Drukuj
Kategoria: Info
Odsłony: 1818

b_250_100_16777215_00_images_stories_2010_news2_przed_zikowskim_haraf.jpgb_250_100_16777215_00_images_stories_2010_news2_uczestnicy_szkolenia.jpgLokalna Grupa Działania "Dunajec - Biała" z siedzibą w Zakliczynie była organizatorem interesującego szkolenia dla przedstawicieli LGD z całego kraju, które rozpoczęło się i zakończyło w gospodarstwie agroturystycznym Stanisława Ziółkowskiego w Kończyskach w czwartek 6 maja 2010 roku. Wszystko zaczęło się od tego, że w ostatnich miesiącach 2009 roku Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie, na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeprowadził szkolenie dla przedstawicieli lokalnych grup działania, na temat: „Budowanie marki w turystyce wiejskiej”. Kontynuując podjęty problem włączenia produktu turystyki wiejskiej do kreowania marki obszaru objętego wdrażaniem lokalnej strategii rozwoju przez lokalne grupy działania, w dniach 10-12 marca 2010 roku zostało przeprowadzone szkolenie na temat: „Marketing produktu turystyki wiejskiej”.

b_250_100_16777215_00_images_stories_2010_news2_czaja_szkoli.jpgSzkolenie miało miejsce w CDR Krakowie, a jego celem było dostarczenie wiedzy niezbędnej  do zbudowania własnego, sieciowego produktu turystycznego na terenach wiejskich. W ramach szkolenia, w których uczestniczyło LGD Dunajec-Biała, przeprowadzone zostały wykłady na temat:
- Podstawy zarządzania zintegrowanym, sieciowym produktem turystyki wiejskiej
- Sieciowy produkt turystyki wiejskiej – etapy opracowania
- Nowoczesne technologie informacji i dystrybucji w turystyce wiejskiej
- Wykorzystanie w działalności LGD,  sieciowego produktu turystyki wiejskiej, w oparciu o wybrane strategie marketingowe, do budowania marki obszaru.
W trakcie zajęć warsztatowych, przedstawiciele LGD Dunajec-Biała uczestniczyli w zespołach celowych, wykonali zestaw zadań składający się na przygotowanie sieciowego produktu turystyki wiejskiej do sprzedaży zgodnie z etapami przygotowania (wyznaczenie jądra produktu i usług sieciowych, wyznaczenie celów marketingowych, analiza SWOT, przygotowanie oferty w tym ustalenie ceny, opracowanie planu promocji).Wypracowane i zbudowane przez LGD Dunajec-Biała w trakcie zajęć warsztatowych, sieciowe produkty turystyki wiejskiej zostały zaprezentowane podczas  wizyt w biurach turystycznych mających siedziby w Krakowie.  Następnie 7 pakietów zostało zaprezentowanych na Międzynarodowej Konferencji „Turystyka wiejska na drodze do komercjalizacji”, która odbyła się w Kielcach w dniach 9 – 10 kwietnia 2010 r. w ramach II Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL. Motorem napędowym projektu zmierzającego do zbudowania pakietów był Jan Czaja - kierownik Biura LGD "Dunajec - Biała" oraz zakliczyńscy agroturyści; Stanisław Ziółkowski, Małgorzata Martyka i Barbara Zych. Podczas konferencji w Kończyskach, po jej otwarciu przez prezesa LGD Stanisława Harafa,  zostały one zaprezentowane przez kierownika Jana Czaję przedstawicielom LGD z całego kraju. Te pakiety to:

Burza ziół i zapachów

Nauka zbierania, rozróżniania, przetwarzania i wykorzystywania ziół w celach dekoracyjnych, kosmetycznych, zapachowych i leczniczych - pakiet turystyczny. Nocleg w gospodarstwie agroturystycznym. Pełne wyżywienie. Dodatkowe atrakcje w formie warsztatów.

Przygoda  z fasolą                                                                                       

Unikalna oferta przeżycia ciekawych doznań kulinarnych oraz magii małych miasteczek w krainie fasoli nad Dunajcem.   Nocleg w gospodarstwie agroturystycznym. Pełne wyżywienie. Dodatkowe atrakcje w formie warsztatów.

Weekend, przyroda, runo leśne i zdrowy ruch

Nauka zbierania runa leśnego, wędrówki po lesie, kontakt z dziewiczą przyrodą, wypoczynek i relaks - pakiet turystyczny. Nocleg w gospodarstwie agroturystycznym. Pełne wyżywienie. Dodatkowe atrakcje w formie pikniku.

Sposób na "mega byczenie"

Pobyt na wsi, totalny relaks, kompletne lenistwo, ucieczka na łono natury, minimum wysiłku, kontakt z dziewiczą przyrodą, konkurs na  najciekawszy sposób na nic nierobienie - pakiet turystyczny. "Mega byczenie" to unikalna oferta wypoczynku, która łączy w sobie zwiedzanie, pobyt na wsi, relaks i totalny wypoczynek z uczestnictwem w konkursie na "najciekawsze sposoby na nic nierobienie". Szukamy odpowiedzi na pytanie co najskuteczniej zrobić, żeby kompletnie nic nie robić.

Wiejskie odprężenie

Chcesz się odstresować?, masz dość zgiełku i szybkiego tempa życia w mieście? masz dość ludzi, znajomych, szefostwa ? szukasz miejsca w którym mógłbyś się bezpiecznie zaszyć z dala  od wszystkiego ? Wizyty u psychologa już nie pomagają ? Jeśli tak to ta oferta jest właśnie dla Ciebie. Proponujemy alternatywne rozwiązania dla osób które starają się odstresować u psychologa. Na wsi pozbędziesz się stresu poprzez kontakt z naturą, roślinami i zwierzętami. W ramach gotowego pakietu turystycznego oferujemy powrót do natury, nocleg w gospodarstwie agroturystycznym, pełne wyżywienie.

Odnaleźć smak ryby

Nauka prawidłowego wędzenia ryb, kontakt z dziewiczą przyrodą, wypoczynek i relaks - pakiet turystyczny. Nocleg w gospodarstwie agroturystycznym. Pełne wyżywienie. Dodatkowe atrakcje w formie warsztatów.

Kolejne pakiety są na etapie przygotowywania i pojawią się w najbliższym czasie. Jak mówi Jan Czaja – Kierownik Biura LGD Dunajec-Biała – w ramach sieciowego produktu turystyki wiejskiej  w najbliższym czasie gospodarstwa agroturystyczne z terenu gmin: Ciężkowice, Pleśna, Wojnicz i Zakliczyn przygotują ok. 50 pakietów. Planuje się też nawiązanie kontaktu z biurami podróży, spośród których w chwili obecnej już ok. 2  są zainteresowane stałą współpracą.

Po prezentacji uczestnicy konferencji udali się na rekonesans po terenie LGD "Dunajec - Biała", a potem powrócili do gospodarstwa agroturystycznego Stanisława Ziółkowskiego na podsumowanie. Warto zauważyć, że w konferencji wzięli udział goście z LGD różnych regionów Polski, np.: Lider Pojezierza (Zachodniopomorskie), Polesie, Ponidzie (Świętokrzyskie), Między Prosną a Wartą (Łódzkie), Dorzecze Wisłoka i Kraina Sanu (Podkarpackie), Szlakiem granitu (Dolnośląskie), itd. Konferencja cieszyła się też dużym zainteresowaniem mediów informacyjnych, byli też przedstawiciele CDR oraz biura turystycznego. Ze strony swamorządu zakliczyńskiego uczestniczyli w niej Janusz Krzyżak - sekretarz Gminy i członek Rady Decyzyjnej LGD, Anna Kuzera - Majewska - wiceprezes LGD  oraz Kazimierz Dudzik - dyrekotr RCTiDK i członek Zarzadu LGD.