Wierni parafii św. Idziego i spoza niej dali w Wielki Czwartek piękne świadectwo wiary, o czym mówił pod Krzyżem Misyjnym na zakończenie Drogi Krzyżowej ulicami miasta ks. proboszcz Paweł Mikulski. Przenikliwe zimno towarzyszyło nabożeństwu, a nawet porywisty wiatr, opady śniegu i siekącego deszczu, mimo to do kościoła farnego przybyło wielu uczestników tego przejmującego Misterium Męki Pańskiej.
Wnikliwe rozważania stacji Drogi Krzyżowej, prezentujące celną diagnozę naszych postaw życiowych i duchowych rozterek, odczytywał ks. Piotr Abram, zaś pieśni intonowali pan organista i ks. Stanisław Kuczaj.
Na starcie dorocznego Turnieju Piłkarskiego „Witamy wiosnę – Zakliczyn 2015” stanęło siedem ekip. W składzie samorządowców burmistrz Dawid Chrobak, wśród druhów z OSP Dominika Karpiel (jedyna futbolistka w zawodach), zaś w gronie faworytów wymieniano drużyny miejscowych strażaków i nauczycieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Ten pierwszy zespół, zaliczywszy na swoją korzyść dwa turnieje w poprzednich latach, rozgrywane tradycyjnie w hali sportowej Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie, mógł pokusić się o przejęcie na stałe okazałego, przechodniego pucharu, ufundowanego przez dyrektora ZSPiG Józefa Gwiżdża, wszak według regulaminu trzykrotne zwycięstwo turniejowe owocowało zatrzymaniem tego trofeum. I tak się stało. Mało tego, OSP Zakliczyn w imponującym stylu, wygrywając wszystkie mecze, zdecydowanie zajęła pierwsze miejsce w turnieju, przejmując rzeczony puchar na własność.
Czytaj więcej: Obchody 34. rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich w tuchowskim sanktuarium
W lusławickim Oddziale Przedszkola Publicznego nr 1 przeprowadzono Konkurs Recytatorski „Poezja śniegiem oprószona”. W konkursie wzięło udział 13 dzieci z siedmiu gminnych przedszkoli. Recytacje oceniało jury w składzie: przew. Anna Szczepańska – poetka, Romana Nosek – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej i Kazimierz Dudzik – dyrektor Zakliczyńskiego Centrum Kultury.
Dzieciaki zaprezentowały wiersze o zimie wielu autorów, niektórzy recytatorzy pokazali się w oryginalnych strojach, wyposażeni w rekwizyty. Konkurs zainaugurowała pani dyrektor Lucyna Gondek, po czym jury i publika przysłuchiwali się z uwagą wdzięcznym interpretacjom przedszkolaków. Błyskały flesze, szemrały kamerki i tablety, wszyscy wykonawcy otrzymywali słuszną porcję braw...
Justyna Perkman z klasy III Szkoły Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie, jej brat Bartosz z „zerówki” w SP w Faściszowej oraz Kacper Talarek – uczeń klasy III ZSPiP w Gwoźdźcu najlepiej poradzili sobie – zdaniem jury – z interpretacją wierszy Marii Konopnickiej w trzeciej edycji Przeglądu Recytacji Wierszy Pisarzy Polskich. W Szkole Podstawowej w Gwoźdźcu zaprezentowali się recytatorzy z siedmiu szkół podstawowych z klas 0-3. Ręce same składały się do oklasków na widok efektów mozolnej pracy dzieci i opiekunów, wszak wykonawcy postawili nie tylko na ekspresję wykonania, ale i prezencję i adekwatne do treści wiersza przebranie.
W hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie po południu rozpoczęły się pierwsze starcia w ramach Mistrzostw Małopolski Juniorów, stanowiących eliminację do Mistrzostw Polski. Turniej organizuje Małopolski Związek Bokserski, Klub Bokserski Tiger Tarnów oraz ZSP.
Jutro nastąpi uroczyste otwarcie zawodów z udziałem burmistrza Dawida Chrobaka i olimpijczyka z Meksyku Marka Gołąba. Początek godz. 16, zaś w niedzielę od 13 ekscytujące finały i zakończenie turnieju.
Zapraszamy w imieniu organizatorów do hali przy ul. Grabina, by obejrzeć następców Andrzeja Gołoty, ale i Iwony Guzowskiej, bowiem na ringu walczą również dziewczęta. Emocje gwarantowane! Wstęp wolny.
Poniżej fotki z pierwszego dnia zawodów.
Proces wychowania towarzyszy człowiekowi przez całe życie i oznacza wszelkie zamierzone oddziaływania. Celem wychowania przedszkolnego jest wspomaganie naturalnego i spontanicznego rozwoju. Wychowanie oznacza wspieranie dziecka w rozwoju i pobudzanie do aktywności z uwzględnieniem indywidualnych możliwości i uzdolnień. Nauczyciel zapoznaje wychowanków z zasadami życia społecznego, podstawowymi wartościami, uczy odpowiednich ról społecznych i funkcjonowania w grupie społecznej, dostarcza dzieciom przeżyć i wrażeń estetycznych w kontakcie z przyrodą, sztuką i techniką. Powszechnie znana prawda mówi, że dziecko powinno uczyć się – bawiąc i bawić się - ucząc. Tegoroczne zajęcia w czasie ferii zimowych w przedszkolu przy ul. Jagiellońskiej przebiegały troszkę inaczej – opracowano projekt feryjny: „Ferie: wesoło i bezpiecznie”. Główne cele projektu to rozwijanie zainteresowań dzieci (badawcze, plastyczne, matematyczne, muzyczne…); wdrażanie do zdrowego, aktywnego spędzania wolnego czasu- rozwijanie inwencji twórczej, kreatywnego myślenia; wspomaganie aktywności dzieci.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Stróżach biorą udział w II edycji programu „Mistrzowie kodowania”, wdrażanego w życie przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie oraz Stowarzyszenie „Rodziców w edukacji” we współpracy z Samsung Electronics Polska. Nauka programowania jest jednym z bardzo ważnych trendów w edukacji szkolnej. Warunkiem uczestnictwa było odbycie dwudniowego szkolenia nauczyciela w tym zakresie. Dzięki programowi „Mistrzowie kodowania” uczniowie rozwijają swoją wiedzę, wyobraźnię, kreatywność, a przede wszystkim logiczne myślenie. Programowanie w intuicyjnym języku Scratch umożliwia m.in. tworzenie gier, pokazów multimedialnych, historyjek i wiele różnych fajnych projektów. O walorach kodowania mogli przekonać się zaproszeni goście.