Brawo
 

9 września po raz pierwszy w Zakliczynie na parterze prywatnej kamienicy państwa Szymanowiczów na potrzeby wystawy nazwanej Galerią „Rynek 3” odbył się wernisaż poplenerowej wystawy malarskiej i fotograficznej „Zakliczyn – 2011”. O tym, że działalność wystawiennicza „zakorzeniła się” w Zakliczynie świadczy nie tylko tłum uczestników wernisażu, ale również liczba osób odwiedzających wystawę w dniach od 10 do 18 września.  Nie byłoby tego pleneru i wystawy, gdyby nie Marek Szymanowicz, jego mama Cecylia, artyści sponsorzy;  Galeria Persja oraz  firmy: Becker, TK – Beton z Roztoki, Centrum Leśno Ogrodnicze, Krak-Bud, Language Solution, Almarco z Zakliczyna, Art-Deco - oprawa obrazów. Również nie byłoby tego przedsięwzięcia kulturalnego gdyby nie pasja Stanisława Kusiaka. Za to wszystkim  mecenasom i uczestnikom wystawy dziękuję i obiecuję, że znajdziemy rozwiązanie aby kontynuować w Zakliczynie działalność wystawienniczą,  a tymczasem Państwa zapraszam do obejrzenia fotorelacji z wystawy „Zakliczyn 2011” autorstwa Stanisława Kusiaka.

Zakliczyński Klub Fotograficzny "Światłoczuli" po serii wystaw i udziale w festiwalu fotografii "Widzi się" znów ma powód do dumy, gdyż jedna z członkiń klubu Justyna Grzegorczyk zdobyła Grand Prix w VII Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym ,,Świat Poezji Jerzego Harasymowicza w Obiektywie", a druga Marta Łazarz  znalazła się wśród autorów zakwalifikowanych do wystawy. Konkurs zorganizowany został przez Młodzieżowy Dom Kultury im. prof. A. Kamińskiego w Krakowie, a honorowy patronat objęła żona poety, Pani Maria Harasymowicz. Jury w składzie: Maria Harasymowicz, Maciej Beiersdorf - dyrektor Muzeum Historii Fotografii - przewodniczący Jury, Waldemar Bałda - dziennikarz, reporter, Andrzej Szczepek - prezes Koła Przewodników Beskidzkich im. prof. R.Reinfussa w Krakowie, Anna Hydzik - artysta plastyk, Anna Janik - sekretarz Jury, spośród nadesłanych 131 zdjęć wybrało prace 17 autorów, a następnie wyłoniło grono laureatów. Cieszymy się, że najbardziej prestiżową nagrodę otrzymała uczestniczka zajęć prowadzonych w Zakliczyńskim Centrum Kultury. Warto podkreślić, iż prace, które Justyna postanowiła wysłać na konkurs wykonała analogowo, bez użycia komputera, na negatywie czarno-białym, a jako plan zdjęciowy posłużyło jej jedno z pomieszczeń Muzeum Grodzkiego "Pod Wagą". Odbitki również wykonała samodzielnie, przy użyciu powiększalnika w pracowni fotograficznej w zakliczyńskim ratuszu. W dobie fotografii cyfrowej ta umiejętność jest już rzadkością. Obydwu gimnazjalistkom należą się szczególne gratulacje, gdyż skład Jury sugeruje wysoki poziom konkursu.

Poniżej prezentujemy tryptyk pt. "Babcia" autorstwa Justyny Grzegorczyk.

Konstanty Olechnowicz. Urodzony w Kowlu w 1922 roku. Młodość spędził w Lublinie. W czasie wojny działał w konspiracji ZWZ, a następnie AK i służba wojskowa. Zdemobilizowany w 1947 roku osiada we Wrocławiu. W tamtejszej Politechnice kończy studia na Wydziale Architektury. Jako architekt opracowuje między innymi projekty odbudowy Wrocławia i Dolnego Śląska oraz rewaloryzacji licznych zabytkowych obiektów. Właśnie w pracy zawodowej zaczęła się przygoda z akwarelą, którą określa jako "echo" studiów u profesora Dobrosława Czajki ze Lwowa, znakomitego akwarelisty. W latach 50-tych, dzięki żonie Alicji, której rodzina trafiła w 1940 roku z Warszawy do Ciężkowic, coraz częściej odwiedza tą miejscowość. Stąd wyrusza na wyprawy sięgające po Bieszczady, podczas których powstaja akwarele uwieczniającą architekturę wschodniej Małopolski i Podkarpacia. Urządza wystawy między innymi w Muszynie oraz w Muzeum Architektury we Wrocławiu (1975). Pod koniec 2009 roku część kolekcji prac dotyczących miejscowości nad rzeką Białą i Dunajcem ofiarowuje dla Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach. Wystawę można zwiedzać codziennie w godz. od 8.00 do 20.00, a w soboty od 8.00 do 16.00. Poniżej prezentujemy kilka akwarel Konstantego Olechnowicza oraz fotorelację z wernisażu, który odbył się tym razem niestety bez udziału autora.

 

Czytaj więcej: Włodzimierz Stachoń - Włodzimierz Stachoń urodził się 15 lipca 1972 roku w Tuchowie. Mieszka i pracuje w Gromniku na stanowisku Dyrektora BSR w Krakowie O/Gromnik. Z wykształcenia jest ekonomistą, ukończył MWSE w Tarnowie. Obok pracy etatowej i codziennych obowiązków, od blisko 16 lat zajmuje się fotografią przyrodniczą. Większość zdjęć wykonuje na Ziemi Tarnowskiej, szczególnie często jego przyrodnicze wyprawy związane są z doliną  Dunajca. Fotografuje także w górach (szczególnie w Pieninach, Tatrach) i innych zakątkach kraju.Przygodę z fotografią przyrodniczą poprzedziły – jeszcze w czasach „podstawówki” - liczne wypady w teren z lornetką . Zbierał informacje głównie o ptakach, które przekazywał później ornitologom działającym wówczas przy UJ w Krakowie. Aż któregoś dnia dostał w prezencie album Puchalskiego „Wśród trzcin i wód” . Był to przełom,

Czytaj więcej: Katarzyna Kobylarz - grafika i malarstwoKatarzyna Kobylarz pochodzi z Bojanowa (podkarpackie) Ukończyła PLSP w Jarosławiu,(1997-2002) tam też zdobywała swoje pierwsze szlify, ale też i wyróżnienia oraz nagrody. Od Liceum Plastycznego zaczęła się jej podróż po różnych dziedzinach sztuki. Następnie studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, (od 2002) studia na wydziale grafiki, po 2 roku na wydziale scenografii, 2 kierunki ukończyła w 2007 r. Na studiach skupiała się na rysunku, scenografii, malarstwie i grafice. Po studiach pracowała w firmach (Mix Electronics, na stanowisku gł. grafika) i zajmowała się grafiką użytkową, wysyłała i koordynowała projekty dla 230 salonów, wykonywała rysunki techniczne i akcje w salonach, czasami realizowała zlecenia malowania obrazów. Rok temu wykonała scenografie - 2 zastawki 3m/2m oraz 2m/2m z wnętrzem domu Czerwonego Kapturka i animacje malarską. Katarzyna Kobylarz od 2 lat współpracuję z Operą Krakowską gdzie wykonuje zlecenia projektowe - wystawy, aranżacje wystaw, projekty wystaw min. "Spojrzenia" w Operze, wystawa Krzysztof Penderecki w Operze Krakowskiej, (kostiumy i fotografie ze spektakli) oraz wystawę "Don Giovanni Mariusza Kwietnia". Obecnie można oglądać realizację - wystawę stałą w Operze, pt." Artyści Opery Krakowskiej na piętrze"Realizuje też projekty scenograficzne w TV Miejskiej Stalowa Wola. Od 10 miesięcy prowadzi swoją firmę ART-SCENEMEDIA. W wolnych chwilach maluje dla siebie, efekty tej pasji możemy podziwiać w październiku i na początku listopada w Galerii Klubu "Spytko".

 

Czytaj więcej: Dariusz i Wojciech Kobylańscy - Dariusz Kobylański. Tarnowianin. Wydawca, fotograf i grafik komputerowy. Opracował graficznie i redakcyjnie ponad 140 publikacji książkowych związanych z Tarnowem i Małopolską. Wydawca kilkunastu albumów przedstawiających region, w tym autorskiego – „Tarnów. Piękne ślady wieków”. Fotografuje od 25 lat. Wiceprezes Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Najchętniej fotografuje architekturę i portret.
Wojciech Kobylański. Urodzony w 1992 r., w Tarnowie. Członek Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Fotografuje od 12. roku życia. Interesuje się głownie fotografią reportażową oraz dokumentalną. Obecnie współpracuje z Wydawnictwem S-CAN i portalami internetowymi.
Fotografie prezentowane na tej wystawie, powstały w czasie niecałej doby, podczas obchodów rocznicy śmierci cadyka Elimelecha. Z tej okazjina jego grób przybywają tłumy chasydów z całego świata. 

Czytaj więcej: Autorami wystawy pt. „Światłoczuli” są uczestnicy zajęć fotograficznych odbywających się w pracowni zakliczyńskiego ratusza, tj.: Gabriela Ściborowicz, Justyna Grzegorczyk, Marta Łazarz, Patrycja Wojtas, Szymon Kras, Michał Gniewek, Oskar Gniewek, Grzegorz Kwiek, Bogusław Majewski, Andrzej Bojdo, a także Łucja Mleczko i Michał Papuga. Uczestnicy zajęć, podczas cotygodniowych spotkań mają do dyspozycji ciemnię, w której uczą się obróbki klasycznych czarno-białych materiałów fotograficznych. Często też zajęcia spędzamy w plenerze poszukując ciekawych tematów, innym razem pracujemy w zaimprowizowanym studio, gdzie młodzież ma możliwość spróbowania swoich sił

Czytaj więcej: Joanna Żmuda  "Udając się na Kubę można więc poznać dwa oblicza wyspy: jedna to
świat zamkniętych kurortów hotelowych, gdzie za cenę all inclusive
turysta żyje w śnie dobrobytu, lenistwa i niewiedzy, lub drugą, która
pokazuje swoje prawdziwe oblicze. Taka Kubę poznamy wybierając się na
samotne odkrywanie wyspy, lub uczestnicząc w jednodniowych wycieczkach
organizowanych przez miejscowe biura podróży. Tu nie ma już luksusu
hoteli i wszechotaczającego dobrobytu. Tu Kuba jest prawda: biedą,
zniszczeniem, lecz ciągle i radością, choć czasem nadgryzioną
kolonialną perełką. Poza miejscowościami turystycznymi takimi jak
Varadero rozpoczyna się więc prawdziwa Kuba - i choć biedna,
stłamszona, to nadal czarująca i piękna. Warto jednak przebywając
podczas kilkudniowego urlopu w nadmorskim kurorcie dostrzec Kubę
prawdziwą, poznać trud życia w tym kraju i nie zamykać oczu na jej
prawdziwą sytuację."  (cytat z www.solidarnizkuba.pl)

Joanna Żmuda urodziła się 20 sierpnia 1985 r w Tarnowie, swoją przygodę z fotografią rozpoczęła w pracowni fotograficznej Jana Gomoły 7 lat temu. Po maturze zdecydowała się na kierunek fotografia w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury w Krośnie, obecnie  Uniwersytetu Pedagogicznego.

Czytaj więcej: Janowice - Wiosna 2010W dniach od 15 do 26 marca w janowickim Pałacu odbywał się plener malarski, którego plonem są prace wykonane przez artystów - malarzy: Lidię Olszyna - Mikołajczak z Poznania, Elżbietę i Lecha  Ledeckich z Częstochowy , Krystynę Rudzką - Przychodę z Lublina,  Ludmiłę Teslenko - Ponomarienko z Kijowa, Eugeniusza Molskiego z Nowego Wiśnicza, Teresę Szafrańską z Tarnowa, Iwonę Urbańską - Bać z Rzeszowa , Marka Saka, Anna Fruhauf i oczywiście Krystyna Baniowska Stąsiek z Tarnowa. Od kilku dni prace można podziwiać w ratuszowej galerii Klubu Spytko w Zakliczynie. Mało tego ! Zwiedzający mogą wiele z prezentowanych prac kupić; ceny obrazów kształtują się w przedziale od 300 do 3 tysięcy złotych. Pod koniec maja wystawa z Zakliczyna powędruje do Tarnowa. Poniżej prezentujemy wystawę dla tych, którzy nie mogą z różnych względów zobaczyć jej na "żywo".

Czytaj więcej: Elżbieta Zabawa Elżbieta Zabawa urodzona w roku 1992, zamieszkała w Zalasowej, uczennica 3. Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie. Aparat fotograficzny posiada od dwóch lat, jest nim amatorski kompakt, którego dane techniczne dalece odbiegają od dzisiejszych standardów w świecie fotografii. Nie ma za sobą wystaw indywidualnych, jak i osiągnięć w konkursach fotograficznych. Interesuje się głównie fotografią cyfrową, ponieważ daje ona większe możliwości manipulacji oraz obróbki obrazu. W skład jej zainteresowań wchodzi również grafika komputerowa, rysunek i szeroko pojęta sztuka, w szczególności abstrakcyjna oraz minimalistyczna.

 

Z fotografiami Eli Zabawy po raz pierwszy spotkałem się podczas "Art Festu" organizowanego przez tarnowskie Biuro Wystaw Artystycznych. W ramach festiwalu odbyła się

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.