Drukuj
Kategoria: Wydkulturalne
Odsłony: 3173
Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/stories/news5/tomasz kumiga w nowym fraku.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news5/tomasz kumiga w nowym fraku.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news6/klasyka mini.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news6/klasyka mini.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news5/kusiak z kumig.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/news5/kusiak z kumig.jpg'

tomasz kumiga w nowym fraku.jpgklasyka mini.jpg20 lutego w sali im. Spytka Jordana w zakliczyńskim ratuszu, o godzinie 17 -tej rozpocznie się koncert pod tytułem "Czar klasyki" w którym nie tylko zaśpiewa, ale też poprowadzi go jako konferansjer Tomasz Kumięga.  Koncert zainauguruje obchody roku 10 -lecia działalności RCTiDK w Zakliczynie, a dla samego artysty, tenora Tomasza Kumięgi będzie zwieńczeniem kolejnego, ważnego etapu w życiu. W ratuszu mamy jeszcze kilka zaproszeń na "Czar klasyki" - chętnych zapraszamy po odbiór do biura instruktorskiego na poddaszu ratusza do Katarzyny Rubiś lub Stanisława Kusiaka. Chcielibyśmy poinformować tych, którzy wybiorą się na "Czar klasyki", że w przerwie pomiędzy pierwszą i drugą częścią  koncertu można będzie złożyć datki dla Dawida Pabiana na operację serca - w tym dniu kończymy akcję zbierania funduszy na ten cel. A teraz zapraszam do przeczytania wywiadu, którego udzielił mi Tomasz Kumięga, nasza zakliczyńska nadzieja na podbój Teatro alla Scala i nie tylko tej słynnej sceny operowej. Z rozmowy dowiemy się między innymi ,dlaczego śpiewacy operowi nie cierpią kogutów: 

 K. Dudzik: Tomasz powiedz, skąd przyszedł Ci do głowy pomysł koncertu "Czar klasyki" w Zakliczynie ?


kusiak z kumig.jpgTomasz Kumięga: Pomysł stąd, że w radio, telewizji mało mamy muzyki klasycznej, a my młodzi tak naprawdę nie mamy się gdzie pokazać, więc szukaliśmy różnych miejsc, gdzie moglibyśmy się zaprezentować, pokazać swoje umiejętności i wystąpić razem z naszą Panią Profesor i naszym pianistą. Poza tym poszukujemy funduszy, by wspomóc Wydział Wokalny, który nie ma własnego konta w naszej Szkole Muzycznej i w zasadzie na udział w konkursach musimy sami zbierać pieniądze. W tym roku szykują się konkursy w Kielcach, w Bydgoszczy na które ja i moje koleżanki zamierzamy pojechać, a koszty takich wyjazdów są bardzo duże; hotel, noclegi, wyżywienie, koszty przejazdów. Stąd pomysł koncertu w Zakliczynie. Poza tym wszyscy chętnie zgodzili się na przyjazd do Zakliczyna. Ja może nie mam z tym większego problemu, ale koleżanki i koledzy którzy rzadko występują na scenie, nie mają tego scenicznego obycia i przed każdym egzaminem, konkursem, więc każdy taki koncert jest dla nas taka wielka nauką która bardzo nam pomaga w rozwoju i całokształcie naszej pracy.

K. Dudzik: Koncert nosi tytuł "Czar klasyki", to będą utwory znane nie tylko melomanom, ale przeciętnemu słuchaczowi muzyki. Powiedz kto wystąpi w Zakliczynie i czego będziemy mogli posłuchać.

Tomasz Kumięga: Wystąpią uczniowie Wydziału Wokalnego Szkoły Muzycznej II stopnia im. I.J. Paderewskiego w Tarnowie; Klaudia Moździeż która zajęła dość dobrą pozycję, tzn. osiągnęła II etap w ogólnopolskim festiwalu im. Karłowicza. Z Klaudią zaśpiewam m.in. Upiora w operze. Inni którzy wystąpią to Karolina Pawula, Iga Cyz czy Magdalena Szczepańska z I klasy, Rita Jurkow Tomasz Furman, Wojciech Koćwin. Zaprezentujemy nie tylko znane utwory jak: Granada, Funiculia funiculia, Conte te partiro czy wspomniany Upiór w operze, ale utwory których nikt nie zna, po to, żeby publiczność trochę zaskoczyć. Wybraliśmy takie utwory, które możemy zaprezentować w języku polskim po to, żeby każdy słuchacz mógł zrozumieć, wcielić się w postać, wejść w klimat danego utworu. Usłyszymy więc Króla włóczęgów z zapomnianej czeskiej opery z przepiękną muzyką, usłyszymy też Taniec wampirów i wiele, wiele innych najsłynniejszych, również filmowych utworów, pieśni hiszpańskich, neapolitańskich, francuskich. Iga Cyz jest laureatką Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Francuskiej im. Edith Piaf - zajęła tam III miejsce - więc Iga zaprezentuje swoje wokalne umiejętności w tego typu repertuarze.

K. Dudzik: zapowiada się prawdziwa uczta muzyczna w ratuszu i cieszę się, że w ten sposób zainaugurujemy nasz jubileusz 10 -lecia działalności Regionalnego Centrum Turystyki i Dziedzictwa Kulturowego. Powiedz nam Tomasz jak wyglądają twoje plany na najbliższa przyszłość ? Niektórzy mówią, że to takie pożegnanie Tomasza Kumięgi z rodzimą, zakliczyńską publicznością, prawda to ?

Tomasz Kumiega: Nie, to nie jest pożegnanie. W tym roku dużo mnie czeka, a dużo już przeżyłem w ostatnim okresie, m.in,: I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu im. Karłowicza, które daje mi wielką szansę dostania się do Akademii  Muzycznej w Warszawie. W kwietniu mój dyplom w Szkole Muzycznej - egzamin odbędzie się po Świętach zapewne w weekend w Sali Lustrzanej , w maju oczywiście będzie matura, a w czerwcu moje egzaminy wstępne do Akademii. Żyję więc w stresie, denerwuję się trochę bo jest to taki dla mnie gorący okres, ale jednocześnie się cieszę że będę teraz robił to co kocham, to co lubię - bardzo chciałbym dostać się do Warszawy. Nie zapominam jednak, że tu mam rodzinę; mamę, tatę i zawsze będę z ochotą wracał do Zakliczyna.

K. Dudzik: Bardzo się cieszę i trzymam cię za słowo. Normalnie życzy się połamania pióra na maturze. Powiedz Tomasz co się w takich razach - egzaminy, matura - życzy artyście - śpiewakowi ?

Nam życzy się przede wszystkim szczęścia, bo w zawodzie artystycznym oprócz talentu trzeba mieć odrobinę szczęścia, przede wszystkim w tym, żeby na swojej drodze artysta spotykał dobrych, uczciwych ludzi, żeby spotykał prawdziwych przyjaciół. Co zaś tyczy się egzaminów maturalnych, dyplomowych czy wstępnych to tenorom życzy się jak najmniej "kogutów". Koguty, to są takie kiksy muzyczne.  

K. Dudzik: Już teraz ode mnie, pracowników i współpracowników RCTiDK, myślę też że internautów oraz tych wszystkich którzy kibicują twojemu talentowi, życzenia  dużo, dużo szczęścia i zero "kogutów" podczas wszystkich egzaminów.