszcza dziecko.
Przewodnicząca ZI Teresa Motak