Drukuj
Kategoria: SPiRG
Odsłony: 875

altIdea wsi tematycznych polega na wyborze przez mieszkańców tematu przewodniego, wokół którego kształtuje się przyszły zysk dla społeczności, a przede wszystkim na integracji społecznej i zaangażowaniu we wspólnym budowaniu nowego obrazu wioski. Miejscowości tematyczne to sposób na aktywizację społeczną i ekonomiczną mieszkańców obszarów wiejskich i małych miast w oparciu o wybrany „temat przewodni”; to także sposób na zarabianie, prowadzący do podniesienia jakości życia mieszkańców miejscowości.  W wielu regionach Polski działają z sukcesem już takie tematyczne wioski, a  w województwie warmińsko-mazurskim, jak grzyby po deszczu, wyrastają Miejscowości Tematyczne. Pogrodzie – Wioska dzieci, Suchacz – Wioska Kaperska, Cesarskie Kadyny, Kamionek Wielki – Wioska Ryb i Szuwarów, Jędrychowo – Wioska Jak u Babci to tylko niektóre przykłady. Dzięki pobudzaniu aktywności mieszkańców obszarów wiejskich, wykorzystaniu ich lokalnych zasobów: potencjału, umiejętności i pomysłów oraz walorów krajobrazowych i infrastruktury miejscowości rodzą się wspólne pomysły na rozwój wsi. Powstają lokalne produkty, oferta turystyczna, miejaltsca pracy. Rośnie aktywność społeczna i zawodowa mieszkańców, wieś się zmienia, rozwija -  z tego przykładu chce skorzystać Małopolska. Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych wraz z Elbląskim Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Pozarządowych ESWIP które jest autorem sukcesu miejscowości tematycznych w  województwie warmińsko-mazurskim oraz Małopolska Sieć LGD ogłosiły konkurs „Miejscowości tematyczne w Małopolsce”.

altCelem konkursu jest wyłonienie trzech Lokalnych Grup Działania, które we współpracy z lokalnymi partnerami stworzą najlepsze warunki dla rozwoju sześciu miejscowości tematycznych na terenie województwa małopolskiego. Przypomnę, że 21 listopada w Starostwie Powiatowym w Tarnowie odbyło się seminarium upowszechniające model miejscowości tematycznych w Małopolsce w którym wziąłem udział jako dyrektor ZCK i prezes Stowarzyszenia „Klucz.”  Na 30 listopada zaprosiłem do Zakliczyna koordynatorkę projektu z krakowskiej Fundacji Biuro Inicjatyw  Społecznych Małgorzatę Głuszak, która spotkała się z przedstawicielami zainteresowanych projektem miejscowości.  Do projektu „Miejscowości tematyczne w Małopolsce” zgłosiły akces: Charzewice, Gwoździec oraz Ruda Kameralna.  Wspólnie z LGD Dunajec – Biała, Urzędem Miejskim, ZCK oraz  Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Zakliczynie przygotowaliśmy wniosek, który został złożony przez uprawnioną do tego LGD Dunajec – Biała w siedzibie Fundacji w dniu 7 grudnia.  Wniosek przeszedł pozytywnie aplikację , w związku z tym 17 grudnia (poniedziałek) w siedzibie Fundacji BIS w Krakowie odbędzie się spotkanie kwalifikacyjne podczas którego weryfikowane będą:
• wiedza na temat zaangażowania się mieszkańców w działania na rzecz społeczności, organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i liderów lokalnych inicjujących działania na rzecz rozwoju miejscowości lub mieszkańców;
• informacje dotyczące skali zjawisk: bezrobocia i zagrożenia wykluczeniem społecznym w zgłaszanych miejscowościach;
• działania podjęte przez LGD w celu realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju w obszarze turystyki;
• znajomość potencjału turystycznego/oferty turystycznej zgłoszonych miejscowości, ewentualnie lokalnych atrakcji sprzyjających tworzeniu miejscowości tematycznych;
• dotychczasowa współpraca LGD z innymi podmiotami;
• dotychczasowa współpraca/związek zgłaszanej miejscowości z LGD;
• możliwość i sposób zaangażowania przedstawicieli LGD i partnerów w proces budowania miejscowości tematycznej;
W związku z tym, że projekt jest adresowany do wszystkich LGD działających w Małopolsce (a tylko dwie Lokalne Grupy Działania nie złożyły wniosku) batalia o to, by zakwalifikować się do finału będzie bardzo ciężka. Ostatecznie projektem zostanie objętych tylko 6 miejscowości z Małopolski  z terenu 3 LGD na blisko 100 zgłoszonych z ponad 30 Lokalnych Grup Działania.