Baner 4
 

Czytaj więcej: Szkoła dla ekorozwoju: wizyta w piekarni i porady dietetyczneEdukacja Zdrowotna w szkole jest podstawowym prawem każdego dziecka. Dbałość o zdrowie uczniów, to jedno z zasadniczych zadań szkoły dążącej do pełnego i wszechstronnego rozwoju swoich wychowanków. Przekazując dzieciom wiedzę o zdrowiu, kształtując umiejętności i postawy sprzyjające zdrowiu, możemy ułatwić im zdrowy styl życia i pracy, a tym samym poprawić zdrowie społeczeństwa. Dlatego w ostatnim miesiącu w Szkole Podstawowej w Stróżach dużo mówiono o zdrowym odżywianiu. Najpierw uczniowie z klasy III i V w ramach programu "Szkoły dla ekorozwoju" odbyli wycieczkę do piekarni pana Henryka Migdała w Zakliczynie. Celem tej wycieczki było poznanie cyklu produkcyjnego chleba. Dzieci miały okazję zobaczyć maszyny piekarnicze, które służą do pieczenia wyrobów cukierniczych, jak i pieczywa, a także komory fermentacyjne, w których ciasto rośnie. Ciekawym urządzeniem była dzielarka, czyli zaokrąglarka automatyczna do wyrobów bułek. Pracownicy piekarni zaprezentowali, w jaki sposób wyrabia się ciasto na chleb i co wchodzi w jego skład. Uczniowie z zaciekawieniem przyglądali się pracy piekarza. Dziękujemy pracownikom piekarni za tak miłe przyjęcie, jak i właścicielowi panu Henrykowi Migdałowi, który wyraził zgodę na zwiedzenie zakładu, a także panu Tomaszowi Damianowi, który darmowo i bezpiecznie dowiózł i odwiózł nas na miejsce.

Czytaj więcej: Pierwsza rata podatkuPrzewodniczący Rady Miasta Zakliczyna informuje o poborze I raty podatku w Urzędzie Miejskim (Rynek 32, na parterze):

w dn. 9-12 marca br. w godz. 9:00-12:00

i w dn. 13 marca br. w godz. 9:00-15:00

oraz w domu przy ul. Mickiewicza 59 w godz. 16:30-18:00.

Informacja: tel. 14-66-53-177 (po godz. 16:00) i tel. kom. 664-432-769.

 

 

Czytaj więcej: Zmiany w Zarządzie Gminnego Koła PZWW ratuszu obradowali wędkarze, podsumowujący miniony rok podczas Walnego Zebrania. Spotkanie rozpoczęło się minutą ciszy upamiętniającą zmarłych członków zakliczyńskiego Koła Polskiego Związku Wędkarskiego. Obrady miały wyjątkowy charakter, wszak niespodziewanie odszedł na zawsze jego zasłużony Prezes, śp. Janusz Ogonek. Zgromadzeni w Sali im. Spytka Jordana powołali nowe władze Koła. Jednogłośnie wybrano na gminnego szefa PZW Waldemara Kornasia, dotychczasowego wiceprezesa. W skład Zarządu wchodzą ponadto: Marian Świerczek – wiceprezes, Andrzej Szymański – sekretarz, Michał Papuga – skarbnik, gospodarz koła – Bogdan Janowski oraz członkowie: Wiesław Hajduk, Czesław Mytnik i Jerzy Średniawa.

Czytaj więcej: Specjalna projekcja z audiodeskrypcją w Kinie Marzenie 23 stycznia do kin w całej Polsce wejdzie film Jacka Lusińskiego „CARTE BLANCHE”, będzie  można zobaczyć go także w tarnowskim kinie „Marzenie”.
Jest to – inspirowana prawdziwymi wydarzeniami – poruszająca opowieść o nauczycielu historii, który aby zachować ukochaną pracę ukrywa przed światem, że stopniowo traci wzrok. Ta skądinąd dramatyczna sytuacja, staje się pretekstem do opowiedzenia podnoszącej na duchu, uniwersalnej historii o sile i determinacji człowieka w walce z przeciwnościami losu.

Czytaj więcej: Chcę, a nie muszę być wolontariuszemJuż po raz trzeci Szkolne Koło Wolontariatu działające przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie przygotowało Dzień Wolontariusza. Organizatorami tego przedsięwzięcia były: Justyna Iwaniec – opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu i Iwona Brożek oraz uczniowie należący do SKW. Nad nagłośnieniem czuwał Bogusław Wróbel.
Wolontariusze to prężnie działająca grupa młodych ludzi, którzy zawsze znajdą czas, aby pomóc innym. Do Szkolnego Koła Wolontariatu należy około 40 uczniów Gimnazjum i 20 ze Szkoły Podstawowej. Okazjonalnie przyłączają się jeszcze inni uczniowie, którzy chcą się zaangażować w konkretną akcję lub mają ciekawy pomysł na działanie skierowane do potrzebujących.

Czytaj więcej: Stróska szkoła dla ekorozwojuSzkoła Podstawowa w Stróżach przystąpiła w tym roku do ogólnopolskiego programu Szkoły dla Ekorozwoju, której organizatorem jest Fundacja Partnerstwo dla środowiska. W ramach tego programu (Eco-Schools Poland) przyznawane są certyfikaty I i II stopnia potwierdzające najwyższą jakość działań szkolnych na rzecz ekorozwoju. W przypadku II stopnia program ma charakter międzynarodowy. Certyfikaty są przyznawane szkołom na rok szkolny i mają zachęcać do ciągłego doskonalenia i rozwoju działań na rzecz ekorozwoju w szkołach i odnawiania certyfikatu. W Polsce nagrody przyznaje Kapituła Programu Szkoły dla Ekorozwoju.

Czytaj więcej: ZSPiG w Zakliczynie wyróżniony w konkursie eko.LIDERZY 201410 grudnia 2014 roku odbyła się gala finałowa Konkursu eko.LIDERZY 2014 województwa małopolskiego, zorganizowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, w czasie której Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie otrzymał wyróżnienie za osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska i aktywne uczestnictwo w konkursie.
Wyróżnienie to Szkoła zdobyła za działania proekologiczne prowadzone wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Koordynowane one były przez nauczycielki, panie: Martę Gniewek, Agnieszkę Aksamit-Biel oraz Agnieszkę Chamioło.

Czytaj więcej: Poetycko-fotograficzny sukces gimnazjalistki z Zakliczyna27 listopada w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwkowej odbył się IX Międzygimnazjalny Konkurs Poetycko-Fotograficzny „Moje myśli, moje uczucia, moje życie...".
Prace konkursowe oceniali: pan Adam Bujak – światowej sławy artysta, który zasłynął przede wszystkim jako fotograf Jana Pawła II oraz dr hab. Marek Karwala z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Gośćmi specjalnym byli również m.in.: pan Ryszard Ostrowski z Małopolskiego Kuratorium Oświaty oraz ks. Krzysztof Orzeł z radia RDN Małopolska.
Głównym założeniem konkursu jest rozbudzanie wyobraźni twórczej oraz poszukiwanie talentów wśród młodzieży gimnazjalnej, która za pomocą poezji i fotografii chce opowiadać o swoich uczuciach. Konkurs daje autorom możliwość zaprezentowania własnych tekstów oraz promuje twórczość literacką i fotograficzną poprzez wydanie tomiku wierszy i zdjęć.

Czytaj więcej: Artystyczne wojaże Julki BagińskiejTegoroczna jesień jest dla Julki dość pracowitym okresem. Bo choć - można powiedzieć - w Zaczarowanej Piosence będzie miała chwilową przerwę, to właśnie ona i ci mali artyści, będący pod opieką Anny Dymnej, wciąż mają pełne ręce roboty. W październiku, jak co roku, Radio Kraków  pod okiem Fundacji pani Anny zorganizowało koncert „Zaczarowane Radio Kraków”, w którym udział wzięli wszyscy finaliści tegorocznej edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty. Czytaj więcej: Artystyczne wojaże Julki Bagińskiej

W dniach 17-18 listopada po raz trzeci Julka wzięła udział w Festiwalu „Śpiewaj z nami”, którego organizatorem jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowie, i po raz trzeci znalazła się na najwyższym stopniu podium, zdobywając Puchar Prezydenta Miasta Tarnowa.

Czytaj więcej: Tetra-paki z plastikamiMPGK - w osobie Janusza Uszko  z Działu Zagospodarowania Odpadów tarnowskiej firmy – w odpowiedzi na zapytanie redakcji Głosiciela dot. segregacji  opakowań kartonowych typu tetra-pak – informuje, że opakowania te można segregować razem z plastikami (żółty worek m.in. na butelki typu PET).

 

Przy ostatnim odbiorze odpadów segregowanych mieszkańcy Zakliczyna nie otrzymali odrębnych worków (białych) na te opakowania, ale można je jeszcze odebrać z Zakładu Usług Komunalnych przy ul. Krakowskiej.

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.