Logo 1
 

b_250_100_16777215_00_images_2014_14_walka_o_niepodlego.jpgW bieżącym roku mija sto lat od wybuchu I wojny światowej. To wtedy w sierpniu 2014 roku powstały również Legiony Piłsudskiego, niezwykła formacja wojskowa, która w dużym stopniu przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.

Chciałabym zachęcić mieszkańców gminy Zakliczyn do przypomnienia sylwetek ich przodków – legionistów z naszego regionu. Oto ich nazwiska, które podaję na podstawie wydanego w latach 1938-39 opracowania autorstwa Kazimierza Missony „Brzesko w latach 1914-20”, dostępnego na stronie internetowej www.brzesko.ws :

Legioniści z Zakliczyna: Eugeniusz Klasa, Józef Krupski, Julian Mazgaj, Antoni Migdał, Ludwik Ściborowicz, Czesław Stypulski, Cyprian Szczurek, J. Szymanowicz, Władysław Szymanowicz, Antoni Szymanowicz.

 

Wesołów: Paweł Łącki

Roztoka: Jan Kleczkowicz

Lusławice: Idzi Miguła, Stanisław Migdał

Kończyska: Franciszek Malisz

Gwoździec: Adam Gargaś, Franciszek Stoszko, Jan Stoszko

Faliszów (Faliszewice?): Marek Piech

Borowa: Józef Korman

Bieśnik: Andrzej Bodzenta

Może są również i inni legioniści, którzy w naszej gminie zamieszkali później, jak chociażby mój dziadek Ignacy Smagowicz pochodzący z Czchowa.

Zwracam się również z apelem o udostępnienie zdjęć do skanowania lub innych pamiątek do sfotografowania. Przygotujmy wspólnie z Zakliczyńskim Centrum Kultury poświęconą im wystawę na listopadowe Święto Niepodległości.

 

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.