Logo 1
 

b_250_100_16777215_00_images_stories_glosiciel_2013_kol_mis_2013.jpgZa nami ekscytująca, niedzielna kwesta na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, grającej nie tylko dla maluchów, ale i seniorów w podeszłym wieku.
W całym okresie Bożego Narodzenia spotykamy się z pożytecznymi akcjami wspierającymi potrzebujących; to także zbiórka darów przeprowadzona przez oddziały Caritas, również zakliczyński, jak i inne organizacje pozarządowe.
W świąteczny krajobraz wpisują się też jakże wdzięcznie i oryginalnie prezentujący się kolędnicy misyjni odwiedzający domy i mieszkania zazwyczaj w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia oraz w ramach Misyjnego Dnia Dziecka - w uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną potocznie Świętem Trzech Króli. Odwiedzinom kolorowej grupy towarzyszyły tego roku scenki z zawołaniem: „Samu Bana Ke Kuha” - „Aby dzieci mogły usłyszeć”. Zebrane ofiary do puszek będą przeznaczone m. in. dla głuchoniemych dzieci w Kamerunie oraz chorych w szpitalu w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W sobotę w parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Dębicy odbyło się XVI Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych podsumowujące akcję.

 

 

b_250_100_16777215_00_images_stories_glosiciel_2013_koldnicy.jpg

Słowo o Bagandou. To licząca 4 tys. ludzi wioska położona na południu kraju, ukryta w tropikalnej dżungli w odległości 160 km od stolicy Bangui. Tutaj od 2000 roku istnieje misja katolicka prowadzona przez księży z Tarnowa. Mieszkańcy wioski to tradycyjni Afrykańczycy oraz Pigmeje, plemię żyjące z tego, co znajdą w dżungli. Ponieważ ich obszary zbieracko-łowieckie coraz bardziej się kurczą stoją w obliczu dramatycznego wyboru: albo przejście na osiadły tryb życia i przestawienie się na uprawę pola oraz hodowlę, albo poważne zagrożenie wyginięcia. Przez tradycyjnych Afrykańczyków Pigmeje są bardzo często pogardzani i wykorzystywani jako tania siła robocza. Jako biedni i odrzucani przez innych stali się główną troską misjonarzy. To właśnie z myślą o nich w 2004 roku zaczął funkcjonować szpital w Bagandou.
Pięć grup misyjnych wyruszyło w drugi dzień Świąt po uroczystej sumie z kościoła parafialnego pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Olszynach (do tej parafii należy nasza Roztoka). Barwna gromada przebierańców uczestniczyła w Eucharystii, pięknie prezentując się przy głównym ołtarzu. Mogli ją oglądać polonusi na całym świecie, wszak z inicjatywy (i dzięki hojności) parafian, a wielu z nich posiada bliskich za granicą, ks. proboszcz Emil Matysik postarał się o nowoczesny sprzęt... telewizyjny w świątyni. Kamery transmitują teraz obraz za pomocą łącza internetowego. Telewizja Olszyny zaprasza na cotygodniowe emisje niedzielnych nabożeństw.

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.