Baner 4
 

Czytaj więcej: Droga Krzyżowa ulicami miastaWierni parafii św. Idziego i spoza niej dali w Wielki Czwartek piękne świadectwo wiary, o czym mówił pod Krzyżem Misyjnym na zakończenie Drogi Krzyżowej ulicami miasta ks. proboszcz Paweł Mikulski. Przenikliwe zimno towarzyszyło nabożeństwu, a nawet porywisty wiatr, opady śniegu i siekącego deszczu, mimo to do kościoła farnego przybyło wielu uczestników tego przejmującego Misterium Męki Pańskiej.
Wnikliwe rozważania stacji Drogi Krzyżowej, prezentujące celną diagnozę naszych postaw życiowych i duchowych rozterek, odczytywał ks. Piotr Abram, zaś pieśni intonowali pan organista i ks. Stanisław Kuczaj.

Czytaj więcej: Grupa Nowy Styl mecenasem ECMKPEuropejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach pozyskało kolejnego, po Grupie Azoty (partnera strategicznego i patrona sali koncertowej), możnego mecenasa. Grupa Nowy Styl udzieli wsparcia programom edukacyjnym i koncertowym ECMKP. Firma posiada własną, międzynarodową sieć dystrybucyjną obejmującą własne lokalne struktury sprzedaży na całym świecie (na wszystkich najważniejszych rynkach europejskich, a także w Stanach Zjednoczonych i na Bliskim Wschodzie). Obroty tego jednego z wiodących producentów mebli biurowych szacuje się na miliard złotych rocznie. To czwarty największy producent krzeseł i mebli biurowych w Europie.

Czytaj więcej: OSP Zakliczyn wywalczyła puchar na własnośćNa starcie dorocznego Turnieju Piłkarskiego „Witamy wiosnę – Zakliczyn 2015” stanęło siedem ekip. W składzie samorządowców burmistrz Dawid Chrobak, wśród druhów z OSP Dominika Karpiel (jedyna futbolistka w zawodach), zaś w gronie faworytów wymieniano drużyny miejscowych strażaków i nauczycieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Ten pierwszy zespół, zaliczywszy na swoją korzyść dwa turnieje w poprzednich latach, rozgrywane tradycyjnie w hali sportowej Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie, mógł pokusić się o przejęcie na stałe okazałego, przechodniego pucharu, ufundowanego przez dyrektora ZSPiG Józefa Gwiżdża, wszak według regulaminu trzykrotne zwycięstwo turniejowe owocowało zatrzymaniem tego trofeum. I tak się stało. Mało tego, OSP Zakliczyn w imponującym stylu, wygrywając wszystkie mecze, zdecydowanie zajęła pierwsze miejsce w turnieju, przejmując rzeczony puchar na własność.

Czytaj więcej: Obchody 34. rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich w tuchowskim sanktuariumW Klasztorze Redemptorystów zorganizowano obchody 34. rocznicy podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich, przygotowane przez Komitet Organizacyjny z udziałem Honorowego Obywatela Gminy Zakliczyn Władysława Żabińskiego. Uroczystości patronował Prezydent RP Bronisław Komorowski, którego reprezentowali Dariusz Młotkiewicz – zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta i doradca Prezydenta RP Henryk Wujec.
Oficjalne zaproszenia wystosowali: Mieczysław Kras - Przewodniczący Komitetu, Roman Łucarz – Starosta Tarnowski, Adam Drogoś – Burmistrz Tuchowa i Władysław Żabiński - sygnatariusz Porozumień. Uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny, rolników i mieszkańców wsi sprawował ks. bp Władysław Bobowski.

Czytaj więcej: Poetyckie pożegnanie zimyW lusławickim Oddziale Przedszkola Publicznego nr 1 przeprowadzono Konkurs Recytatorski „Poezja śniegiem oprószona”. W konkursie wzięło udział 13 dzieci z siedmiu gminnych przedszkoli. Recytacje oceniało jury w składzie: przew. Anna Szczepańska – poetka, Romana Nosek – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej i Kazimierz Dudzik – dyrektor Zakliczyńskiego Centrum Kultury.
Dzieciaki zaprezentowały wiersze o zimie wielu autorów, niektórzy recytatorzy pokazali się w oryginalnych strojach, wyposażeni w rekwizyty. Konkurs zainaugurowała pani dyrektor Lucyna Gondek, po czym jury i publika przysłuchiwali się z uwagą wdzięcznym interpretacjom przedszkolaków. Błyskały flesze, szemrały kamerki i tablety, wszyscy wykonawcy otrzymywali słuszną porcję braw...

Czytaj więcej: „Stefek Burczymucha” i inne utworyJustyna Perkman z klasy III Szkoły Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie, jej brat Bartosz z „zerówki” w SP w Faściszowej oraz Kacper Talarek – uczeń klasy III ZSPiP w Gwoźdźcu najlepiej poradzili sobie – zdaniem jury – z interpretacją wierszy Marii Konopnickiej w trzeciej edycji Przeglądu Recytacji Wierszy Pisarzy Polskich. W Szkole Podstawowej w Gwoźdźcu zaprezentowali się recytatorzy z siedmiu szkół podstawowych z klas 0-3. Ręce same składały się do oklasków na widok efektów mozolnej pracy dzieci i opiekunów, wszak wykonawcy postawili nie tylko na ekspresję wykonania, ale i prezencję i adekwatne do treści wiersza przebranie.

Czytaj więcej: O żołnierzach (nie)zapomnianych...Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie zorganizował historyczną sesję naukową poświęconą żołnierzom niezłomnym. Pomysłodawca konferencji: „Idź wyprostowany wśród tych, co na kolanach - Żołnierze Wyklęci 1944-63” - Mirosław Śledź, nauczyciel ZSP, wraz z dyrekcją szkoły zaprosił do udziału w sesji prelegentów: Michała Chruściela – nauczyciela z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie, który przedstawił tło historyczne i sylwetki AK-owców, ofiar represyjnego systemu komunistycznego po II wojnie światowej, oraz dr. Pawła Skoruta - pracownika naukowego Instytutu Bezpieczeństwa i Edukacji Obywatelskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, znanego ze swojej działalności w Instytucie Pamięci Narodowej i szeregu wizyt z prelekcjami w ZSP, który przybliżył chwalebne życiorysy żołnierzy (nie)zapomnianych, m.in. gen. Augusta Fieldorfa „Nila”.

Czytaj więcej: Juniorski boks w hali ZSPW hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie po południu rozpoczęły się pierwsze starcia w ramach Mistrzostw Małopolski Juniorów, stanowiących eliminację do Mistrzostw Polski. Turniej organizuje Małopolski Związek Bokserski, Klub Bokserski Tiger Tarnów oraz ZSP.
Jutro nastąpi uroczyste otwarcie zawodów z udziałem burmistrza Dawida Chrobaka i olimpijczyka z Meksyku Marka Gołąba. Początek godz. 16, zaś w niedzielę od 13 ekscytujące finały i zakończenie turnieju.

Zapraszamy w imieniu organizatorów do hali przy ul. Grabina, by obejrzeć następców Andrzeja Gołoty, ale i Iwony Guzowskiej, bowiem na ringu walczą również dziewczęta. Emocje gwarantowane! Wstęp wolny.
Poniżej fotki z pierwszego dnia zawodów.

Czytaj więcej: Wesołe i bezpieczne ferie w przedszkoluProces wychowania towarzyszy człowiekowi przez całe życie i oznacza wszelkie zamierzone oddziaływania. Celem wychowania przedszkolnego jest wspomaganie naturalnego i spontanicznego rozwoju. Wychowanie oznacza wspieranie dziecka w rozwoju i pobudzanie do aktywności z uwzględnieniem indywidualnych możliwości i uzdolnień. Nauczyciel zapoznaje wychowanków z zasadami życia społecznego, podstawowymi wartościami, uczy odpowiednich ról społecznych i funkcjonowania w grupie społecznej, dostarcza dzieciom przeżyć i wrażeń estetycznych w kontakcie z przyrodą, sztuką i techniką. Powszechnie znana prawda mówi, że dziecko powinno uczyć się – bawiąc i bawić się - ucząc. Tegoroczne zajęcia w czasie ferii zimowych w przedszkolu przy ul. Jagiellońskiej przebiegały troszkę inaczej – opracowano projekt feryjny: „Ferie: wesoło i bezpiecznie”. Główne cele projektu to  rozwijanie zainteresowań dzieci (badawcze, plastyczne, matematyczne, muzyczne…);  wdrażanie do zdrowego, aktywnego spędzania wolnego czasu- rozwijanie inwencji twórczej, kreatywnego myślenia; wspomaganie aktywności dzieci.

Czytaj więcej: Nauka kodowania dla każdegoUczniowie Szkoły Podstawowej w Stróżach biorą udział w II edycji programu „Mistrzowie kodowania”, wdrażanego w życie przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie oraz Stowarzyszenie „Rodziców w edukacji” we współpracy z Samsung Electronics Polska. Nauka programowania jest jednym z bardzo ważnych trendów w edukacji szkolnej. Warunkiem uczestnictwa było odbycie dwudniowego szkolenia nauczyciela w tym zakresie. Dzięki programowi „Mistrzowie kodowania” uczniowie rozwijają swoją wiedzę, wyobraźnię, kreatywność, a przede wszystkim logiczne myślenie. Programowanie w intuicyjnym języku Scratch umożliwia m.in. tworzenie gier, pokazów multimedialnych, historyjek i wiele różnych fajnych projektów. O walorach kodowania mogli przekonać się zaproszeni goście.

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.