Baner 4
 

Czytaj więcej: Kluczowe Kluby Samopomocy Akademii dla Aktywnych – Klub w Woli Stróskiej  Czytaj więcej: Kluczowe Kluby Samopomocy Akademii dla Aktywnych – Klub w Woli Stróskiej  W 2014 roku w świetlicy Zakliczyńskiego Centrum Kultury mieszczącej się w Domu Strażaka w Woli Stróskiej zainaugurowane zostały zajęcia w ramach Akademii dla Aktywnych w ramach programu pod nazwą „wspieranie osób w podeszłym wieku w integracji z młodzieżą” finansowanego z budżetu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie i budżetu Gminy Zakliczyn realizowane przez stowarzyszenie „Klucz”. W 2015 roku po miesięcznej przerwie, od 12 lutego w Woli Stróskiej wznowione zostały cotygodniowe spotkania „Akademii dla Aktywnych”, które tym razem realizowane są według profilu Klubów Samopomocy. Podobnie jak w roku ubiegłym, opiekunką Klubu Samopomocy w Woli Stróskiej jest Jolanta Czuba.

Czytaj więcej: Przekaż swój 1% podatku do „Klucza”Czytaj więcej: Przekaż swój 1% podatku do „Klucza”Dysponuj samodzielnie swoim 1% swojego podatku – masz do tego prawo i nic to Cię nie kosztuje. Wystarczy, że w swoim formularzu PIT wypełnisz odpowiednią rubrykę. Twoja decyzja o spowoduje, że fiskus przekaże 1% Twojego podatku wskazanej przez Ciebie organizacji pożytku publicznego. Postanowieniem z dnia 29 października 2012 roku Sądu Rejonowego dla Krakowa Śródmieścia, XII Wydziału Gospodarczego Krajowego Rejestru Sądowego, status organizacji pożytku publicznego uzyskało Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Zakliczyn „Klucz.”

Nasz numer KRS to: 00000 42094

Stowarzyszenie "Klucz" jest jedynym w gminie Zakliczyn i jednym z nielicznych w regionie stowarzyszeń działających w obszarze  kultury, promocji kultury, wspierania nietuzinkowych osób dążących do osiągania osobistego sukcesu i swoją postawą promujących Gminę Zakliczyn, a także stowarzyszeniem pobudzającym aktywność społeczną i działającym na rzecz dziedzictwa kulturowego przy współpracy z Zakliczyńskim Centrum Kultury.

Czytaj więcej: Rusza działalność Klubów Samopomocy Czytaj więcej: Rusza działalność Klubów Samopomocy Stowarzyszenie „Klucz” w 2015 roku będzie prowadzić 4 Kluby Samopomocy w ramach zadania pod nazwą „wspieranie osób w podeszłym wieku w integracji z młodzieżą,” działania polegającego na finansowym wspieraniu gmin w prowadzeniu ośrodków wsparcia dla osób starszych i młodzieży – Klubów Samopomocy. Projekt finansowany jest z budżetu Wojewody Małopolskiego i budżetu Gminy Zakliczyn i znany jest w naszej Gminie od 2 lat jako Akademia dla Aktywnych, w ramach której prowadzonych będzie od początku lutego do końca roku 2015 osiem Klubów Samopomocy.

Stowarzyszenie „Klucz” w roku 2013 prowadziło 2 Kluby Samopomocy (w Zakliczynie i w Gwoźdźcu) na pięć prowadzonych w całej Gminie Zakliczyn, w roku 2014 prowadziliśmy połowę z ośmiu Klubów (w; Gwoźdźcu, Zakliczynie, Rudzie Kameralnej i Woli Stróskiej). W roku 2015 prowadzić będzie cztery Kluby Samopomocy, z tym że zamiast Rudy Kameralnej wchodzą do programu Charzewice.

Czytaj więcej: Finał Akademii dla Aktywnych w Gwoźdźcu w roku 2014Czytaj więcej: Finał Akademii dla Aktywnych w Gwoźdźcu w roku 2014Kolejny rok zbliża się ku końcowi i kolejna edycja projektu Akademia Dla Aktywnych finansowanego przez Małopolski Urząd Wojewódzki i Gminę Zakliczyn a realizowanego w Gwoźdźcu przez Stowarzyszenie „Klucz”, również dobiega do finiszu. Przed nami ostatnie podsumowujące rok 2014 spotkanie, którego tematyka napawa radością, zwłaszcza przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, jednak szkoda, że wspólnie spędzony czas minął tak szybko. Nasze co piątkowe spotkania w remizie w Gwoźdźcu stały się w pewnym stopniu tradycją mieszkańców uczestniczących już drugi rok w zajęciach. Do tej pory wspominana jest przez nich fascynująca sierpniowa wycieczka do Zakopanego, która pozwoliła na odpoczynek w górskim klimacie i spędzenie czasu w doborowym towarzystwie, a ponadto zwiedzeniu tylu nieznanych i znanych miejsc.

Czytaj więcej: Ścieżka spacerowo - dydaktyczna jest gotowaCzytaj więcej: Ścieżka spacerowo - dydaktyczna jest gotowa30 listopada 2014 zakończył się projekt, realizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Zakliczyn "Klucz" oraz grupę nieformalną mieszkańców Gwoźdźca. Dotację na zakup niezbędnych materiałów pozyskano z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, a wsparcia merytorycznego w realizacji projektu udzielało Babiogórskie Stowarzyszenie "Zielona linia" ze Stryszawy. Cel projektu został osiągnięty, powstała ścieżka spacerowo-dydaktyczna, która rozpoczyna się w Gwoźdźcu a kończy na zamku w Melsztynie.  Przejście ścieżki zajmuje  ok. 3 godzin. Trasa prowadzi drogami asfaltowymi, gruntowymi oraz ścieżkami leśnymi, oznakowana jest strzałkami.

Czytaj więcej: Podróż wehikułem czasuCzytaj więcej: Podróż wehikułem czasuTydzień temu uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Filipowicach wyruszyli w podróż, na której mieli możliwość przenieść się z teraźniejszości do czasów babć i dziadków. Nie zrobili tego czytając książki, oglądając filmy czy słuchając opowieści. Wszystko przeżyli i doświadczyli na własnej skórze podczas wycieczki zorganizowanej przez pozytywnie zakręconych mieszkańców Rudy Kameralnej. 

Także tam byłam, widziałam, przeżyłam, zasmakowałam. Jechałam furmanką, mieliłam mąkę w żarnach z której ugniatałam ciasto. W maśniczce robiłam masło, jadłam wykonane i upieczone placki na blasze ze smakowitym masłem i miodem zebranym prosto z plastra. Wykonywałam miotłę skrabakę, którą później pięknie dzieci zamiatały podwórko.

Czytaj więcej: Gwoździec -  Kurs szycia i kroju w praktyceCzytaj więcej: Gwoździec -  Kurs szycia i kroju w praktyceW sierpniu 2014 roku grupa muzyczna Podkóweczki z Gwoźdźca przy wsparciu Lokalnej Grupy Działania Dunajec Biała, złożyła wniosek o przyznanie grantu na „Kurs szycia i kroju w praktyce”, w ramach programu FIO Małopolska Lokalnie. Wniosek otrzymał dotację i od września 2014 grupa ta, wspólnie ze Stowarzyszeniem rozpoczęła realizację projektu. Prace rozpoczęto od nauki korzystania z wykrojów papierowych, co dzięki Pani krawcowej okazało się być całkiem ciekawym i interesującym nabywaniem nowych umiejętności. Kolejnym etapem prac okazało się szycie ściereczek do użytku codziennego, gdyż najlepiej zacząć od czegoś prostego, poprzez różnego rodzaju proste krawieckie szycia przeszliśmy do kulminacyjnej części czyli realizacji własnych projektów. Każda ambitna kursantka stworzyła własny niepowtarzalny projekt i tak oto jedna z kursantek uszyła sobie bluzeczkę, inna sukienkę jeszcze inna spódniczkę, a nawet mamy suknię na bal maturalny. Jednym słowem dla każdego coś dobrego.

Czytaj więcej: Powstanie ścieżka spacerowo-dydaktyczna Gwoździec - Melsztyn Czytaj więcej: Powstanie ścieżka spacerowo-dydaktyczna Gwoździec - Melsztyn W sierpniu 2014 roku grupa mieszkanek z Gwoźdźca oraz Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Zakliczyn „Klucz” złożyły wniosek o przyznanie grantu na „Stworzenie  i zagospodarowanie ścieżki spacerowo-dydaktycznej w miejscowości Gwoździec” w ramach programu FIO Małopolska Lokalnie. Wniosek otrzymał pozytywną ocenę i od września 2014 grupa mieszkańców, wspólnie ze Stowarzyszeniem rozpoczęła realizację projektu. Wytyczono trasę ścieżki w terenie, która rozpoczyna się przy remizie OSP Gwoździec, a kończy w Melsztynie, przy ruinach zamku. Orientacyjny czas przejścia ścieżki to około 3 godziny. Na trasie  znajdują się miejsca historycznie ważne dla miejscowości oraz regionu min.: neogotycki  kościół w Gwoźdźcu wpisany w rejestr zabytków, miejsce gdzie prowadzono wykopaliska archeologiczne w trakcie których odkryto cmentarzysko z okresu halsztackiego obejmującego  lata 700-400 p.n.e. , cmentarze z okresu I-szej wojny światowej,  ruiny zamku w Melsztynie. Zadbano także o stronę dydaktyczną ścieżki, umieszczając w miejscach historycznie ważnych, tablice z informacjami. W trakcie spaceru będzie można odpocząć na ławkach które zostaną zamontowane na trasie ścieżki.

Czytaj więcej: Konkurs dla seniorów - poetów Z przyjemnością informujemy, że rusza nowy konkurs "EKO - POETA 60+"dla seniorów organizowany przez Branżową Organizację Odzysku S.A. Konkurs pn. "EKO - POETA 60+" polega na napisaniu fraszki, wierszyka lub limeryku poruszającego tematykę ekologiczną ze szczególnym uwzględnieniem segregacji odpadów. Zebrane utwory zostaną wydane przez Organizatora w formie tomiku. Terminem rozpoczęcia konkursu będzie data 01.10.2014 r. a zakończenia 19.12.2014 r. Mówi prezes Zarządu BOO S.A. Joanna Gaudyn Wszyscy wiemy, że „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym orzeszek trąci” a „czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”, dlatego mamy nadzieję, że wspólnymi siłami będziemy przekazywać zgromadzoną wiedzę z zakresu eko-etyki młodemu pokoleniu i nie tylko. Nasza firma od początku swojej działalności kładzie duży nacisk na kwestie edukacji ekologicznej organizując liczne przedsięwzięcia z tego zakresu: konkursy, pikniki plenerowe, eko-lekcje, konferencje i szkolenia dla przedsiębiorców oraz wiele innych przy współpracy z samorządami i organizacjami użyteczności publicznej.

Czytaj więcej: Gwoździec w Tatrach Czytaj więcej: Gwoździec w Tatrach Stowarzyszenie „Klucz” działające przy ZCK prowadzi, dzięki dotacji z budżetu Wojewody Małopolskiego i budżetu Gminy Zakliczyn, w 2014 roku cztery Ośrodki Wsparcia 50+ w Gminie Zakliczyn w ramach realizowanego wspólnie ze SPON „Bez barier” a także  Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Szkoły we Wróblowicach projektu pod nazwą „Akademia dla aktywnych”. Pisaliśmy już o tym, że oprócz cotygodniowych warsztatów, w ramach działalności tegorocznej edycji Akademii, każdy z ośrodków ma zaplanowaną wycieczkę. Na Górny Śląsk pojechali uczestnicy Akademii z Rudy Kameralnej, do Uzdrowiska Solnego w Bochni uczestnicy z Woli Stróskiej. W polskie góry postanowili pojechać uczestnicy Akademii dla Aktywnych z Gwoźdźca, a relację z wycieczką przygotowała Agnieszka Martyka.

Kazimierz Dudzik

Ideą i głównym celem powstania Akademii Dla Aktywnych jest integracja międzypokoleniowa, wymiana doświadczeń i umiejętności między jej członkami. To też w każdy piątkowy wieczór w remizie OSP W Gwoźdźcu osoby należące do  Akademii spotykają się i uczestniczą w czterogodzinnych zajęciach. Jednak nikt nie powiedział, że integrować  można się tylko w czterech ścianach i  w jednym miejscu, dlatego w pierwszy wtorek sierpnia 5 sierpnia 2014 roku, 30 – osobowa grupa z Gwoźdźca wybrała się, pod okiem świetnego przewodnika Janusza Flakowicza, do stolicy Polskich Tatr – Zakopanego.

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.