Baner 4
 

altObuch Antonina – w latach 1939 – 1945 uczestniczyła w tajnym nauczaniu w Zakliczynie nad Dunajcem na poziomie podstawowym.

Ogonek Jan udostępniał swój dom na potrzeby ruchu oporu.

Ogonek Władysław – mieszkaniec Wesołowa. Do konspiracji wciągnął go inżynier Streer – agronom powiatowy z Brzeska.

Ojczyk Albina, przeszkolona sanitarnie w konspiracji, należała do sekcji sanitarnej prowadzonej przez Stanisławę Ligęzę.

Olchawa Jan był dowódcą drużyny przy plutonie IV placówki AK „Zygmunt I”.
            
altOleksik Jan ps. „Butrym” – chorąży, mieszkaniec Kończysk. Do konspiracji wciągnął go inżynier Streer – agronom powiatowy z Brzeska. Był dowódcą gminnej placówki Batalionów Chłopskich (na zdjęciu z prawej).
                         
Olma Makary -  brat OFM mieszkający przed wojną i z początkiem okupacji niemieckiej w klasztorze Franciszkanów w Zakliczynie nad Dunajcem. Pochodził z niemieckiej rodziny i wyraźnie sympatyzował z Niemcami. Niejednokrotnie wygłaszał niepochlebne opinie o Polakach i odgrażał się, że „powie Niemcom”, co się w klasztorze dzieje. W sumie jednak nikomu nie zaszkodził. Pozbyto się uciążliwego mieszkańca, 7. XI. 1941 r. wysyłając go do klasztoru w Rawie Ruskiej.

Orzeł Antoni z Borowej, współpracował z komórką wywiadowczo – nadawcza przy dworze w Olszowej.

Orzeł Józef z Borowej, działał w konspiracji małoletnich.

Otmann Aleksandra ps. „Zuzanna” – aptekarka w Zakliczynie nad Dunajcem. Była szczególnie aktywna w działalności na rzecz ruchu oporu. Przekazywała materiały opatrunkowe, leki i narzędzia chirurgiczne. Przez całą okupację ukrywała oficera Witolda Frydrycha – artystę plastyka. Zaopatrywała również generała Monda i jego siostrę. Pomagała również innym uchodźcom, między innymi, Gerardowi Górnickiemu, Gargułom i Musiałom. Udostępniała swoją aptekę na potrzeby ruchu oporu. Była dowódcą III drużyny gospodarczej przy oddziale WSK.

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.