Drukuj
Kategoria: SPiRG
Odsłony: 1109

alt

Z inicjatywy burmistrza Jerzego Soski, dyrektor GZOSiP oraz prezes Stowarzyszenia „Szansa” Małgorzaty Jaworskiej, dyrektora ZCK i prezesa Stowarzyszenia „Klucz” Kazimierza Dudzika oraz Regionalnego Ośrodka EFS w Tarnowie reprezentowanego przez Marcina Lewandowskiego, po przeprowadzeniu kilku konsultacji oraz spotkania szkoleniowo – informacyjnego w ratuszu w dniu 19 kwietnia zapraszamy reprezentantów wszystkich stowarzyszeń działających na terenie gminy Zakliczyn do udziału w spotkaniu w dniu 23 maja (środa) – początek spotkania 12.00 w ratuszu - mającym na celu zawarcie porozumienia partnerskiego „Razem dla Zakliczyna.”  Oto główne założenia porozumienia, które przedkładamy do konsultacji zainteresowanych stowarzyszeń:

RAZEM DLA ZAKLICZYNA

Partnerstwo zawarte pod patronatem animacyjnym Regionalnego Ośrodka EFS w Tarnowie pomiędzy Stronami:

/tutaj wymienione zostaną nazwy sygnatariuszy; stowarzyszeń i reprezentującego samorząd Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn/


WSTĘP
Na przełomie kwietnia i maja 2012 roku, odbyło się w Gminie Zakliczyn kilka spotkań z udziałem przedstawicieli sektorów: edukacji, samorządu, kultury i organizacji pozarządowych. Efektem tych spotkań jest zarys diagnozy społeczności lokalnej opierający się na analizie stanu obecnego, z uwzględnieniem tego dlaczego tak jest a także wskazujący stan pożądany wraz z wnioskami / wskazówkami rozwojowymi. /…/


DEKLARACJA

Świadomi tego, że rozwój Gminy Zakliczyn musi być przedmiotem szczególnej odpowiedzialności władz samorządowych i obywateli, że jest to wynik wspólnej pracy wszystkich partnerów, postanawiamy wspólnie działać na rzecz rozwoju Gminy Zakliczyn. Pragniemy działać na rzecz budowy jej kapitału kulturowego i społecznego; budowy odpowiedzialnego społeczeństwa obywatelskiego, opartego na odpowiedzialnym uczestnictwie społecznym.
§1.
Misją Porozumienia jest współpraca na rzecz rozwoju Gminy Zakliczyn wszystkich stron Porozumienia, oparta o takie wartości jak: wzajemne zaufanie, bezinteresowność i dobro wspólne.
§2.
Misja Porozumienia spójna jest z celami:
1. wspieranie przedsięwzięć inicjowanych przez Partnerów, mających na celu wzbogacenie lokalnej oferty społecznej, edukacyjnej i kulturalnej,
2. usprawnienie współpracy pomiędzy samorządami lokalnymi, partnerami społecznymi, przedstawicielami biznesu,
3. zaangażowanie Partnerów w działania mające na celu tworzenie strategii rozwiązywania problemów lokalnych,
4. pozyskiwanie środków i opracowywanie projektów służących realizacji misji Porozumienia,
5.  inicjowanie i propagowanie nowych sposobów edukacji i aktywizacji na rzecz rozwoju gminy,
6. budowanie, we współpracy z mediami, pozytywnego wizerunku podejmowanych przez Partnerów Porozumienia przedsięwzięć,
7. propagowanie historycznych wartości, chronienie dziedzictwa kulturowego i środowiska przyrodniczego,
8. opracowanie i realizowanie programów w celu poprawy profesjonalizmu wszystkich Partnerów.
§3.
Wymienione w §2. cele realizowane będą poprzez:
1) podtrzymywanie partnerskich relacji pomiędzy Partnerami Porozumienia,
2) dialog i konsultacje pomiędzy Partnerami w celu wypracowania wspólnej wizji działania,
3) analizę opracowanych przez Partnerów samorządowych strategii rozwoju,
4) wybór obszarów i zagadnień dla wyłonienia kluczowych kwestii wymagających rozwiązania,
5) planowanie działań określających mierzalne efekty ich realizacji,
6) wykorzystanie potencjału, wiedzy fachowej, umiejętności i doświadczenia Partnerów,

7) szczegółowe określanie podziału zadań i odpowiedzialności w porozumieniach wykonawczych,
8) powołanie tematycznych grup roboczych,
9) otwartość i elastyczność w poszukiwaniu kompromisowych rozstrzygnięć dla rozwijania poczucia koleżeństwa, wspólnoty oraz współodpowiedzialności.
§4.
1. Porozumienie zostaje zawarte na czas nieokreślony.
2. Niniejsze porozumienie nie stanowi porozumienia międzygminnego w rozumieniu art. 74 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z
późn. zm.) ani też porozumienia w sprawie powierzenia prowadzenia zadań publicznych, o których mowa w art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm).
3. Porozumienie nie powoduje żadnych zobowiązań finansowych.
§5.
1.    Porozumienie sporządzono w…. jednobrzmiących egzemplarzach, po 1 dla każdej ze stron.


W przypadku zainteresowania ze strony Stowarzyszeń przystąpieniem do Partnerstwa prześlemy drogą e-maliową pełny tekst Deklaracji do wniesienia ewentualnych uwag przez przyszłych sygnatariuszy. W tej sprawie proszę zwracać się na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ewentualnie osobiście w ratuszu – tel. 14 628 3330. To może być pierwsze tego typu partnerstwo na obszarze samorządu gminnego. Próbę stworzenia takiej platformy współpracy organizacji pozarządowych i samorządu wykonano na szczeblu powiatowym, gdzie w porozumieniu pomiędzy gminą miasta Tarnów, Starostwem Tarnowskim i niektórymi stowarzyszeniami działającymi na terenie miasta i powiatu powstało Forum Organizacji Pozarządowych.