Słowa o. gwardiana Tomasza Kobierskiego wygłoszone podczas homilii w kaplicy Domu Pomocy Społecznej to wiodące przesłanie i misja tej placówki, choć w systemie komunistycznym prawo do godnego życia, zwłaszcza osób niepełnosprawnych, nie zawsze było respektowane...
DPS w Stróżach obchodzi 60-lecie swojego istnienia. Jego historia sięga okresu powojennego, kiedy to po parcelacji majątku Dunikowskich w roku 1947 i próbie utworzenia tu szkoły rolniczej, w roku 1951 wydział opieki społecznej Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie przejął dwór z ogrodem, by po przeprowadzeniu remontów zorganizować tu od 1 września Zakład-Dom Opieki dla Dorosłych Kobiet ze stoma etatami.
O prawowitych właścicielach majątku przypomina pamiątkowa tablica w holu DPS, odsłonięta 26 sierpnia br. podczas uroczystości jubileuszowych przez dyr. placówki Małgorzatę Chrobak i starostę Mieczysława Krasa. Dwór Stefana Dunikowskiego, zaprzyjaźnionego z Jackiem Malczewskim, był perłą okolicznego ziemiaństwa. Ukończywszy studia rolnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim Dunikowski został prekursorem nowoczesnej hodowli i upraw w stróskiej posiadłości, którą nabył w roku 1914 po sprzedaży majątku ziemskiego w Bilczycach. W roku 1939, po mobilizacji, dostał się w Brodach do niewoli sowieckiej. 8 kwietnia 1940 roku został wywieziony do Kozielska, następnie bestialsko zamordowany przez NKWD w Lesie Katyńskim.
O tych tragicznych i innych epizodach związanych z historią DPS-u opowiadał interesująco program artystyczny w reżyserii Adama Pyrka, według scenariusza Agaty Murczek prowadzącej wraz ze Szczepanem Koziołem konferansjerkę. Znakomici goście, również delegacje innych powiatowych Domów, obejrzeli zainscenizowaną opowieść w pigułce, spektakl plenerowy przeplatany występami wokalnymi i koncertami miejscowej „Orchidei”, kwartetu absolwentek Akademii Muzycznej w Krakowie, duetu akordeonowego „Malik & Zieliński”, Klubu Seniora, tarnowskiego Leliwa Jazz Band. Wspominano wszystkich dyrektorów i ich dokonania, o zasługach Stanisława Mrożka, Janiny Hamigi, Jana Rogowskiego, Daniela Mosio i obecnej szefowej DPS, Małgorzaty Chrobak - długo by mówić. Teraźniejszy europejski standard obiektu to efekt wieloletniej pracy oddanych tej instytucji osób. Swój obecny blask zyskał po reformie administracyjnej kraju i przejęciu placówki przez Powiat Tarnowski.
Nie zabrakło, rzecz jasna, serdecznych powinszowań, listów gratulacyjnych i upominków, m. in. od zarządów Województwa Małopolskiego i Starostwa Powiatowego, burmistrza Jerzego Soski, radnych miejskich i powiatowych. Gospodarze uraczyli gości wystawnym obiadem, częstowali chłopskim jadłem, bawiono się tutaj radośnie pod chmurką do późnej nocy. Więcej o stróskim święcie przeczytacie w Głosicielu. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z jubileuszowego pikniku.