Baner 4
 

Czytaj więcej: Święto Zielonej Wyspy w Faściszowej Czytaj więcej: Święto Zielonej Wyspy w Faściszowej „Zielono nam!”- zawołali wszyscy obecni 18 marca 2015 roku w Szkole Podstawowej im. Jacka Malczewskiego  w Faściszowej. Wszystko to za sprawą obchodów Szkolnego Dnia Języka Angielskiego, którego motywem przewodnim była Irlandia i Dzień Świętego Patryka. Tradycyjnie St.Patrick’s Day przypada 17 marca, jednak ze względów technicznych nasza uroczystość odbyła się jeden dzień później. Czy przeszkodziło nam to w świetnej zabawie? Absolutnie nie! Po raz kolejny przekonaliśmy się jaką zgraną drużyną jesteśmy.

Wszyscy uczniowie, ale także nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice, zaproszeni goście, a nawet maluszki, które jeszcze nie chodzą do przedszkola, a przyszły podziwiać występy starszego rodzeństwa, pojawili się w zielonych strojach reprezentując narodową barwę Irlandii.

Czytaj więcej: Julka w czwartek w telewizji Czytaj więcej: Julka w czwartek w telewizji Wszystkich sympatyków i fanów Julki Bagińskiej zapraszamy przed telewizory w czwartek 26 marca o godzinie 16.00 do programu "Rozmowy w toku" w telewizji TVN. Gościem programu prowadzonego przez redaktor Ewę Drzyzgę będzie Julka Bagińska. O czym będzie Julka opowiadać?  dowiemy się już w ten  w czwartek.

                                                                          

 

 

 

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”

Józef Piłsudski

Czytaj więcej: By nie wstydzić się przed przyszłymi pokoleniamiOstatnia poważniejsza inwestycja w Zakliczynie służąca zachowaniu dziedzictwa kulturowego i historycznego realizowana wysiłkiem samorządu miała miejsce u schyłku XX wieku, gdy poddany restauracji został zakliczyński ratusz. Środki na restaurację pozyskano za czasów wójta Stanisława Chrobaka z programu Tourin PHARE III, a prace wykonano w 1999 roku za wójta Kazimierza Kormana. Od tego czasu nic w tej materii się nie dzieje wyjąwszy zabiegi reintegracyjne dokonywane na substancji ruin zamku melsztyńskiego z pomocą środków z programu „Konserwator”. O restauracji ratusza i co z tego wynika napiszę w innym artykule, teraz chciałbym kilka zdań o tym, co jest niewątpliwie największą porażką samorządu w dziedzinie dbałości o dziedzictwo historyczne – Muzeum „Pd Wagą”.  Izba Pamiątek „Pod Wagą”, po 2000 roku Muzeum „Pod Wagą” na ul. Mickiewicza w Zakliczynie, zlokalizowane w jednym z najstarszych, istniejących budynków o konstrukcji zrębowej, dziewięciosłupowej i zgromadzone tam zbiory, w tym niektóre o unikalnym charakterze, budziły zachwyt zwiedzających i zazdrość muzealników - nawet z krakowskiego Muzeum Etnograficznego. Problem w tym, że budynek w którym zgromadzone są zbiory, nie jest własnością Gminy Zakliczyn, a tym bardziej Zakliczyńskiego Centrum Kultury które jest jednostką organizacyjną Gminy. Pisząc wprost budynek "Pod Wagą" ma nieuregulowaną kwestię własnościową. Pierwsze działania zmierzające do przejęcia lub nabycia domu podjąłem już w latach 2000 i 2001, bo też dowiedziałem się wtedy o tym, że Rada Gminy w Zakliczynie w latach 90 – tych podjęła decyzję o tym, że po wyremontowaniu ratusza, zbiory muzealne należy przenieść do ratusza. Z mojej strony, jako dyrektora Centrum,  były prośby o podjęcie działań zmierzających do pozyskania prawnego domu „Pod Wagą”, wszak stan budynku był coraz gorszy i wymagał pilnego remontu, a łożyć i to jeszcze środki publiczne na nie swoim nie wolno.

Czytaj więcej:    „Gryz za uśmiech”- zdrowa akcja w szkole i przedszkolu w PaleśnicyCzytaj więcej:    „Gryz za uśmiech”- zdrowa akcja w szkole i przedszkolu w PaleśnicyW związku z prowadzonymi w kraju działaniami   będącymi   odpowiedzią na rosyjskie embargo nałożone na polskie towary, dyrektor ZSP w Paleśnicy Sylwester Gostek  złożył stosowne wnioski w instytucjach zarządzających programem o wpisanie szkoły na listę organizacji uprawnionych do bezpłatnego otrzymania owoców dla dzieci. I chociaż rosyjskie embargo może przynieść dla polskiego sektora owoców i warzyw  duże  straty, to dla naszych przedszkolaków i uczniów będzie to kolejna okazja do promowania zdrowych  nawyków  żywieniowych.

Czytaj więcej: Brzesko zaprasza na niekonwencjonalny kiermaszTo z pewnością niekonwencjonalna propozycja kulturalna adresowana do mieszkańców Brzeska i okolic – Brzeski Kiermasz Książki Przeczytanej adresowany jest do miłośników książek i czytania. To impreza o charakterze niekomercyjnym - udział w Kiermaszu jest bezpłatny, ale przede wszystkim to impreza stanowiącą doskonałą formę promocji literatury pięknej. Organizatorzy Kiermaszu założyli sobie taki cel, aby uczestnicy przedstawili swoje książki, książki, które już zostały przeczytane,  ale mogą posłużyć jeszcze i wpaść w ręce ludziom którzy czują „głód” czytania. Intencją pomysłodawców jest także to, aby  odciągnąć ludzi od e-boków, by nadal sięgali po namacalny obraz literatury, aby czytelnicy nie uciekali do Internetu i nie pozwolili umrzeć książce i obcowali z nią nadal. Kiermasz jest nie tylko wydarzeniem kulturalnym, ale także miejscem spotkań z czytelnikami, wymiany doświadczeń i korzystnych zakupów - ponieważ będzie można kupić książkę za symboliczną kwotę już od 1 zł. Prezentowane będą książki literatury pięknej, historyczne, horrory, fantastyka, kryminały, bajki i wiele innych. Nie zabraknie również pocztówek z lat 80-ych oraz czasopism. Poezja jest wszędzie, dlatego naszym celem jest również promocja pisania, publikowania i nauczania poezji w naszym regionie – mówią organizatorzy i dodają, że  najlepszym na to sposobem są spotkania z żyjącymi i tworzącymi autorami, umożliwiające rozwijanie zainteresowania czytelników oraz szerzenia w społeczeństwie nawyków sięgania po książki. Gośćmi specjalnymi Kiermaszu będą; Natalia Tryba, laureatka konkursów literackich, autorki wydanego tomiku poezji "Draperie”,  Anna Gaudnik, mieszkanka Brzeska, która w swoim dorobku poezji posiada wiele wierszy cieszących się dużą popularnością wśród młodzieży i dorosłych oraz  Antonina Radzięda autorka poezji i prozy, podróżniczka która zachwyca swoimi pracami artystycznymi. Na Kiermaszu będzie także kącik warsztatów plastycznych dla najmłodszych – „Mój książkowy bohater”, aby również dzieci nauczyły się obcować z literaturą.

Czytaj więcej: Czytaj więcej:  Portret” to kolejna wystawa Towarzystwa Fotograficznego Fotum z Wojnicza, którą można będzie oglądać w Galerii „Poddasze” Zakliczyńskiego Centrum Kultury już od 19 marca 2015 roku. Na wernisaż zapraszamy w dniu inauguracji wystawy w czwartek – godzinie 18:00. To zmiana, bo do tej pory wernisaże odbywały się u nas w piątki. Wracając do samej wystawy, to po raz pierwszy można ją było zobaczyć w ubiegłym roku na Zamku w Dębnie, w samym zaś Wojniczu wystawa „Portret” debiutowała w styczniu tego roku, a bywalcy wystaw w Zakliczynie pamiętają poprzednią wystawę wojnickich fotografików pod tytułem „Fotomikstura”. Warto przy tym dodać, że na jesieni ubiegłego roku działający przy GOK-u w Wojniczu Fotoklub „Fotum” przekształcił się w stowarzyszenie na czele którego stanął prezes Maciej Babiarz. Prezes Babiarz jest komisarzem wystawy, aranżacją zajął się Stanisław Kusiak a projektem graficznym Grzegorz Wójcik. Prezentowane na wystawie fotografie mimo wspólnego mianownika jakim jest „portret” różnią się tak, jak różnią się autorzy i prezentowane podmioty. Znajdziemy tu prace fotograficzne Marka Babiarza, Iwony Łątki, Krzysztofa Gałka, Katarzyny Klisiewicz, Damiana Halskiego, Grzegorza Wójcika, Mariusza Kurka, Jacka Józefczyka, Rafała Patera, Elżbiety Pomykacz, Karola Kurtyki, Michała Noska, Krzysztofa Stósa, Mieszko Wełny i Macieja Zgrai.  

Czytaj więcej: 20 marca ostatnie pożegnanie Jana Kudyka Znakomity trębacz jazzowy, współzałożyciel i lider legendarnego, jedynego polskiego jazzowego zespołu grającego nieprzerwanie od 1962 roku -  Jazz Band Ball Orchestra - Jan Kudyk nie żyje. Tą smutną informację przekazał  mi Jacek Mazur – dyrektor Baszta Jazz Festival w Czchowie, przyjaciel Jana Kudyka z zespołu JBBO. Jan Kudyk zmarł 13 marca 2015 roku - miał niespełna 73 lata. Pogrzeb Jana Kudyka odbędzie się w piątek 20 marca 2015 roku w Krakowie na Cmentarzu Rakowickim. Początek uroczystości pogrzebowych o godzinie 11:00 w kaplicy p.w. Zmartwychwstania Pańskiego na Rakowicach.

Czytaj więcej: Warsztaty wokalne Natural Voice Perfection „Mix singing” w ZCK Czytaj więcej: Warsztaty wokalne Natural Voice Perfection „Mix singing” w ZCK Stowarzyszenie Sztuki Wokalnej Natural Voice Perfection i Zakliczyńskie Centrum Kultury mają przyjemność po raz pierwszy zaprosić na warsztaty wokalne Natural Voice Perfection prowadzone przez wybitnego pedagoga wokalnego Katarzynę Godzisz – Antonik oraz nauczyciela  śpiewu i emisji głosu Vocal Studio Izabelę Mytnik. Warsztaty  odbędą się 30 marca 2015 roku w Zakliczyńskim Centrum Kultury.

Czytaj więcej: Wszystkie kolory świata w LusławicachCzytaj więcej: Wszystkie kolory świata w Lusławicach6 marca  w  przedszkolu w Lusławicach   odbyła  się  aukcja  laleczek  Projektu Edukacyjnego  UNICEF „Wszystkie  kolory świata”. Po raz  pierwszy przedszkole  włączyło  się  do tej akcji ,której  celem  było  kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury, pokazanie ,że  pomaganie  może  być  nie  tylko pożyteczne, ale  także przyjemne oraz  zebranie  środków  na  ratowanie  życia  dzieci  w Sudanie Południowym.

To nie tylko prosta zbiórka pieniędzy. Cenne są aspekty edukacyjne i integracyjne. Nie  tylko dzieci przejęły się ideą wsparcia potrzebujących mieszkańców Afryki ale  także  mamy  i  babcie, które wspólnie z dziećmi uszyły  śliczne  laleczki w oparciu  o wykrój  wysłany  przez  UNICEF. Dzieci wraz  z  mamami i babciami  uszyły własne  charytatywne laleczki, które ubrał y i przyozdobiły w sposób  odpowiadający  kulturze  kraju, który wcześniej wybrały. Uzupełniły  także  „akt urodzenia” - imię lalki, miejsce urodzenia, krótki opis laleczki. Dzieci  dały  upust swojej wyobraźni i kreatywności i wcieliły  się w rolę artystów  i kreatorów  mody.


Czytaj więcej: Na zdrowie pań, panowie....„Kobieta  w połowie jest małą prawdą,

                                                                                                       w połowie małym kłamstwem,

                                                                                                            a w całości  -  wielką niewiadomą”

W. Grzeszczyk

Międzynarodowy Dzień Kobiet od wieku obchodzony w dniu 8 marca, na stałe wpisał się do kalendarza dni świątecznych. Panie z Koła Gospodyń  Wiejskich w Filipowicach również nie zapomniały o święcie i z tej okazji przygotowały spotkanie dla swoich członkiń, oraz zaproszonych gości. Uroczyste niedzielne popołudnie, rozpoczęła przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Elżbieta Nadolnik, która powitała wszystkich zebranych oraz skierowała w stronę kobiet serdeczne życzenia.

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.