Od 23 lat na Pomnikach w Czarnym Lesie w Charzewicach odbywają się uroczystości religijne organizowane z inicjatywy Proboszczów Parafii Domosławice przy pomocy środowisk lokalnych (głównie z Charzewic). Pomniki, to cmentarz z okresu I wojny światowej na pograniczu Gwoźdźca i Charzewic, oznaczony numerem 290. Prawie ćwierć wieku temu inicjatorami uroczystości byli: ówczesny proboszcz ks. Michał Kapturkiewicz oraz wójt gminy Zakliczyn Stanisław Chrobak, a jak wspomina dziś ks. prałat Kapturkiewicz, w 80. rocznicę wybuchu I wojny do Charzewic przyjechali nawet przedstawiciele Konsulatu Austrii oraz Ákos Engelmayer, ambasador Republiki Węgierskiej w latach 1990–1995, przyjaciel Polski i Polaków, który po płomiennym przemówieniu wygłoszonym po polsku, zaintonował wówczas „Boże, coś Polskę”, śpiewając ten hymn w swoim ojczystym języku.
Do organizacji tegorocznych uroczystości w Czarnym Lesie w 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej włączył się aktywnie samorząd zakliczyński, a proboszcz z Domosławic - ks. Marek Kądziołka przy wsparciu dyrektora Zakliczyńskiego Centrum Kultury - Kazimierza Dudzika oraz społeczności lokalnej, starannie przygotowali rocznicowy program. Każdy, kto był 19 października na Pomnikach, nie narzekał, że uroczystości trwały blisko trzy godziny; było godnie, patriotycznie i pięknie – zapewniali uczestnicy wydarzenia otwierającego Zakliczyński Festiwal Niepodległości, współfinansowany przez Unię Europejską oraz Województwo Małopolskie dzięki projektom grantowym ZCK.
Mszę świętą koncelebrowało aż ośmiu kapłanów: wspomniani ks. Marek Kądziołka i ks. Michał Kapturkiewicz z Domosławic, oraz księża rodacy z parafii domosławickiej: ks. Tadeusz Baniowski, ks. Marian Łopatka oraz ks. Jan Nowakowski. Nie zabrakło proboszczów parafii jurkowskiej - ks. Fryderyka Bajorka, parafii gwoździeckiej - ks. Rafała Cisowskiego, parafii w Złotej - ks. dr. Stanisława Kądziołki. Proboszcz ze Złotej wygłosił piękne i mądre kazanie, odnoszące się do martyrologii, historii i dziedzictwa narodów, podwalin państwa i wartości tak często w dzisiejszych czasach podważanych i umniejszanych.
Wśród uczestników uroczystości: burmistrz Jerzy Soska, radni Rady Powiatu Tarnowskiego - Dawid Chrobak oraz Kazimierz Korman, były senator RP Ryszard Ochwat, delegacje szkół gminy Zakliczyn: z Gwoźdźca, Zakliczyna, Paleśnicy i Stróż, poczty sztandarowe OSP Faliszewice i OSP Gwoździec. Ponadto wielu radnych Rady Miejskiej w Zakliczynie, sołtysów i kierowników jednostek organizacyjnych naszego samorządu i bardzo symbolicznie z gminy Czchów. Oprawę artystyczną zapewniły: Orkiestra Dęta z Biskupic Melsztyńskich, zespół parafialny „Jutrzenka”, Chór Nauczycielsko-Uczniowski z ZSPiG w Zakliczynie oraz zespół Albatros (wersja ludowa). Po uroczystości panie z Grupy Regionalnej Charzewice przy pomocy strażaków przygotowały smaczny bigos i gorącą herbatę, częstując powracających z uroczystości w Czarnym Lesie.
Fotoreportaż z uroczystości przygotował red. Marek Niemiec.