Podajemy dokładny program Artystycznej Gali Samorządowej, która organizowana jest na finał Dni Powiatu Tarnowskiego "Brawo Zakliczyn, Brawo Tarnowskie" w niedzielę 9 czerwca. Gala na zakliczyńskim Rynku rozpocznie się po uroczystościach Święta PSK i potrwa do niemal do północy. Galę poprowadzą: Ryszard Żądło - dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Powiatu Tarnowskiego oraz Kazimierz Dudzik - dyrektor Zakliczyńskiego Centrum Kultury.
Program szczegółowy AGS
13.30 – 13.40Sarmaci - zespół w strojach szlacheckich Rzepiennika Suchego 13.45 – 14.15, W Kuźni u Kowala – zespół folklorystyczny z Kowalowej Gmina Ryglice, 14.15- 14.45 Otfinowianie – zespół folklorystyczny z Otfinowa w gminie Żabno, 14.45 – 15.30Szkoła Muzyczna I stopnia Domosławice – koncert uczniów i nauczycieli, 15.30 – 16.30 Pokaz Strongmanów, 16.30 – 17.30 Retus – koncert grupy rockbluesowej z Łapanowa, 17.30 – 19.00 Folkafera & Iza Mytnik – koncert, 19.00 – 20.00 Finał Gali Samorządowej – wręczenie nagród Jordan stowarzyszenia Klucz za rok 2013 oraz pucharu dla zwycięzcy Samorządowej Tarnowskiej Olimpiady Piłkarskiej, 20.00 – 20.30 Akademia Tańca Krzysztofa Węglarczyka z Zakliczyna, 20.30 – 22.00 Andrzej Rosiewicz – show estradowe, 22.00- 23.30 Old Boys Jazz Band – grupa jazzowa ze Śmigna.
Najpierw w krótkim 8 – minutowym programie zobaczymy „Sarmatów” z Rzepiennika Suchego, a potem zobaczymy program w wykonaniu zespołu „W Kuźni u Kowala” z Kowalowej http://www.kulturaryglice.pl/wkuzni.kawiarenka.pl/muzyka/wkuzni2.swfHistoria zespołu ludowego „W Kuźni u Kowala” z Kowalowej sięga roku 1986. Wtedy to, dwie osoby: akordeonista Andrzej Nalepka i Stanisław Bożek z gitarą wraz z kobietami z Koła Gospodyń Wiejskich w Kowalowej, prowadzonego przez Krystynę Nalepka, przygotowali parę piosenek ludowych i wystąpili na dożynkach gminnych w Ryglicach.. Nazwę „W Kuźni u Kowala” wymyśliła Irena Wójcik, była redaktor gminnego czasopisma: „W Paśmie Brzanki”. Nazwa zespołu nawiązuje do legendy wioski Kowalowa. Nie byłoby sukcesów zespołu bez jego charyzmatycznego kierownika Andrzeja Nalepki.
Otfinowianie - zespół folklorystycznyktórego Instruktorką jest Marta Czchowska. "Otfinowianie" mają w swoim repertuarze tańce: krakowskie, lubelskie, rzeszowskie, żywieckie, sądeckie oraz narodowe. Zespół posiada trzy grupy taneczne; - dziecięcą, gimnazjalną, studencko-licealną oraz czwartą, dorosłą grupę śpiewaczo-teatralną.Osiągnięcia; wyróżniany był m.in. na Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Tańca Ludowego, Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce, Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych "Święto Dzieci Gór" w Nowym Sączu. W 2005 roku zdobył główną nagrodę XII Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych "Krakowiak 2005" w Krakowie. W 2006 roku zajął I miejsce na 25 Przeglądzie Zespołów Regionalnych Kapel Ludowych i Grup Śpiewaczych w Szczurowej. W 2007 roku zdobył "Srebrną Maskę" podczas Przeglądu Zespołów Teatralnych i Obrzędowych w Czarnym Dunajcu. Zdobył I miejsce w XXI Finale Krajowego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Częstochowie, II miejsce podczas XXIV Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. Brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym "Vlaska 2006" w Serbii, a w 2007 roku uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu "Teatro Ostre Confine" we Włoszech. W swojej działalności zespół zaprezentował się w ponad 300 występach. „Otfinowianie to bezpośredni i najgroźniejszy rywal „Gwoźdźca” do miana najlepszego Zespołu Folklorystycznego Małopolski Wschodniej.
Szkoła Muzyczna I stopnia Domosławice – koncert uczniów i nauczycieli. To najmłodsza szkoła muzyczna w regionie działająca zaledwie od roku w Domosławicach nad Dunajcem w gminie Czchów. Inauguracja szkoły im. prof. Józefa Tischnera odbyła się we wrześniu 2012 roku z udziałem brata patrona szkoły Kazimierza, władz samorządowych i przedstawicieli Ministerstwa Kultury. W szkole uczą się dzieci z całego niemal Pogórza – jedną z uczennic jest Julka Bagińska ze Stróż. Szkoła ma dwie filie; w Gromniku i w Dobrocieszu, ale już za klika miesięcy otwiera kolejną filię w Porąbce Uszewskiej. Szkoła nawiązała ścisłą współpracę z Akademią Muzyczną w Krakowie, a to zobowiązuje i zapewnia wyski poziom nauczania. Nauczyciele i uczniowie często koncertują poza murami szkoły – ostatnio w ramach cyklu koncertów „Gwiazdy na strat” w Centrum im. I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Prawie trzysta uczniów pobiera naukę na kilkunastu instrumentach. W Zakliczynie zagrają najlepsi uczniowie i ich nauczyciele.
Po tym bloku propozycji nastąpi godzinny antrakt podczas którego zaprezentowane zostaną pokazy silnych ludzi – pokazy strongman odbędą się między 15.30 a 16.30 na północnej pierzei Rynku.
Po pokazach – około 16.30 – na scenie zainstaluje się zespół rockbluesowy, będzie to grupa Retus z Łapanowa reprezentująca powiat bocheński. Zespół Retus powstał w grudniu 2011 roku idziała przy Centrum Kultury Gminy Łapanów. Muzyka jaką grają to stary polski rock oraz punk rock. Pomimo krótkiego stażu mogą pochwalić się już osiągnięciami takimi jak tytuł Młodego Talentu Ziemi Bocheńskiej organizowanego przez Miejski Dom Kultury w Bochni oraz wyróżnienie w młodzieżowym przeglądzie CK-Art. organizowanym przez Dom Kultury w Gdowie skąd pochodzi to nagranie http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=s5MwCL5p-U8
Między 17 – tą a 18 – tą na scenie pojawi się Iza Mytnik z zespołem Folkafera reprezentująca na Gali Miasto i Gminę Zakliczyn. Strona internetowa zespołu Izy jest w budowie, ale jeśli ktoś zechce to z pewnością może odsłuchać kilka muzycznych próbek tej folkowej formacjihttp://www.folkafera.pl
O 19 –tej rozpocznie się finał gali samorządowej podczas której zostaną wręczone tegoroczne „Jordany” – nagrody honorowe stowarzyszenia „Klucz.” Zdradzamy, że podczas gali statuetki odbierze trzech laureatów, a Galę „Jordanów” poprowadzi Ewa Jednorowska. W tej części starosta wręczy puchar najlepszej drużynie piłkarskiej Samorządowej TOP.
Po uroczystej gali zobaczymy na scenie najpierw tancerki i tancerzy z Akademii Tańca Krzysztofa Węglarczyka z Zakliczyna, a potem Andrzeja Rosiewicza w ponadgodzinnym show estradowym w towarzystwie grupy tanecznej.
To nie koniec, bo na zakończenie Artystycznej Gali Samorządowej dawkę starego, dobrego jazzu poda Old Boys Jazz Band to flagowy zespół Gminnego Ośrodka Kultury Lisia Góra z siedzibą w Śmignie. Liderem zespołu jest Romuald Słowik – wokalista grający również na puzonie.Ponadto wystąpią: wokalistka Grażyna Scheffler, sax sopran – Jacek Piskozub, bandżo – Władysław Strejczek, gitara basowa – Ryszard Kolbusz, perkusja – Tytus Jakubowski, trąbka – Marian Urban i piano – Antoni Guśtak.
Partnerami przedsięwzięcia są: Województwo Małopolskie, Powiat Tarnowski, Miasto i Gmina Zakliczyn, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Osada Zdrowia i Wypoczynku „Modrzewiowe wzgórze”. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.