Drukuj
Kategoria: Wydkulturalne
Odsłony: 2104
Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/stories/news3/zientara w zakliczynie.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news3/zientara w zakliczynie.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news3/widownia.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news3/widownia.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news3/z panem bopgiem.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news3/z panem bopgiem.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news3/z panem bogiem 1.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news3/z panem bogiem 1.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news3/rozmowy z katem 1.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news3/rozmowy z katem 1.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news3/rozmowy z katem.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news3/rozmowy z katem.jpg'

zientara w zakliczynie.jpgwidownia.jpgDwa spektakle w dniu dzisiejszym zaprezentował Tarnowski Teatr im. L. Solskiego w sali im. Spytka Jordana zakliczyńskiego ratusza dla młodzieży Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Piłsudskiego. Przed rozpoczęciem spektakli słowo wstępne wygłosił dyrektor Teatru Edward Żentara. To już tradycja, a nie wynik gruntownej przebudowy siedziby Teatru im. L. Solskiego, że przynajmniej raz w roku aktorzy przyjeżdżają do Zakliczyna ze swoimi spektaklami. W największej mierze jest to zasługa dyrektor Danuty Skalskiej - Cygan, wielkiej propagatorki sztuki teatralnej wśród młodzieży ZSP w Zakliczynie. A oto krótkie charakterystyki obu spektakli napisane piórem Tomasza Piaseckiego.

z panem bopgiem.jpgz panem bogiem 1.jpgAutorka Hanna Krall
Zdążyć przez Panem Bogiem
Adaptacja i reżyseria Tomasz Piasecki
Obsada:
Hanna Krall - Patrycja Szwarc
Marek Edelman - Jerzy Ogrodnicki
Premiera na Małej Scenie 26 kwietnia godz.19, zakliczyńska premiera w sali im. Spytka Jordana - godz. 9.00
"Zdążyć przed Panem Bogiem" to rozmowa Hanny Krall z Markiem Edelmanem: uczestnikiem powstania w getcie warszawskim, a po wojnie lekarzem
kardiologiem i działaczem społecznym. Jest to niezwykle trudna rozmowa, w której, być może nie wprost, zostaje postawione pytanie o sens ludzkiego życia. Sensem życia Marka Edelmana jest wyścig z Bogiem. Zdążyć przed Panem Bogiem, to znaczy uratować czyjeś życie: życie człowieka, którego prowadzą na Umschlagplatz, aby potem wywieźć go do obozu zagłady lub życie człowieka, który ma chore serce. Jest to niezwykle trudna rozmowa, bo owo zadanie: uprzedzenie wyroku losu, jest przecież niewykonalne, jest jedynie odroczeniem tego, co nieuniknione: udaje się zdążyć przed Panem Bogiem przecież tylko na chwilkę, na moment.Jest to niezwykle trudna rozmowa o powstaniu w warszawskim getcie. Edelman nie chce go upiększać ani estetyzować, a pragnie pokazać je takim, jakim było naprawdę.


rozmowy z katem 1.jpgrozmowy z katem.jpgAutor Kazimierz Moczarski
Rozmowy z katem
Reżyseria Edward Żentara
Adaptacja, scenografia, opracowanie muzyczne Tomasz Piasecki
Obsada:
Stroop - Edward Żentara
Moczarski - Tomasz Piasecki
Sędzia- Patrycja Szwarc
Strażnik- Ryszard Adamiak
Premiera na Scenie Proscenium 1 4 kwietnia godz. 19, premiera w sali im. Spytka Jordana w Zakliczynie 25 listopada, godz. 13.00Jurgen Stroop, generał SS, dowódca akcji likwidacyjnej warszawskiego getta - kat dziesiątek tysięcy ludzi. Kazimierz Moczarski (pseud. "Maurycy", "Rafał") to m.in. kapitan AK, uczestnik Powstania Warszawskiego. W roku 1949 przez dziewięć miesięcy przebywali w jednej więziennej celi. Moczarski w swej książce "Rozmowy z katem" opisał tę niezwykłą sytuację. Książka to sprawozdanie z wnikliwego studium jakiemu Moczarski poddał Stroopa - człowieka, który był częścią totalitarnego systemu zagłady.Ale "Rozmowy z katem" to także świadectwo niezłomności człowieka w obliczu totalitaryzmu. Moczarski został uwięziony przez stalinowski reżim, a podczas całego pobytu w jednej celi ze Stroopem był nieludzko torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Przez komunistyczny sąd Moczarski skazany został na 10 lat i na karę śmierci, którą potem zmieniono mu na dożywocie, informując go o tym fakcie dopiero po 15 miesiącach.Widz oglądając "Rozmowy z katem" nie może cofnąć się przed sądem moralnym, nie może nie potępić Stroopa i nie podziwiać nieugiętego ducha Moczarskiego. Jednocześnie jednak "Rozmowy z katem" dają nam wgląd w psychologiczne mechanizmy zła. Okazuje się, że zło - nawet to najbardziej okrutne jesteśmy sobie w stanie wytłumaczyć, zracjonalizować: człowiek jest produktem swoich czasów i swojego środowiska. I ta racjonalizacja mogłaby być drogą ku usprawiedliwieniu, gdyby nie fakt, że ktoś potrafi się złu przeciwstawić.Ci, którzy dokonują słusznych wyborów moralnych - tak jak Moczarski - pokazują nam, że nie jesteśmy skazani na determinizm zła, lecz jesteśmy wolni. Tylko dzięki dobru wiemy, że zła nie można usprawiedliwić (co nie znaczy, że nie można go przebaczyć - to jednak zupełnie inny temat).W roku 1956 Kazimierz Moczarski został w pełni zrehabilitowany wyrokiem sądu, który stwierdzał: "Dobre imię polskiego podziemia okupacyjnego, które w swej masie nie zhańbiło się żadną kolaboracją [.], i którego na swoim odcinku i swoim zakresie okupacyjnej działalności, przez wiele lat pobytu w więzieniu z budzącym szacunek uporem i hartem ducha bronił Kazimierz Moczarski, zostało zrehabilitowane.
 
źródło: Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie