Drukuj
Kategoria: Wydkulturalne
Odsłony: 1143

altalt23 maja 2012 r. gościliśmy niezwykłą osobę: Annę Warchoł - świecką misjonarkę, która ofiarowała kilkanaście miesięcy swojego życia afrykańskiej ludności, pracując jako wolontariuszka w tamtejszym szpitalu, powstałym dzięki projektowi Kolędników Misyjnych . Aby poszerzać ludzkie horyzonty przeprowadziła liczne prelekcje w szkołach i ośrodkach. Jeśli tematem są misje, to słyszymy Ją w radiu i czytamy z Nią wywiady w gazetach i Internecie.

altaltPodczas prezentacji multimedialnej  barwnie opowiadała o Pigmejach- najliczniejszym plemieniu w Republice Środkowoafrykańsiej, prowadzącym w buszu koczowniczy tryb życia i żywiącym się tym co upoluje bądź znajdzie w lesie. Tamtejsze dzieci muszą szybko dorastać. Te starsze zajmują się młodszymi. W tym czasie dorośli trudem starają się  zdobyć pożywienie dla całej rodziny. Widok 5-letniego dziecka, które trzyma na biodrach młodsze rodzeństwo nie jest rzadkością. To na jego barkach spoczywa za nie odpowiedzialność. Las jest ich opiekunem, nauczycielem, placem zabaw… Prowadzone przez misjonarzy szkoły często są opustoszałe, ponieważ dzieci , gdy zbliża się okres wylęgu gąsienic i zbioru manioku, wraz z rodzicami pracują przy zdobywaniu pokarmu.  

altWielokrotnie powtarzała, że właściwie niczym się od nas ci niscy ludzie nie różnią; też się bawią, upiększają, przyjaźnią, rywalizują między sobą, odczuwają ból, chcą się podobać.    

Mimo, iż życie dzieci pigmejskich jest naznaczone codziennym cierpieniem, głodem i trudem pracy, to potrafią one cieszyć się każdym dniem.

altDzięki uprzejmości pani Ani W. , nasz szkolny korytarz zamienił się w galerię zdjęć, przedmiotów użytkowych i ozdób o tematyce afrykańskiej.

Spotkanie  z Tą wspaniałą wolontariuszką było częścią szkolnego projektu. Zorganizowaliśmy wśród naszych uczniów zbiórkę przyborów szkolnych dla rówieśników z Afryki. Wszystkim, którzy odpowiedzieli zaangażowaniem przy gromadzeniu darów, serdecznie dziękujemy.

Finałem projektu, ukazującym w programie artystycznym kultury różnych narodów, był piknik rodzinny.

Pani Ani Warchoł jeszcze raz dziękujemy:
• za chęć bycia z nami;
• za pokonanie barier i odległości, dzięki którym usłyszeliśmy autentyczną opowieść o dzieciach z    Afryki;
• za bezinteresowne dzielenie się swoimi doświadczeniami, które poszerzają nasze horyzonty i czynią nas bardziej świadomymi.

                                                                                                                                            J. Zachara

                                                                          "Człowiek jest wielki nie przez to co posiada,
                                                                   lecz przez to kim jest; nie przez to co ma,
                                                                   lecz przez to czym dzieli się z innymi”

                                                                       Jan Paweł II