14. Święto fasoli w Zakliczynie to już historia. Teraz nadszedł czas „sprzątania” i rozliczania finansowego imprezy z naszymi partnerami; Województwem Małopolskim oraz Starostwem Powiatowym, a także partnerami prywatnymi. Na rzeczową i obiektywną ocenę wydarzenia przyjedzie czas po załatwieniu wszystkich formalności finansowych i organizacyjnych. Warto zaznaczyć, że po raz pierwszy w czternastoletniej historii Święta, do samego końca nie zabrakło głównej jego bohaterki – fasoli. Może nie został pobity ubiegłoroczny rekord frekwencji w czym głównie przeszkodził niedzielny, dopołudniowy deszcz, ale mimo tego impreza zgromadziła największą w tym roku publiczność w gminie Zakliczyn. Najliczniej państwo zgromadzili się podczas koncertu zespołu „Baciary.” Świetnie i licznie bawiliście się podczas sobotniego festynu w Fasolandii z zespołem „Pyrek Band”.
Spośród atrakcji które czekają na państwa podczas 14. Święta Fasoli należy wymienić możliwość przejażdżki „półkoszką” lub jak kto woli „tramwajem konnym.” Właścicielem tego pięknego i bezpiecznego zaprzęgu konnego jest Stanisław Ziółkowski z Kończysk, a jego dopiero co zakupiona „półkoszka” jest jedną z wielu atrakcji prowadzonego przez państwa Ziółkowskich gospodarstwa agroturystycznego. Półkoszka będzie kursować podczas Święta Fasoli na trasie pomiędzy Kamieńcem, a centrum Zakliczyna. Kurs z Kamieńca i z powrotem wokół zakliczyńskiego Rynku to wydatek 5 zł.
Podobnie jak w ubiegłym roku, w niedzielę, gościć będziemy redakcję terenową „Gazety Krakowskiej”. Można będzie sobie zrobić zdjęcie i „za chwilę” otrzymać pamiątkową stronę tytułową „Gazety Krakowskiej” z fotką i podpisem „Byliśmy tu razem.”
Czytaj więcej: Półkoszką na Święcie Fasoli, impreza może wygrać plebiscyt
Pozostały już ostatnie godziny do inauguracji 14. Święta fasoli, największej imprezy promocyjnej Gminy Zakliczyn. Na zlecenie Burmistrza poprawiana jest droga na arenę imprezy – Kompleks Rekreacyjno – Sportowy „Kamieniec.” W środę, 28 sierpnia, w godzinach popołudniowych na zakliczyński Rynek wjeżdżać zaczną samochody ze sprzętem wesołego miasteczka i zajmować północną część płyty Rynku – samochody należy parkować w części południowej. Wesołe miasteczko z Czech będzie dostępne na Rynku przez całe święto. W środę z Rynku na Kamieniec zostanie przewieziona estrada. Mamy nadkomplet chętnych do ustawienia stoisk w ramach Jarmarku Produktu Lokalnego – większość stoisk stanie w niedzielę, ale kilka będzie już w sobotę. Do Gminy Zakliczyn przyjeżdża w sobotę w godzinach popołudniowych oficjalna delegacja miasta Jászfényszaru – specjalnie na Święto fasoli, które na Węgrzech nazywane jest Festival Bob. Zaczynamy 31 sierpnia na Kamieńcu o godzinie 16 – tej konkursami i grami przygotowanymi przez firmę Capone Gastro. Około godziny 19 – tej rozpocznie się zabawa plenerowa z zespołem Pyrek – Band. W niedzielę od godziny 8 – mej będziemy na Kamieniec wpuszczać już tylko samochody wystawców JPL, artystów oraz obsługi , a podczas uroczystości oficjalnych przedstawicieli władz. Ruchem podczas Święta fasoli kierować będą strażacy z jednostek OSP i prosimy stosować się do ich poleceń - o to czy wszystko pod tym względem jest w porządku zadba Policja. Strażacy, którzy świetnie spisali się w ubiegłym roku pod względem kierowania ruchem, mając to doświadczenie będą starać się kierować państwa zmotoryzowanych w takie miejsca, aby było wygodnie i bezpiecznie pozostawić swój pojazd.
31 sierpnia i 1 września 2013 r. na Kompleksie Rekreacyjno – Sportowym „Kamieniec” odbędzie się kolejneŚwięto Fasoli. Organizatorami tego wydarzenia są: Zakliczyńskie Centrum Kultury, Stowarzyszenie „Klucz”, Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn. Partnerem Święta Fasoli jest Województwo Małopolskie – projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Powiatu Tarnowskiego.
Jak co roku liczne kramy, stoiska, występy artystyczne i inne atrakcje będą czekały na mieszkańców Zakliczyna oraz gości. Gwiazdą 14 Święta Fasoli będzie zespół „Baciary”. Na scenie nie zabraknie występów wokalnych, solowych i tanecznych, pojawi się też Leszek Mazan. W niedzielę około godziny 15-stej na scenie pojawi się Prezes SPON Bez Barier Jerzy Woźniak oraz Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Jerzy Soska, którzy wręczą stypendia i nagrody dla najzdolniejszych gimnazjalistów. Poznamy również stypendystów programu LEKTOR. W tym roku SPON BEZ BARIER oferuje rozrywkę dla całej rodziny w specjalnej STREFIE RODZINNEJ zlokalizowanej bezpośrednio za stoiskiem promocyjnym stowarzyszenia. W STREFIE będzie można się zrelaksować, uraczyć poczęstunkiem zorganizowanym przez naszych wolontariuszy i przyjaciół, uczestniczyć w licznych zabawach i konkursach dla całej rodziny. Jednocześnie na naszym stoisku promocyjnym będzie ciągły ruch, ponieważ Mobilny Kantor BEZ BARIER będzie czynny do godz. 17.30.
Podajemy ostateczną listę stoisk Jarmarku Produktu Lokalnego podczas 14. Święta fasoli w Zakliczynie. Nie przyjmujemy już żadnych zgłoszeń z powodu braku miejsca. Oferenci, którzy zgłaszali stoiska wcześniej, a nie ma ich na liście nie zostali zakwalifikowani z przyczyn formalnych (nie przyjmujemy w ramach JPL stoisk z lodami, watą cukrową, cukierkami odpustowymi, etc.). Informujemy jednocześnie, że zgłoszenia do udziału w Jarmarku Produktu Lokalnego na przyszłoroczne 15. Święto fasoli, którego termin przypada na dni 6 i 7 września 2014 roku, przyjmujemy od maja 2014 roku na zasadach podobnych jakie obowiązują w tym roku.
Województwo Małopolskie- stoisko promocyjne w ramach kampanii „Zasmakuj w Małopolsce”
Stowarzyszenie „Klucz” – stoisko promocyjne organizatora, produkty regionalne
Urząd Miejski w Zakliczynie - stoisko promocyjne
Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego - stoisko promocyjne
KRUS- stoisko promocyjne
Małopolska Izba Rolnicza – stoisko promocyjne
Lokalna Grupa Działania Dunajec –Biała - stoisko promocyjne
SPON BEZ BARIER– stoisko promocyjne
Szkoła Językowa LANGUAGE SOLUTIONS- stoisko promocyjne
Fundacja Partnerstwo dla Środowiska – stoisko promocyjne
Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” - stoisko promocyjne
Piotr Firlej CUIT – stoisko promocyjne
Gospodarstwo Agroturystyczne Małgorzata Martyka Domek pod Różami - produkty regionalne gastronomiczne ( ciastka fasolowe, fasola piękny Jaś)
Czytaj więcej: Ostateczna lista wystawców JPL na 14. Święcie fasoli w Zakliczynie
Mamy skompletowaną scenę artystyczną 14. Święta fasoli; będzie muzycznie i klimatycznie. 31 sierpnia, po rozpoczęciu dwudniowej imprezy o godzinie 16 – tej, zaprosimy z firmą Al.capone do gier i konkursów w ramach programu „Pożegnanie lata z fasolą”. Firma Al.capone jest naszym partnerem w zakresie obsługi gastronomicznej Święta fasoli i na mocy umowy podpisanej z ZCK pod koniec lipca zobowiązuje się m.in.: do obsługi gastronomicznej w zakresie napojów oraz innych produktów, poniesienia kosztów ochrony imprezy oraz prowadzącego w dniu 1 września w osobie Leszka Mazana. W sobotę o 19.30 rozpocznie się Festyn w Fasolandii z zespołem „Pyrek band”, którego liderem jest znany zakliczyński muzyk Adam Pyrek. Zakładamy, że zabawa potrwa do 3 - 4 godziny nad ranem, bo przecież o 10 – tej ruszamy z programem dnia głównego imprezy. Rozpoczniemy blokiem tematycznym „Zasmakuj w Małopolsce” , gdzie myślą przewodnią (o czym wcześniej pisałem) będą produkty tradycyjne Małopolski i realizacja kampanii „Zasmakuj w Małopolsce.”
Czytaj więcej: Scena artystyczna 14. Święta fasoli, czyli nie tylko Baciary
Gwiazdą 14. Święta fasoli w Zakliczynie będzie zespół „Baciary”. Zespół założony przez braci Andrzeja i Janusza Body na Podhalu w 2002 roku jest fenomenem polskiej estrady, bo trudno pisać że polskiego show – bussinesu cokolwiek pod tym określeniem się kryje. Fenomen „Baciarów” można porównać do fenomenu wczesnego polskiego disco-polo z początku lat 90- tych: nie ma ich w mainstreamowych mediach, ale koncertują częściej niż najbardziej rozchwytywane gwiazdy krajowej estrady. Tak samo jak wtedy „Boysów” taki i teraz „Baciarów” słuchają i wożą ich płyty w autach zarówno ci ze wsi jak i ci z miasta. Mimo, że wiele dobrych zespołów gra w nowoczesnych aranżacjach muzykę ludową nie gorzej od „Baciarów”, to na szczycie są oni: wystarczy popatrzyć na kalendarz koncertów „Baciarów.” Tylko 1 września po koncercie na Święcie fasoli – przypominam że początek koncertu na zakliczyńskim Kamieńcu zaplanowany jest na 15.30 – wyjeżdżają do Fredropola pod Przemyślem.
Czytaj więcej: Znacie ich bardzo dobrze; zagrają na Święcie fasoli
W dniu 24 lipca została podpisana umowa pomiędzy ZCK a firmą CAPONE GASTRO na obsługę gastronomiczną 14. Święto Fasoli na zasadzie wyłączności we wskazanym asortymencie. Zaracie umowy skutkuje również formą weryfikacji zgłoszeń do Jarmarku Produktu Lokalnego. Poniżej publikujemy zweryfikowaną – spośród zgłoszonych kandydatur - listę wystawców Jarmarku Produktu Lokalnego 14. Święta fasoli w Zakliczynie. Weryfikacja jest ostateczna, dopuszczamy dodatkowe zgłoszenia tylko we wskazanych poniżej obszarach, tj. stoiska promocyjne, produkt tradycyjny, rękodzieło artystyczne.
Stoiska promocyjne:
Zdecydowanie wcześniej rozpoczęliśmy w tym roku nabór uczestników Jarmarku Produktu Lokalnego 14. Święta fasoli w Zakliczynie, ale dopiero w ostatnich dniach mamy wzmożoną aktywność chętnych do wystawienia stoisk regionalnych i komercyjnych. Impreza odbędzie się w dniach 31 sierpnia i 1 września na Kompleksie Rekreacyjno – Sportowym Kamieniec w Zakliczynie, a Jarmark Produktu Lokalnego uruchamiamy 1 września o godzinie 10 - tej. Wystawcy będą mogli oferować swoje produkty do zakończenia imprezy, do ok. godziny 19 – tej. Zgłoszenia w formie elektronicznej przyjmujemy jeszcze na pocztę Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub faksem na numer 14 628 3332 z dopiskiem „JPL – 2013”. To już ostatnie dni naboru, bo do 10 sierpnia chcemy opublikować listę zakwalifikowanych stoisk na Jarmark Produktu Lokalnego 14. Święta fasoli w Zakliczynie. Oprócz wystawców krajowych mamy też zapytania i zgłoszenia z zagranicy. Na pewno odmówimy przyjęcia tych, z którymi w ubiegłym roku mieliśmy kłopoty, a którzy założyli akces na tegoroczny JPL.
Teraz istotna informacja dla wystawców dotycząca opłaty za m² stoiska na 14. Święcie fasoli:
- stoiska z produktami tradycyjnymi, artystycznymi, organizacji pozarządowych – 10 zł/ m²
- stoiska komercyjne - 70 zł/ m² (nie przyjmujemy zgłoszeń: waty cukrowej, popcornu, lodów, kukurydza, etc).
- stoiska z dostępem do energii elektrycznej - 100 zł/ m²
Czytaj więcej: Jarmark Produktu Lokalnego 14. ŚF - ostatni czas na zgłoszenia, opłaty
To już 14 edycja zakliczyńskiego Święta fasoli. Jedna z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych imprez promujących produkt lokalny i tradycyjny Małopolski rozpocznie się 31 sierpnia i potrwa dwa dni – finał tego co najlepsze nastąpi 1 września 2013 roku. Od lat największej imprezie plenerowej w Zakliczynie partneruje Województwo Małopolskie oraz Starostwo Powiatowe w Tarnowie. Po raz drugi Święto fasoli w Zakliczynie jest jednym z dwudziestu wydarzeń Małopolski ujętym w kampanii „Zasmakuj w Małopolsce” realizowanej również drugi raz.
Czytaj więcej: Zasmakuj w Małopolsce - zaczynamy serwis informacyjny 14. Święta fasoli