Drukuj
Kategoria: Głosiciel fotoreportaż
Odsłony: 1159

b_250_100_16777215_00_images_stories_glosiciel_reportaz_wku15_014.jpgW tarnowskim Starostwie odznaczono rodziny, które oddały do wojskowej służby swoich synów. Złotym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju” odznaczeni zostali państwo Krystyna i Adam Ciężadłowie z Woli Rzędzińskiej. Wśród przedstawicieli kilkunastu rodzin z całego powiatu uhonorowano trzy familie z naszej gminy. Srebrne medale za służbę trzech synów, z rąk Wojskowego Komendanta Uzupełnień płk. Zbigniewa Skurnowicza, otrzymali państwo: Urszula i Eugeniusz Szotowie z Charzewic, Alicja Kasprzyk ze Słonej oraz Maria i Jan Martykowie z Olszowej (nieobecni w sali obrad Starostwa Powiatowego). Gratulacje złożyli Starosta Tarnowski Roman Łucarz i Wicestarosta Tarnowski Zbigniew Karciński oraz Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, który przekazał odznaczonym rodzinom okolicznościowe adresy gratulacyjne, bukiety kwiatów i upominki.

Pani Alicja Kasprzyk na pytanie, czy miała coś przeciwko, by trzech synów poszło do wojska, odpowiedziała stanowczo, w krótkich żołnierskich słowach: - A co miałam się nie zgodzić? Rozkaz to rozkaz! Paweł obecnie pracuje w Zakpolu, Szczepan w Mel-Drógu, Marcin na gospodarstwie. Pierwszy służył w WOP-ie, drugi na Okęciu, trzeci w kilku jednostkach, na końcu w Warszawie-Wesołej.
Szotowie doczekali się pięciorga dzieci. Trzech chłopców służyło w wojsku, poszedłby pewnie i czwarty - Paweł, ale wybrał służbę... Bogu, jest na trzecim roku w seminarium. Krzysztofa losy zaprowadziły za Odrę, to prawie komandos z krakowskiego desantu, Adam służył jako saper w Chełmie, teraz pracuje w Mel-Drógu, mieszka w Domosławicach, Michał odsłużył wojsko w Pułku Komunikacyjnym w Inowrocławiu, przy okazji zrobił prawko na ciężarówkę. Obecnie mieszka w Łętowicach i pracuje w budowlance.
Uroczystość miała wyjątkowy charakter. O jej randze świadczy obecność licznych przedstawicieli mediów oraz gospodarzy gmin: Wójta Gminy Gromnik Bogdana Stasza, Wójta Gminy Tarnów Grzegorza Kozioła, Burmistrza Radłowa Zbigniewa Mączki, Wójta Gminy Szerzyny Grzegorza Godfryda, Wójta Gminy Rzepiennik Strzyżewski Marka Karasia, Burmistrza Ciężkowic Zbigniewa Jurkiewicza i Burmistrza Tuchowa Adama Drogosia.
Po ceremonii była okazja na wspominki przy kawie. Niektóre rodziny zabrały ze sobą do pokazania pełną dokumentację odbytej służby. Widać, że przywiązują wielką wagę do tego etapu życia. W dobie niespokojnych czasów, wywołanych wydarzeniami zza wschodniej granicy, ta chęć i gotowość do pełnienia służby wojskowej w obronie Ojczyzny nabiera szczególnego znaczenia.

gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1