Drukuj
Kategoria: Info
Odsłony: 1616
Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/stories/news2/widownia na rynku.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news2/widownia na rynku.jpg'
widownia na rynku.jpgDobrym obyczajem jest aby po zakończeniu imprezy i opadnięciu związanych z tym emocji, dokonać podsumowania i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Organizacja Święta fasoli nie jest przedsięwzięciem łatwym pod względem organizacyjnym i finansowym - pochłania wiele czasu związanego z jego przygotowaniem i realizacją. Instytucją wykonawczą jest RCTiDK - to na nas spoczywa główny ciężar organizacyjny i finansowy imprezy, ale zaangażowanych w różnym stopniu jest kilka instytucji i kilkanaście osób. Zobaczmy jak to było w roku 2010. Tytularnymi współorganizatorami byli jak zawsze: Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Małopolska Izba Rolnicza w Krakowie, ponadto w tej edycji także; LGD "Dunajec - Biała", Spółdzielnia "Dolina Dunajca" oraz ZG Z OSP RP w Zakliczynie. Partnerem imprezy było Województwo Małopolskie.  Jak spisali się współorganizatorzy i partnerzy XI Święta fasoli ?
Starostwo Powiatowe w Tarnowie.
Od 2000 roku jest współorganizatorem Święta fasoli w Zakliczynie, a Starosta Tarnowski obejmuje patronat nad imprezą. Zawsze przy przygotowaniu imprezy współpracujemy z Wydziałem Kultury i Promocji Starostwa, gdzie szefuje Ryszard Żądło, a koordynuje nasze wspólne działania Katarzyna Kurzawa. Starostwo przygotowało i wysłało kilkaset imiennych zaproszeń dla gości, przygotowało umowę o partycypacji w imprezie na kwotę 5 000 złotych. W imprezie wzięli udział Starosta Mieczysław Kras, przewodniczący Rady Powiatu Sylwester Gostek, wicestarosta Mirosław Banach oraz Katarzyna Kurzawa. Zawsze w bezpośrednim kontakcie, pomocni - współpraca bezproblemowa i przyjemna. Dziękujemy.
Małopolska Izba Rolnicza w Krakowie.
Podobnie jak Starostwo przy organizacji Święta fasoli od początku. W tym roku (podobnie jak w poprzednich latach) ze strony Izby osobą do współpracy przy organizacji imprezy był Marcin Słowik. Izba wzięła na siebie przygotowanie konferencji metodycznej w sobotę 11 września, w której mieli uczestniczyć m.in. przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Efekt to patronat Ministra Marka Sawickiego i prelegenci z ARR oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy - mało jak na założenia. W konferencji uczestniczył dyrektor Dankowiakowski, a podczas niedzielnej imprezy było stoisko MIR oraz prezes Paweł Augustyn. Izba postanowiła w tym edycji - po raz pierwszy w historii - nie partycypować finansowo w organizacji Święta fasoli. Doceniam fakt, że Marcin Słowik robił co mógł, ale jak na stałego współorganizatora Izba w tym roku wypadła blado. Liczymy na poprawę w przyszłości.
LGD "Dunajec - Biała" z.s. w Zakliczynie.
Biuro LGD z kierownikiem Janem Czają bardzo zaangażowało się w pomoc przy organizacji konferencji metodycznej oraz podczas niedzielnego Jarmarku Produktu Lokalnego przy przeprowadzeniu i wyłonieniu Bohaterów Produktu Lokalnego. Zarówno w sobotę jak i w niedzielę w programie uczestniczył prezes LGD Stanisław Haraf oraz członkowie Zarządu LGD. Lokalna Grupa Działania partycypowała finansowa w organizacji imprezy kwotą 4 200 złotych. Dziękujemy.
Spółdzielnia "Dolina Dunajca".
Od ubiegłego roku Spółdzielnia skupiająca niewielką grupę plantatorów fasoli z kilku gmin jest na liście współorganizatorów. Spółdzielnia wzięła na siebie w tym roku obowiązek zamówienia Mszy świętej w Domosławicach i wystawienia stoiska z fasolą i potrawami fasolowymi, co raczej jest okazją do zarobku, a nie uciążliwością. Niestety pod nieobecność ciężko chorego Jerzego Książka spółdzielcy nie potrafili się należycie wywiązać z jedynego właściwie zobowiązania jakim było zamówienie Mszy świętej, a nawet zwyczajnie po ludzku się do tego przyznać. Brak chorego Jerzego Książka był tu aż nadto widoczny.
Strażacy.
Jak zawsze pomagają nam w kwestiach logistycznych oraz w zakresie bezpieczeństwa i wywiązują się z tego bardzo dobrze. W tym roku dziękujemy za pomoc druhom z OSP Zakliczyn oraz prezesowi Zarządu Gminnego Tomaszowi Damianowi za wsparcie. Liczymy na dalszą taka współpracę.
Województwo Małopolskie.
To prawda, że żeby otrzymać wsparcie samorządu wojewódzkiego musimy najpierw napisać wniosek. Od 3 lat nasz wniosek w ramach konkursu "Nasz region - nasza szansa" dofinansowany jest kwotą 5 000 złotych. Nie wiedzieć czemu jedna z najbardziej popularnych imprez promujących produkt lokalny nie znajduje uznania w ramach konkursu "Mecenat Małopolski". Ten znak zapytania jest poparty faktem, że niewielka imprezka w Gródku nad Dunajcem pod tytułem "Fasolowe żniwa" takie wsparcie otrzymała. Dziękujemy zatem bardzo Departamentowi Turystyki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego za partycypację oraz członkowi Zespołu ds. promocji województwa Pawłowi Tokarczykowi za pomoc zarówno w sobotę jak i w niedzielę przy realizacji programu. W uroczystościach oficjalnych wziął udział wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela.
Media informacyjne.
Telewizja Kraków nie tylko była na Święcie fasoli, ale w ostatni wtorek września w programie "Na Pogórzu" wyemituje 8 - minutowy film o imprezie. Dziennik Polski przy partycypacji Burmistrza Kormana wydał specjalny folder - wkładkę do sobotniego (11 września) wydania gazety, a po imprezie zamieścił obszerny artykuł. RDN Małopolska i Radio Eska oprócz spotów reklamowych wyemitowały zapowiedzi i relacje z imprezy. Kilkanaście portali internetowych informowało o programie imprezy. Jednym zdaniem media informacyjne lubią zakliczyńską imprezę.
Na koniec podsumowania.
W organizację XI Święta fasoli jak widać w różny sposób angażują się różne instytucje i patroni imprezy. Są tez tacy, o których nie pisze się i nie widnieją na plakatach święta. Chciałbym podziękować m.in. Mariuszowi Salamonowi - właścicielowi piekarni "Lucynka" za bułeczki do węgierskiego gulaszu i na stół dla gości oraz rozdanych dla uczestników w niedzielne popołudnie, firmie Strefa Rynku za wzbogacenie oferty rozrywkowej w sobotę, delegacji z Jaszfenyszaru ( kucharzom oraz Zespołowi "Iglice"), opiekunom, rodzicom i artystom Zespołu Folklorystycznego "Gwoździec" nie tylko za występ, ale i opiekę nad gośćmi z Węgier, artystom sceny folkloru, sekcji karate z Gromnika, kabaretowi K4F oraz zespołowi Jamal (uznali zakliczyński koncert za ich najlepszy w ostatnim okresie),  burmistrzowi Kazimierzowi Kormanowi za pomoc i wsparcie ze strony Urzędu, Policji, pracownikom ZOiK w Zakliczynie za uprzątnięcie bałaganu na Rynku po imprezie, uczestnikom - wystawcom Jarmarku Produktu Lokalnego. Przede wszystkim  chciałbym podziękować pracownikom RCTiDK, stażyście i praktykantce za ciężką pracę nad przygotowaniem i realizacją programu imprezy - bo to na was spoczywała największa odpowiedzialność za jej rezultat i wywiązaliście się z tego obowiązku profesjonalnie, czego nie omieszkali zauważyć goście Święta (parlamentarzyści, samorządowcy, artyści). Dziękuję też wszystkim którzy uczestniczyli w imprezie, z wyłączeniem grupki osobników, którzy usiłowali zakłócić przebieg święta.