baner 5
 
b_250_100_16777215_00_images_stories_kopiowane_mini.jpgWłodzimierz Stachoń urodził się 15 lipca 1972 roku w Tuchowie. Mieszka i pracuje w Gromniku na stanowisku Dyrektora BSR w Krakowie O/Gromnik. Z wykształcenia jest ekonomistą, ukończył MWSE w Tarnowie. Obok pracy etatowej i codziennych obowiązków, od blisko 16 lat zajmuje się fotografią przyrodniczą. Większość zdjęć wykonuje na Ziemi Tarnowskiej, szczególnie często jego przyrodnicze wyprawy związane są z doliną  Dunajca. Fotografuje także w górach (szczególnie w Pieninach, Tatrach) i innych zakątkach kraju.Przygodę z fotografią przyrodniczą poprzedziły – jeszcze w czasach „podstawówki” - liczne wypady w teren z lornetką . Zbierał informacje głównie o ptakach, które przekazywał później ornitologom działającym wówczas przy UJ w Krakowie. Aż któregoś dnia dostał w prezencie album Puchalskiego „Wśród trzcin i wód” . Był to przełom,
który spowodował, że  obudziła się w  nim fotograficzna pasja trwająca do dziś. Od roku 1992  zdjęcia  i teksty Stachonia o tematyce przyrodniczej ukazują się na łamach ogólnopolskich czasopism ( łącznie ponad 20 tytułów), które dotąd opublikowały ponad trzy tysiące jego prac. Nieprzerwanie od roku 2000 współpracuje z „Wiadomościami Wędkarskimi”. Szczególną pozycję wśród tytułów publikujących jego artykuły  zajmuje także „Przyroda Polska” – z pismem tym współpracuje od 1992 roku, a ostatnie kilka lat jest to bardzo ścisła współpraca. Należy także wymienić takie tytuły jak: Łowiec Polski, Las Polski, Foto, Foto Kurier, Poznaj Swój Kraj, Płomyczek, Eko Świat, Eko i My, Echa Leśne, Aura, Głos Lasu, Poznajmy Las. Lata systematycznej pracy zaowocowały powstaniem dwóch albumów autorskich ukazujących piękno i bogactwo przyrody okolic Tarnowa. W 2006 roku powstał album „Świat przyrody Ziemi Tarnowskiej”, a w roku 2007 – „Ziemia Tarnowska – osobliwości świata przyrody”. Pojedyncze publikacje ukazywały się także w wydawnictwach Multico: „Las wspólne dziedzictwo”, „Przewodnik las”, „Las- młody obserwator przyrody”, „Ssaki lasów i łąk-młody obserwator przyrody”. Wiele zdjęć ukazało się także na łamach kalendarzy LOP , „Łowca Polskiego”, Agencji Wydawniczej AP. Prace Włodzimierza Stachonia były nagradzane na krajowych konkursach fotografii przyrodniczej. Między innymi w konkursie im. Wł. Puchalskiego organizowanym przez „Łowiec Polski” zdobył: III nagrodę w roku 1992, wyróżnienie w roku 2002, II nagrodę w kategorii „Ruch” w 2003, oraz I nagrodę w kategorii „Portret” w 2004r.

Wystawa Włodzimierza Stachonia pt."Spotkania z przyrodą" prezentowana od 14 stycznia w Klubie "Spytko" składa się z 40 zdjęć. Połowa z nich to wielkoformatowe powiększenia o wymiarach 100x70cm – przedstawiają one przyrodniczy pejzaż Polski południowo-wschodniej (m.in. Pogórze Ciężkowickie, Tatry, Pieniny) . Większość tych zdjęć to impresje przedstawiające malownicze i ulotne chwile świtu, wschodu słońca czy zmierzchu. Pozostałe 20 zdjęć, w formacie 40x30cm przedstawia dzikie zwierzęta. Możemy stanąć oko w oko z lisem niosącym do nory upolowaną kurę, bobrem pływającym po stawie nad rzeką Białą, żubrem z Puszczy Niepołomickiej, czy rogaczem żerującym na majowej łące. Do najtrudniejszych w fotografii należą zdjęcia zwierząt aktywnych nocą – takich również nie brakuje na wystawie. Należą do nich zdjęcia borsuka wychodzącego nocą na żer, puszczyka, który pojawił się nagle przed obiektywem w czasie fotografowania borsuka, a także podobizna zawisaka powojowca – oryginalnie ubarwionego motyla nocnego. Wśród prezentowanych na wystawie zdjęć są również portrety występujących w naszych stronach ptaków. Wszystkie zdjęcia wykonane są w nowoczesnej technologii - klejone na piance, matowo laminowane w aluminiowych ramach, każde z nich posiada nadruki z opisami zdjęć oraz logo Banku Spółdzielczego Rzemiosła w Krakowie, który jest sponsorem wystawy.Prezentowane na wystawie zdjęcia to niewielki fragment fotograficznego archiwum autora. Podczas piątkowego wernisażu można było zobaczyć wiele innych fotografii oraz posłuchać o tym jak autor opowiadał o niezwykle trudnych metodach fotografowania dzikich zwierząt. Wystawę szczególnie polecamy młodzieży szkolnej, gdyż obok walorów estetycznych posiada ona edukacyjny charakter. Wystawę można zwiedzać codziennie w godz. od 8.00 do 20.00, a w niedzielę od 16.00 do 20.00. Poniżej prezentujemy prace Włodzimierza Stachonia oraz fotorelację z wernisażu.
 
 
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1   
 
 
Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.