Od początku roku 2011 nastąpiły istotne zmiany w systemie komunikacji społecznej funkcjonującym w Gminie Zakliczyn. Jak już informowałem, powstaje Zakliczyńskie Centrum Kultury w miejsce dotychczasowego Regionalnego Centrum Turystyki i Dziedzictwa Kulturowego. W nowym Centrum zaczyna funkcjonować Ośrodek Komunikacji Społecznej w ramach którego znajdzie się Zakliczyński Portal Informacyjny - Zakliczyninfo, miesięcznik Miasta i Gminy Zakliczyn "Głosiciel", Zakliczyńska Oficyna Wydawnicza oraz Ratuszowe Radio Rynek. Cztery osoby będą pracować nad tym, aby ważne informacje skutecznie docierały do Państwa: Kazimierz Dudzik, Stanisław Kusiak, Michał Papuga, oraz zatrudniony od stycznia w Centrum Marek Niemiec - redaktor naczelny "Głosiciela". Teraz będziemy wiedzieć jeszcze więcej i wiedzą tą będziemy dzielić się z Państwem, ponieważ nowy Burmistrz i nowe władze samorządowe Gminy w tej materii już zdecydowały - podstawowe instrumenty komunikacji społecznej usytuowane będą w Zakliczyńskim Centrum Kultury.
Na pytanie o pierwsze tygodnie rządów Jerzy Soska powiedział m.in.:
Najpierw musiałem się zapoznać z całą strukturą funkcjonowania Urzędu Miejskiego oraz poszczególnych jednostek organizacyjnych Gminy, co pozwoliło mi na podjęcie racjonalnych decyzji, m.in. na wprowadzeniu zmian do projektu budżetu Gminy na rok 2011, na uruchomieniu nowych projektów inwestycyjnych, itp. /.../ Wprowadziliśmy trochę korekt i ten nowy budżet w wersji, że się tak wyrażę burmistrza Soski, przedstawiam do zatwierdzenia Radzie Miejskiej, która zbierze się na sesji 26 stycznia i myślę, że uzyska on aprobatę.
Burmistrz Soska zamierza reformować strukturę Urzędu Miejskiego i jednostek organizacyjnych Gminy. Na ten temat mówi w wywiadzie między innymi:
Chcę utworzyć Gminny Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli - kilku pracowników będących teraz na etatach Urzędu Miejskiego znajdzie zatrudnienie w tej nowej jednostce, więc mimo że powstaje nowa jednostka organizacyjna Gminy, to nie spowoduje to wzrostu kosztów utrzymania administracji samorządowej. /.../ Przymierzymy się do zmiany struktury organizacyjnej Urzędu Miejskiego. Chcę utworzyć kilka nowych stanowisk pracy, być może będą zmiany kadrowe. Jestem po rozmowie z kilkoma pracownikami posiadającymi już uprawnienia emerytalne - z dwoma z nich rozstaniemy się już być może pod koniec marca, najdalej pod koniec kwietnia, a jedna pani zakończy pracę pod koniec czerwca. /.../ Już obecnie jedna z pracownic Urzędu Miejskiego przeszła do pracy w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. /.../ GOPS - owi, który dysponuje około 20% budżetu Gminy, będę proponował inny sposób wydawania pieniędzy; marzy mi się funkcjonowanie w ramach GOPS Ośrodka Pobytu Dziennego dla osób starszych./.../ Na pewno będą zmiany w referatach, określimy nowe obowiązki dla wszystkich pracowników. Jedna z rozważanych przeze mnie wersji jest taka, że rozważam całkowitą reorganizację Urzędu Miejskiego, czyli wypowiedzenia dla wszystkich pracowników i przyjęcie na nowych zasadach i nowych warunkach pracy i płacy - to byłoby najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia organizacji pracy, bo uregulowało by kwestie w tym zakresie na wiele lat./.../ Powstanie Biuro Obsługi Klienta w Urzędzie Miejskim i będzie ono usytuowane na parterze budynku: tam będzie można złożyć dokumenty i uzyskać podstawowe informacje. Ponadto chcę na parter sprowadzić referat budownictwa, bo to będzie duże ułatwienie dla klientów Urzędu. W ogóle patrząc na ten Urząd to widzę, że brakuje nam pomieszczeń, że jest on ciasny, że brakuje przestrzeni w tym Urzędzie - w tym zakresie też trzeba podjąć pewne działania....
Do fragmentów wywiadu wrócimy jeszcze kilkakrotnie na naszym portalu, ale cały wywiad w wielkim formacie znajdziecie tylko w "Głosicielu".