Baner 4
 

Czytaj więcej: Fotograficzny „Portret”  wojniczan na „Poddaszu” Kusiaka

Każdy, kto interesuje się sztuką fotografii powinien wejść na ratuszowe poddasze, aby zobaczyć zbiorowy portret wykonany przez fotografików Wojnickiego Towarzystwa Fotograficznego „Fotum”. Zbiorowość wystawy „Portret” polega na tym, że została ona stworzona z prac członków „Fotum”, a nie z faktu, że jest to zdjęcie zbiorowe, tym samym „portrety” mają indywidualne i charakterystyczne cechy wywodzące się nie tylko z fizjonomii modeli.

Czytaj więcej: Kluczowe Kluby Samopomocy Akademii dla Aktywnych – Klub w Zakliczynie     Od początku lutego w ramach programu pod nazwą „wspieranie osób w podeszłym wieku w integracji z młodzieżą” finansowanego z budżetu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie i budżetu Gminy Zakliczyn działa 8 klubów samopomocy nazywanych od 3 lat wspólnym mianem „Akademii dla Aktywnych” z czego 4 kluby prowadzi Stowarzyszenie „Klucz” przy Zakliczyńskim Centrum Kultury, 3 przez Stowarzyszenie „Bez barier” i 1 klub przez Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Szkoły we Wróblowicach. Każdy klub oferuje 25 miejsc dla dorosłych i 10 miejsc dla dzieci i młodzieży uczącej się. W odróżnieniu od poprzednich lat, w 2015 roku charakter ośrodków – klubów ma formę działań samopomocowych; stąd większy akcent na zajęcia samodzielnie, bardziej niż do tej pory autonomicznie, wymagającej od uczestników większej kreatywności.

Czytaj więcej: Uczniowie ZSPiG uczcili pamięć żołnierza niezłomnego1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku zakliczyńskie uroczystości miały rangę powiatową. Dwa dni później w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie byliśmy świadkami kolejnego wydarzenia, a mianowicie spotkania z najbliższą rodziną niezłomnego kpt. "Salwy" Dubaniowskiego, zaproszoną na akademię poświęconą żołnierzom (nie)zapomnianym. Program przygotowała „Ballada” według scenariusza Adama Pyrka. W montażu słowno-muzycznym ukazano postać dowódcy oddziału „Żandarmeria”, który w 1947 roku zginął w zasadzce z rąk UB w Rudzie Kameralnej. Kapitan "Salwa" został pochowany na cmentarzu parafialnym w Zakliczynie. Wielu jemu podobnych patriotów nigdy nie doczekało się godnego pochówku.

Czytaj więcej: Godnie i po zakliczyńsku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to najmłodsze polskie święto państwowe mające zaledwie 5 – letnią historię, 1 marca 2015 roku miało w Zakliczynie rangę obchodów powiatowych. Patron uroczystości, poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Duda, który ze względu na wcześniejsze zobowiązania nie mógł przyjechać do Zakliczyna, wystosował list do organizatorów, w którym napisał m.in.: „Objęcie patronatu nad dzisiejszą uroczystością, to dla mnie prawdziwe wyróżnienie i powód do dumy. Walka i męczeństwo Żołnierzy Wyklętych nie jest epizodem w naszej historii. To najdłuższy w dziejach Polski zryw zbrojny Narodu. Uważam, że to antykomunistyczne powstanie należy jednym tchem wymieniać wraz z Powstaniem Listopadowym, Powstaniem Styczniowym czy też Powstaniem Warszawskim, których status jest niekwestionowany. Trudni jednak znaleźć Żołnierzy Wyklętych wśród patronów szkół i ulic (…) jestem wzruszony, że to właśnie mnie przypadł zaszczyt objęcia patronatem Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zakliczynie. Dziękuję organizatorom, że dają  świadectwo chwalebnej historii Żołnierzy Wyklętych (…).”

Czytaj więcej: Czyżby się przejadło ? Miło było gościć w Galerii „Poddasze” uznanego artystę pana Jana Matrasa, który 13 lutego otwarł swoją wystawę. Co by jednak było, gdyby autor na wernisaż przyjechał bez swoich gości..? Trochę wstyd, że mieszkańcy Zakliczyna (poza wyjątkami) ignorują tego typu wydarzenia. Mocno zastanawiam się nad tym czy warto w dalszym ciągu sprowadzać do Zakliczyna jakiekolwiek wystawy.” Tak na swoim facebook’owym profilu napisał Stanisław Kusiak po wernisażu wystawy nestora tarnowskiego malarstwa w galerii wystaw Zakliczyńskiego Centrum Kultury.

Czytaj więcej: „Znachorka” w Zakliczynie Kolorowa góralka spod samiuśkich Tater wraz ze swoją kapelą dała czadu w zakliczyńskim ratuszu podczas koncertu w dniu 15 lutego 2015 roku w ramach dorocznego cyklu muzycznego organizowanego przez Zakliczyńskie Centrum Kultury. Kapela Hanki Wójciak to oczywiście Hanka Wójciak – śpiewającą frontmenka, autorka tekstów, muzyki i jak trzeba pogrywająca na harmoszce, ponadto dziennikarka radiowa i zwyciężczyni 46. Studenckiego Festiwalu Piosenki, rodowita Zakopianka i pracowita Krakowianka. Muzyczny band Hanki tworzą Tomasz Czaderski grający na instrumentach perkusyjnych, Jacek Długosz – gitarzysta, Mateusz Frankiewicz – kontrabasista, Tomasz Pawlak grający na skrzypcach i Andrzej Zagajewski na mandolinie.

Czytaj więcej: Piękne kolędy w wykonaniu zakliczyńskiego Chóru Chór Nauczycieli i Uczniów z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie pod kierunkiem Adama Pyrka przygotował program artystyczny złożony z najpiękniejszych kolęd i pastorałek. Po szkolnej premierze koncert kolędowy Chóru odbył się podczas świąteczno – noworocznego spotkania zorganizowanego przez nowe władze samorządowe Gminy Zakliczyn w ratuszu. Chór Nauczycieli i Uczniów z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie można było usłyszeć w kościołach klasztoru sióstr Bernardynek w Kończyskach, u Franciszkanów w Zakliczynie i na finał w parafii pw. św. Idziego w Zakliczynie w minioną niedzielę, 11 stycznia. Podczas koncertów artystom towarzyszył Stanisław Kusiak, który dla Zakliczyninfo przygotował fotorelację ze świątecznego tournée zakliczyńskiego Chóru.

Czytaj więcej: Świątecznie i godnie w zakliczyńskim ratuszuPo dwóch latach przerwy samorządowe spotkanie świąteczno – noworoczne zorganizowane przez burmistrza Dawida Chrobaka i przewodniczącą Rady Miejskiej w Zakliczynie Annę Moj odbyło się w Sali im. S. Jordana w ratuszu. W poprzednich dwóch latach tego typu uroczystość organizowana była gościnnie w lusławickim Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, ale nowe władze samorządowe postanowiły wrócić do starej tradycji i miejsca. W uroczystości udział wzięli radni, sołtysi, kierownictwo Gminy i kierownicy jednostek samorządowych Gminy Zakliczyn oraz goście uroczystości; Honorowy Obywatel Gminy Zakliczyn i Powiatu Tarnowskiego oraz Twórca Ruchu Lednickiego – dominikanin dr Jan Góra, Honorowi Obywatele Gminy Zakliczyn Marek Gołąb i Władysław Żabiński, posłowie na Sejm RP; dr Michał Wojtkiewicz, Edward Czesak i Józef Rojek, były rektor prof. dr  Hab. Janusz Gadzinowski z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, lokalni przedsiębiorcy i szefowie instytucji oraz proboszcz parafii pw. św. Idziego opata w Zakliczynie ks. Paweł Mikulski  i były burmistrz Jerzy Soska.

Czytaj więcej: By nikt nie czuł się samotny...Wigilia dla osób starszych, chorych, samotnych i dobrego serca zgromadziła w holu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych przy ul. Grabina pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Stróżach i Domu Pogodnej Jesieni (pod opieką dyrekcji placówek: Małgorzaty Chrobak i Ryszarda Kuczyńskiego) oraz wiele innych zacnych osób, m. in. przedstawicieli samorządu z burmistrzem Dawidem Chrobakiem z małżonką, zaproszonych tu – jak co roku – przez dyr. Annę Olszańską, Klub Gastronom, działający przy ZSP (op. Elżbieta Skrobisz, Marta Kwaśniewska-Kobylarczyk i Tomasz Owca), i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.
Zanim ks. Paweł Mikulski, proboszcz parafii pw. św. Idziego, poświęcił opłatki, na zaimprowizowanej scenie pojawili się zaprzyjaźnieni artyści: Zespół Folklorystyczny Gwoździec z kapelą Gwoździec pod kierownictwem Agaty Nadolnik i Janusza Cierlika, Grupa Wokalna Podkóweczki z Gwoźdźca (lider Piotr Nadolnik), Chór Męski z Olszyn z Antonim Cieślą i Wojciechem Wojtasem, zaś spontanicznym korowodem kolędowym zaskoczyli uczestników Wigilii seniorzy z Klubu Seniora, prowadzeni przez Janinę Bolechałę i Tadeusza Malika z akordeonem. Ich występy podziwiali nowo wybrani radni powiatowi z naszego okręgu: Irena Kusion, Kazimierz Korman, Adam Czaplak, i miejski – Stanisław Nadolnik, a także b. poseł Władysław Żabiński – honorowy obywatel gminy Zakliczyn oraz liczni darczyńcy, przedstawiciele biznesu i emerytowani pracownicy szkoły.

Czytaj więcej: Przedświąteczne warsztaty z Galerią PoddaszeMikołajki zgromadziły w ratuszowej sali nadkomplet dzieciaków, zachęconych atrakcyjnym programem. Podobnie jak w zeszłym roku, organizatorzy z ZCK pod wodzą Stanisława Kusiaka i Teresy Nadolnik przeprowadzili warsztaty świąteczne, oferując na kilku stanowiskach zajęcia manualne, prowadzone przez kompetentnych instruktorów. Można było wykonać ozdoby choinkowe, urokliwe aniołki, ozdobne ciasteczka piernikowe (wypiekane na miejscu), dłuugi łańcuch na choinkę (pod nadzorem Stanisławy Kumorek – zaprzyjaźnionej z Galerią malarki z Wojnicza oraz Renaty Kusiak i Anny Kusek). Ponadto stróski artysta-malarz Zdzisław Górnikiewicz zaprosił uczestników Mikołajek do namalowania świątecznego obrazu, Stanisław Kmiecik z AMUN-u rysował z dziećmi świąteczne widoczki, zaś Teresa Nadolnik instruowała tworzenie oryginalnych kartek świątecznych.

Wykonane ozdoby posłużyły do przystrojenia ratuszowej choinki.

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.