Logo 1
 

Czytaj więcej: Chleb fasolowy hitem 15. Święta fasoliCzytaj więcej: Chleb fasolowy hitem 15. Święta fasoliKomisja konkursu pod nazwą „Piszemy Wielką Księgę Fasolowych Potraw” w składzie; Małgorzata Ankier – przewodnicząca Komisji, gwiazda polonijnego programu „Co Gosia gotuje” Radia Polonia 2000 w Chicago oraz Bogusław Furtek i Maria Chruściel reprezentujący Stowarzyszenie „Klucz” które było organizatorem konkursu, miała pełne ręce ciekawej, kulinarnej lektury. Przepisy na fasolowe smakołyki zgłaszane były do ostatniej chwili. Zebraliśmy przepisy, które z pewnością będą ozdobą „Wielkiej księgi” pisanej przez autorów przepisów. Oto przykłady na to, co potraficie zrobić z fasoli: Fasolowe gołąbki to propozycja firmy „Ciacho” Marty Ogonek. Potrzebne składniki to oczywiście fasola, ponadto świeża kapusta, kasza, ryż, mięso kiełbasiane, sos grzybowy. Ewa Jóźwiak i Małgorzata Nowak ze Stowarzyszenia „Bez Barier” zaproponowały; szaszłyki z fasolą do przyrządzenia których potrzebne są; fasola, filet z kurczaka krojony w poprzek, majeranek, papryka marynowana i ogórek konserwowy, Łazanki po zakliczyńsku do przyrządzenia których potrzebne są; fasola, kapusta świeża i kiszona, cebula, olej i przyprawy oraz makaron i szczypta cukru, Fasolka po zakliczyńsku powinna być przyrządzona z jednakowych porcji fasoli i wędzonego kurczaka z dodatkiem cebuli, czosnku i przypraw na sosie z koncentratu pomidorowego.

Towarzystwo Kultury Polskiej im. Franciszka Karpińskiego w Stanisławowie jest Czytaj więcej: Swiato fasoli; czyli goście z Obertyna w ZakliczynieCzytaj więcej: Swiato fasoli; czyli goście z Obertyna w Zakliczyniejedną z czterech organizacji stowarzyszających tamtejszych Polaków. Liczy ono 120 członków. Zrzeszeni w Towarzystwie Kultury Polskiej są mieszkańcy nie tylko Stanisławowa, ale także Żytomierza, Łucka, Tarnopola, Kowla, Kołomyi, Stryja i Obertyna. Ukraińska miejscowość jest związana z Ziemią Tarnowską przede wszystkim historycznie. Obertyn na Pokuciu związany jest z jedną z najważniejszych bitew XVI wieku w Południowo- Wschodniej Europie. Bitwa toczyła się pod tym niewielkim wtedy jeszcze miasteczkiem. Na przeciw siebie stanęły wojska hospodara mołdawskiego Piotra Raresza, zwanego Petryłą, (który zajął Pokucie i przyłączył je do swego państwa),  oraz wojska polskie króla Zygmunta I Starego. Mimo iż  mołdawskie oddziały były czterokrotnie liczniejsze niż polskie, to dzięki świetnej taktyce hetmana Jana Tarnowskiego, Polacy wygrali bitwę pod Obertynem. Zwycięska batalia pod dowództwem hetmana Jana Tarnowskiego zmieniła bieg historii tej części Europy i umocniła sławę oręża polskiego i jej wybitnego wodza.

Czytaj więcej: Bob fesztival; czyli Węgrzy na Święcie fasoliCzytaj więcej: Bob fesztival; czyli Węgrzy na Święcie fasoliPodczas 15. Święta fasoli w Zakliczynie na zaproszenie Dyrektora Zakliczyńskiego Centrum Kultury gościliśmy dwie delegacje z zagranicy; Zespół Folklorystyczny „Iglice” z Jászfényszaru oraz delegację z Obertyna na Ukrainie (zaproszenie wystosowałem na ręce Julii Mieńszczykowej - prezes Towarzystwa Kultury Polskiej im. Franciszka Karpińskiego w Obertynie - p.K.D.).  

Dziś zdań kilka o pobycie u nas Węgrów na jubileuszowym 15. Święcie fasoli.

15. Święto fasoli było pod względem finansowym i programowym najbardziej Czytaj więcej: Skąd zebraliśmy środki na organizację Święta fasoli Czytaj więcej: Skąd zebraliśmy środki na organizację Święta fasoli okazałym projektem kulturalnym i promocyjnym, jaki został zrealizowany w Gminie Zakliczyn na przestrzeni ostatnich lat. W wymiernym, liczbowym ujęciu finansowym,  projekt pod nazwą 15. Święto fasoli nie kosztował budżetu Gminy Zakliczyn ani złotówki, a zawdzięczamy to przede wszystkim operatywności zespołu pracowniczego Zakliczyńskiego Centrum Kultury oraz działającego przy ZCK stowarzyszenia „Klucz”. Nawet jeśli ZCK i Klucz profesjonalnie aplikują o środki zewnętrzne, to gdyby nie marka Święta Fasoli w Małopolsce i w kraju oraz grono naszych przyjaciół w Tarnowie i Krakowie wspierających starania ZCK i Klucza, ciężko byłoby zebrać środki na imprezę, która w tak okazałej wersji musi kosztować i kosztowała około 90 tys. zł.  Pieniądze na organizację tegorocznej edycji Święta fasoli wyłożyła przede wszystkim Szwajcaria w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, a zrobiła to poprzez krakowską Fundację Partnerstwo Dla Środowiska  za pośrednictwem Funduszu Grantowego w ramach projektu Produkt Lokalny Małopolska – stąd pochodzi 45 % budżetu tegorocznego Święta fasoli - grant na ponad 40 tys. zł dla stowarzyszenia „Klucz” napisała Maria Chruściel – pracownik ZCK i członkini „Klucza”, która rozlicza go wspólnie z Edytą Ramian – księgową zarówno ZCK jak i stowarzyszenia „Klucz”, którego również jest członkinią.

Czytaj więcej: Na żywo w internecie Święto fasoliCzytaj więcej: Na żywo w internecie Święto fasoliPartner Zakliczyńskiego Centrum Kultury firma KM-NET Marka Sobóla postanowiła zrobić prezent tym, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli wziąć udziału w 15. Święcie fasoli. Pracownicy firmy pod osobistym nadzorem właściciela właśnie zamontowali na hali sportowej LKS „Dunajec” kamerę online, dzięki czemu będzie możliwy podgląd tego, co dzieje się na Kamieńcu. Na Zakliczyninfo będzie można - dzięki udostępnionej nam przez KM –NET bramce HTLM - oglądać obraz z obiektów KRS „Kamieniec.”     Jest też gratka dla użytkowników internetu, którzy będą na Święcie fasoli. KM – NET pomyślał również o hotspocie. Jak informuje Marek Soból, kamera online i hotspot pozostanie na stałe na obiektach sportowych, dzięki czemu nie tylko można będzie podglądać mecze „Dunajca”, ale tego typu monitoring przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa na obiektach sportowych i rekreacyjnych na Kamieńcu. Przy okazji warto dodać, że  specjalnym gościem Karczmy Piwnej firmy Magillo w dniu 7 września będzie znakomity onegdaj piłkarz Wisły Kraków, reprezentant Polski i trener Marek Motyka (na zdjęciu z lewej strony). 

 

Czytaj więcej: Uczestnicy Jarmarku Produktu Lokalnego 15. Święta fasoliCzytaj więcej: Uczestnicy Jarmarku Produktu Lokalnego 15. Święta fasoliW Jarmarku Produktu Lokalnego 15. Święta fasoli, który odbędzie się w dniu 7 września 2014 roku w godzinach od 11:00 do zakończenia imprezy, zdecydowało się wziąć udział 55 wystawców spełniających oczekiwania Organizatora. Prezentujemy wykaz zakwalifikowanych wystawców i przyporządkowane im numery stoisk, które zaznaczone są na szkicu zamieszczonym po prawej stronie tekstu. Numer „0” to stoisko firmy WB – Sound Bogusława Wróbla, która zajmować się będzie nagłośnieniem i oświetleniem scenicznym 15. ŚF. Od numeru 1 do 10 mamy stoiska promocyjne instytucji i firm oraz redakcji terenowej (nr 3). Od 11 do 55 są ponumerowane i oznaczone na szkicu stoiska które oferować będą produkty tradycyjne, fasolowe oraz rękodzieło artystyczne. Oczekujemy przyjazdu wystawców od godziny 9:00. Na pasażu handlowym są oznaczone cyframi (kredą) numery oraz graniczny zasięg stoisk – proszę podporządkować się oznaczeniom. W przypadkach niejasnych należy kontaktować się z pracownikiem ZCK panią Teresą Nadolnik, która będzie obecna przy wjeździe na pasaż z widocznym identyfikatorem. Szczególnie dotyczy to tych, którzy zdecydują się przyjechać na JPL 15. Święta fasoli „w ciemno”, czyli bez wcześniejszego zgłoszenia. Mamy jeszcze trochę wolnego miejsca i kilku wystawców możemy jeszcze przyjąć, ale należy zgłosić się bezwzględnie do wyżej wymienionej osoby. A oto wykaz numeryczny stoisk JPL:       

0 - WB-SOUND ; OBSŁUGA SCENY

1 - KASA ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO

2 - MAŁOPOLSKI OŚRODEK DORADZTWA ROLNICZEGO

3 - REDAKCJA TERENOWA „GAZETA KRAKOWSKA”

4 - LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA DUNAJEC - BIAŁA  

5 - TOWARZYSTWO UBEZPIECZEŃ WZAJEMNYCH

6 - ATA „STYR”  JANUSZ FLAKOWICZ

7 - FIRMA „NITUS”

8 - URZĄD MIEJSKI W ZAKLICZYNIE

9 - ZAKLICZYŃSKIE CENTRUM KULTURY

10 - SZKOŁA JĘZYKOWA  „LANGUAGE SOLUTIONS”

11- EWA I WOJCIECH KACZÓWKA

12-„MATWIOLMAR” EWA I ROBERT OCHAB

13- ECO-ART. ILONA SAJDAK

Czytaj więcej: Co, gdzie kiedy podczas 15. Święta fasoliCzytaj więcej: Co, gdzie kiedy podczas 15. Święta fasoliBogaty program 15 jubileuszowego Święta fasoli w Zakliczynie nie jest w stanie się w formie szczegółowej zmieścić na plakatach, zaproszeniach pisemnych, radiowych i prasowych, dlatego w serwisie Zakliczyninfo podajemy krok po kroku, co, gdzie i kiedy będzie się działo.

Wesołe miasteczko.

Już w środę (3 września) z Moraw przyjechało wesołe miasteczko, które tradycyjnie stacjonować będzie na zakliczyńskim Rynku. W czwartek i piątek będą ustawiane urządzenia, a od sobotniego poranka można będzie korzystać z usług wesołego miasteczka, które będzie czynne do późnych godzin wieczornych w oba świąteczne dni.

Czytaj więcej: Jeszcze przyjmujemy zgłoszenia wystawców na JPLCzytaj więcej: Jeszcze przyjmujemy zgłoszenia wystawców na JPLBlisko 50 zgłoszonych stoisk wystawców produktów tradycyjnych, fasolowych oraz rękodzieła artystycznego i stoisk promocyjnych mamy na Jarmark Produktu Lokalnego 15. Święto fasoli w Zakliczynie, ale…. mamy jeszcze miejsce na pasażu wystawienniczym dla około 10 do 15 wystawców. Można jeszcze dokonywać zgłoszeń; przyjmujemy je pocztą elektroniczną na adres; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub ostatecznie w formie telefonicznej; 14 628 3331 lub 628 3332. Wystawcy mają zagwarantowane miejsce na pasażu nieodpłatnie pod warunkiem że są to produkty tradycyjne lub rękodzieło artystyczne. Odpłatnie przyjmujemy stoiska promocyjne (firmowe).  Nie zapraszamy wat cukrowych, popcornów, gastronomii, etc.

Czytaj więcej: Nie „PodobaMiSie” lecz Molly Malone's na Święcie fasoli PodobaMiSie nie zagra na 15. Święcie fasoli w Zakliczynie, w zamian za to zagra zespół Molly Malone's. Wszystko to dlatego, że 30 sierpnia otrzymaliśmy taką wiadomość: „….Co do umowy to wyszło na to że nasz były członek zespołu nigdy jej nie wysłałi dlatego powstało zamieszanie. Wyszło to dopiero dziś dlatego jest problem z koncertem. Niestety mimo usilnych prób już wiemy że nie jesteśmy w stanie zagrać i na 100% nie wystąpimy. Oczywiście nie zostawiamy państwa na lodzie poniżej zamieszczam nazwy kapel, linki (oraz kontakty do menagerów) które mają termin wolny i zadeklarowały że mogą wystąpić/…./ Wszystko jest już dogadane wystarczy zadzwonić. Są to kapele grające profesjonalnie, więc na pewno będziecie zadowoleni. Jeszcze raz przepraszam za tą sytuacje niestety nie mam już na nią wpływu. Jeśli chodzi o nas mogę jeszcze zadeklarować iż możemy zagrać u was w ramach przeprosin za darmo w innym terminie….

Czytaj więcej: Strefa rodzinna podczas 15. Święta fasoliCzytaj więcej: Strefa rodzinna podczas 15. Święta fasoliStowarzyszenie „Bez Barier” jako Partner  ZCK w Zakliczynie i Stowarzyszenia „Klucz” podejmuje się uświetnienia tego niecodziennego, bo jubileuszowego, XV Święta Fasoli. Podobnie jak w roku ubiegłym, zorganizujemy Strefę Rodzinną, która usytuowana będzie na placu przy hali sportowej Orlik w Zakliczynie. Goście odwiedzający zakliczyńskie Święto będą  mogli wraz ze swoimi pociechami  miło spędzić czas, gdyż czekać na nich będzie szereg atrakcji. Dla uczestników Strefy przygotowano: konkurs „Mam Talent”, quiz rodzinny, pokazy baniek mydlanych, warsztaty muzyczno-taneczne, malowanie twarzy, tańce integracyjne oraz balonowe show. Dla uczestników konkursów na Strefie przewidziane są atrakcyjne nagrody. Przy organizacji Strefy Rodzinnej pomagać nam będzie zespół profesjonalnych animatorów zabaw z grupy „Qulturka”. Ponadto uczestnicy Strefy będą mogli zrelaksować się na ławkach pod parasolami i zjeść smakołyki przygotowane specjalnie na ten dzień. Wstęp na strefę będzie możliwy po uiszczeniu symbolicznej darowizny. Stowarzyszenie zorganizuje również loterię fantową, w której każdy los będzie zwycięski, a pula nagród bogata. Będzie można wygrać karnety na jazdę konną, romantyczną kolację, narty, zestaw krawatów, karnety na siłownię, obrazy olejne z pejzażem zakliczyńskim,  bony do sklepu odzieżowego, kultowe gadżety i wiele innych ciekawych przedmiotów.

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.