baner 5
 

b_250_100_16777215_00_images_stories_glosiciel_reportaz_pomniki_031.jpgOd 23 lat na Pomnikach w Czarnym Lesie w Charzewicach odbywają się uroczystości religijne organizowane z inicjatywy Proboszczów Parafii Domosławice przy pomocy środowisk lokalnych (głównie z Charzewic). Pomniki, to cmentarz z okresu I wojny światowej na pograniczu Gwoźdźca i Charzewic, oznaczony numerem 290. Prawie ćwierć wieku temu inicjatorami uroczystości byli: ówczesny proboszcz ks. Michał Kapturkiewicz oraz wójt gminy Zakliczyn Stanisław Chrobak, a jak wspomina dziś ks. prałat Kapturkiewicz, w 80. rocznicę wybuchu I wojny do Charzewic przyjechali nawet przedstawiciele Konsulatu Austrii oraz Ákos Engelmayer, ambasador Republiki Węgierskiej w latach 1990–1995, przyjaciel Polski i Polaków, który po płomiennym przemówieniu wygłoszonym po polsku, zaintonował wówczas „Boże, coś Polskę”, śpiewając ten hymn w swoim ojczystym języku.

Do organizacji tegorocznych uroczystości w Czarnym Lesie w 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej włączył się aktywnie samorząd zakliczyński, a proboszcz z Domosławic - ks. Marek Kądziołka przy wsparciu dyrektora Zakliczyńskiego Centrum Kultury - Kazimierza Dudzika oraz społeczności lokalnej, starannie przygotowali rocznicowy program. Każdy, kto był 19 października na Pomnikach, nie narzekał, że uroczystości trwały blisko trzy godziny; było godnie, patriotycznie i pięknie – zapewniali uczestnicy wydarzenia otwierającego Zakliczyński Festiwal Niepodległości, współfinansowany przez Unię Europejską oraz Województwo Małopolskie dzięki projektom grantowym ZCK.
Mszę świętą koncelebrowało aż ośmiu kapłanów: wspomniani ks. Marek Kądziołka i ks. Michał Kapturkiewicz z Domosławic, oraz księża rodacy z parafii domosławickiej: ks. Tadeusz Baniowski, ks. Marian Łopatka oraz ks. Jan Nowakowski. Nie zabrakło proboszczów parafii jurkowskiej - ks. Fryderyka Bajorka, parafii gwoździeckiej - ks. Rafała Cisowskiego, parafii w Złotej - ks. dr. Stanisława Kądziołki. Proboszcz ze Złotej wygłosił piękne i mądre kazanie, odnoszące się do martyrologii, historii i dziedzictwa narodów, podwalin państwa i wartości tak często w dzisiejszych czasach podważanych i umniejszanych.
Wśród uczestników uroczystości: burmistrz Jerzy Soska, radni Rady Powiatu Tarnowskiego - Dawid Chrobak oraz Kazimierz Korman, były senator RP Ryszard Ochwat, delegacje szkół gminy Zakliczyn: z Gwoźdźca, Zakliczyna, Paleśnicy i Stróż, poczty sztandarowe OSP Faliszewice i OSP Gwoździec. Ponadto wielu radnych Rady Miejskiej w Zakliczynie, sołtysów i kierowników jednostek organizacyjnych naszego samorządu i bardzo symbolicznie z gminy Czchów. Oprawę artystyczną zapewniły: Orkiestra Dęta z Biskupic Melsztyńskich, zespół parafialny „Jutrzenka”, Chór Nauczycielsko-Uczniowski z ZSPiG w Zakliczynie oraz zespół Albatros (wersja ludowa). Po uroczystości panie z Grupy Regionalnej Charzewice przy pomocy strażaków przygotowały smaczny bigos i gorącą herbatę, częstując powracających z uroczystości w Czarnym Lesie.
Fotoreportaż z uroczystości przygotował red. Marek Niemiec.

gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1  

 

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.