Drukuj
Kategoria: Info
Odsłony: 597

b_250_100_16777215_00_images_2014_30_ksika_profesora.jpgWybitny  intelektualista  i uczony,  którego  prace  badawcze prowadziły  do  istotnych   postępów  w medycynie i ochronie zdrowia,  ale  przede wszystkim  pełen serdeczności  opiekun  naukowy  i  życzliwy  kolega  młodych lekarzy. Tak przedstawiony został znakomity lekarz, humanista i społecznik, jeden z pionierów polskiej myśli ekologicznej w najnowszej książce prof. Paulina Moszczyńskiego, eksperta Akademii Pacjenta Centrum Zdrowia Tuchów. Autor „Spotkań z profesorem Julianem Aleksandrowiczem” ciekawie i dowcipnie relacjonuje trwającą  ponad dwie dekady przyjaźń ze swoim naukowym mentorem, liczne spotkania towarzyskie  i  zawodowe.  Bohater publikacji, wieloletni kierownik Kliniki Hematologicznej Akademii Medycznej w Krakowie, podczas II wojny światowej walczył w kampanii wrześniowej. Przez trzy lata był więziony w getcie krakowskim, z którego uciekł i został aktywnym członkiem Armii Krajowej, odznaczonym Virtuti Militari. Do jego najbardziej znanych książek należą: Nie ma nieuleczalnie chorych, Sumienie ekologiczne, Wszechstronna nadzieja czy Kuchnia i medycyna, napisana wspólnie z Ireną Gumowską. Był przyjacielem i lekarzem poetki Haliny Poświatowskiej, której pomógł  w organizacji wyjazdu na operację serca do Ameryki i wspierał w zmaganiach z chorobą. 

Prof. Paulin Moszczyński uzyskał  dwie specjalizacje,  doktorat  i  habilitację  w trakcie odbywania  wolontariatu  w klinice  kierowanej  przez Juliana Aleksandrowicza, jednocześnie pracując w szpitalach w Czchowie, a  później w Brzesku.

b_250_100_16777215_00_images_2014_30_prof.Paulin_Moszczyski.jpgDo współpracy z bohaterem książki namówił autora Jerzy Lisiewicz, kolega z czasów studenckich. „Był oczarowany szefem, Jego życzliwością, otwartością, inspiracją do badań naukowych. Do kliniki Profesora przyjeżdżali  lekarze z różnych okolic. Byli wolontariuszami. Pracowali po południu na etatach, w wiejskich ośrodkach zdrowia.  Profesor Aleksandrowicz prowadził  badania epidemiologiczne w terenie.   Poszukiwał czynników  środowiskowych mogących mieć wpływ na rozwój białaczek u ludzi i bydła. Stworzył, niespotykany w ówczesnych czasach zespół interdyscyplinarny. Badano  wodę z  wiejskich studni oraz glebę na obecność pierwiastków śladowych i zanieczyszczeń biologicznych. Inni poszukiwali mykotoksyn w pomieszczeniach mieszkalnych i gospodarczych. Usłyszałem wówczas od Jurka  przyjazne ciepłe słowa zachęty –przyłącz się do nas. Odwiedź Profesora w Wiesiółce nad jeziorem Rożnowskim. To tylko 15 km od Czchowa, gdzie pracujesz. Profesor ma tam domek letniskowy, w którym spędza  wszystkie weekendy. Myślę, że przyjmie cię życzliwie. W najbliższą sobotę jedziemy  z żoną do Wiesiółki. Trochę błądzimy, bo trzeba było skręcić w polną drogę, stromo opadającą do jeziora Rożnowskiego. Skryta w zaroślach stała drewniana chata z tarasem. Poniżej w zatoczce kołysała się mała żaglówka. Z kwiatkami stanęliśmy przed furtką niepewni co nas czeka. Donośny głos Profesora zachęcił  do wejścia. Na tarasie siedziało kilka osób, gospodarze z sąsiednich domostw i jakiś redaktor. Na stole leżał wiejski kołacz. Pili kawę albo herbatę. Stał dzban kwaśnego mleka. Rozmawiali o pogodzie, o  ogrodnictwie (…) Profesor w płóciennej koszuli, drelichowych spodniach, w sandałach,  na bosaka,  emanował radosną siłą. Po pewnym czasie, nieśmiało zacząłem rozmowę o swojej pracy w Czchowie. Kiedy opowiedziałem o 3 zachorowaniach na białaczkę w jednym domostwie,zauważyłem błysk zainteresowania  w oku Profesora. Później usłyszałem słowa, które będę pamiętał do końca życia.  Rewelacyjna obserwacja, takich ognisk zachorowań szukam z dr Wolską od kilku lat. Witam w NZEP. Przeprowadź wywiady środowiskowe,  dokonaj dokładnej lokalizacji przestrzennej i  geograficzno-geodezyjnej  tych  zachorowań, a na pewno znajdziesz i inne. Później szukaj przyczyn białaczek w środowisku. (…) Wracałem do domu jak na skrzydłach”.

W tle opisów spotkań czytelnik znajdzie opisy różnych środowisk akademickich,  działalność  autora w organizacjach  pozarządowych w Tarnowie,  Krakowie  i  Warszawie, a nawet  życie rodzinne.  Z dystansem  przedstawia  np. trudności,  jakie  stwarzano mu, by utrudnić uzyskanie stopni naukowych.  Warto dodać, że prof. Moszczyński jest autorem blisko 500 artykułów medycznych, ponad 850 publikacji popularno-naukowych i 9 książek. Był członkiem komitetów redakcyjnych czasopism naukowych: Medycyna Pracy i Polish Journal of Occupational Medicine and Environmental Health. Kontakt z autorem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.