Drukuj
Kategoria: regionalizm
Odsłony: 1458

altNadolnik Jan ps. „Mrówka”, „Mars” przy komórce konspiracyjnej w dworze w Olszowej był opiekunem młodzieży w wieku 15 – 17 lat przygotowywanej do podoficerskiej szkoły małoletnich służby liniowej i sanitarnej. Sprawował też wspólnie z Marianem Zalasińskim opiekę nad leśniczówką tzw. „Fischingerówką”, która stanowiła punkt wypoczynkowy dla partyzantów i innych małych grup ćwiczebnych, a zwłaszcza dla podoficerskiej szkoły dla małoletnich. Stworzył on liczne komórki konspiracyjne na terenie wiosek: Wola Stróska, Wesołów, Melsztyn, Zdonia, Gwoździec, Faliszewice. Był dowódcą II plutonu placówki „Zygmunt I”. Zajmował się również szkoleniem wojskowym członkiń WSK.  Gdy w 1943 r. powstała drużyna dywersyjna przy placówce AK „Zygmunt I”, został jej dowódcą, a jego zastępcą był Jan Gądek. Piętnaście lat po zakończeniu wojny zginął w Warszawie w tajemniczych okolicznościach. Jego zastępcą był Stanisław Chrobak.

Nasłuch radiowy.  Dla podtrzymania ducha i wiary w przyszłe zwycięstwo, koniecznością stał się dostęp do najświeższych informacji, a te można było uzyskać jedynie z nasłuchu radiowego. Podczas okupacji niemieckiej, wszyscy zostali zobowiązani do zdania posiadanych odbiorników radiowych. Po tej hekatombie radia posiadało zaledwie kilka osób na terenie gminy. Byli to: Kazimierz Styrna – nauczyciel ze szkoły w Zawadzie, Władysław Musiał z Woli Stróskiej, jego brat Franciszek Musiał  z Wesołowa, Stanisław Nowak przebywający w Kończyskach i komórka wywiadowczo – nasłuchowa w dworze Olszowej. Informacje uzyskane z nasłuchu udostępniano w formie notatek zainteresowanym i pełniły one ważną rolę w szeptanej propagandzie. Stanisław Nowak wraz z Janem Oleksikiem przechowywali posiadane radio w wykopanej w tzw. „Krzakach” (lasek przylegający do gospodarstwa Michała Budzyna w Kończyskach) ziemiance.

Nowak Henryk ps. „Lach” – żołnierz samodzielnego plutonu dywersyjnego, który w jesieni 1944 r. operował w okolicy wsi Brzozowa. W dniu 31. X. 1944 r. w trakcie potyczki z Niemcami w Słonej dostał się do niewoli i został wywieziony do obozu w Gross – Rosen. Po wojnie wrócił do rodzinnej miejscowości.Patrz też hasło: „Matula Zbigniew ps. „Radomyśl”.

Nowak Józef – księgowy Urzędu Gminy w Zakliczynie nad Dunajcem. Działał w ruchu oporu. Udostępniał swój dom  w Zakliczynie na potrzeby ruchu oporu.

N. N. – dziewczyna z Tymowej. Idąc do domu z Zakliczyna natknęła się na skrajnie wyczerpanego, rannego i nieprzytomnego młodego Żyda, który leżał pod drzewem w Kończyskach przy drodze, którą wracała. Powiadomiła o tym starego Gaca, mieszkającego w pobliżu pod lasem („Dembrzą”). Razem przenieśli rannego do chaty Gaca. Ten wyleczył i przechował Szlomo, bo tak było na imię uratowanemu. Później okazało się, że był to Szlomo Halberstam II (1907 – 2000), syn Ben Ciona, chasydzki rabin z dynastii Bobow.

N N., - pochodzenia rosyjskiego żołnierz samodzielnego plutonu dywersyjnego, który w jesieni 1944 r. operował w okolicy wsi Brzozowa. W dniu 31. X. 1944 r. w trakcie potyczki z Niemcami w Słonej dostał się do niewoli i został wywieziony do obozu w Gross – Rosen. Patrz też hasło: „Matula Zbigniew ps. „Radomyśl”.

N  N., – żołnierz trzeciej kompanii batalionu bojowego, której miejscem zgrupowania było wzgórze „Mogiła” w lasach Stróskich. Zginął zastrzelony podczas bitwy z żandarmerią niemiecką w dniu 5. X. 1944 r.

N N. ps. „Czachara” – pochodził z Ukrainy, strzelec i KOMPANI „Wanda” I batalionu „Barbara” 16 pp AK. Zginął 25IX. 1944 r. podczas bitwy pod Jamną. Pochowali go miejscowi gospodarze w Jamnej – Kątach. W roku 1945 został ekshumowany i pochowany na cmentarzu w Jastrzębiej.

N N. ps. „Kowal” - żołnierz samodzielnego plutonu dywersyjnego, który w jesieni 1944 r. operował  w okolicy wsi Brzozowa. W dniu 31. X. 1944 r. w trakcie potyczki z Niemcami w Słonej dostał się do niewoli i został wywieziony do obozu w Gross – Rosen. Patrz też hasło: „Matula Zbigniew ps. „Radomyśl”.
                     
altNowak Stanisław ps. „Dembrza” (ur24. X. 1902 Ćwików w powiecie Dąbrowa Tarnowska, zmarł 30. V. 1978 r. w Zakliczynie nad Dunajcem). Ukończył Gimnazjum im K. Brodzińskiego w Tarnowie i polonistykę na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Uczestniczył w 1920 r. w wojnie z bolszewikami, miał książeczkę wojskową nr 44.  Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Bezpośrednio przed II wojną światową pracował w Liceum Handlowym Koedukacyjnym T.L.H.w Przemyślu. Lata okupacji niemieckiej wraz z rodziną spędził w Kończyskach koło Zakliczyna nad Dunajcem. Tam też  w latach 1942 -1945 uczestniczył w konspiracji : B.Ch i AK oraz w tajnym nauczaniu na poziomie gimnazjalnym i licealnym. Uczył przedmiotów humanistycznych.

Niemiec Franciszek ps. "Zagłada"  był dowódcą plutonu, który należał do WSOP (Wojskowe Siły Ochrony Powstania).