Czerwiec obfituje w bardzo wiele propozycji kulturalnych w naszym regionie. Okazuje się, że to dobry miesiąc do organizacji dni miast i gmin. Jest szansa porównać w jaki sposób poszczególne miasta i gminy organizują swoje imieniny. Spójrzmy, jak w kryzysowym roku 2009, wyglądają propozycje kulturalne u progu lata.
Od 4 do 7 czerwca w Sali im. Zofii Rysiówny w nowosądeckim „Sokole” odbywać się będzie pod hasłem „Mały kraj wielkich filmów” przegląd współczesnego kina duńskiego.
6 czerwca w Mościckim Centrum Kultury w Tarnowie na dużej scenie „Wielkie przeboje wielkiego ekranu” – największe dzieła muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Rzeszowskiej. Gość specjalny koncertu – Stanisław Janicki. Początek godz. 18.30. Tego dnia w foyer tarnowskiego MCK wernisaż wystawy malarstwa Józefa Kaminsky’ego.
7 czerwca w amfiteatrze letnim w Łoniowej o godzinie 13.00 rozpocznie się XX Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Regionu Krakowskiego „Krakowiaczek”. Do udziału w Przeglądzie zapraszane są dziecięce zespoły regionalne prezentujące programy w formie autentycznej i opracowane artystycznie oraz dziecięce kapele ludowe z regionu Krakowiaków Wschodnich, Zachodnich, Pogórza Ciężkowickiego. W Przeglądzie wystąpi zespół z Gwoźdźca.Od 10 do 14 czerwca odbędzie się cykl imprez pod nazwą Święto Małopolski. Inauguracja 10 czerwca koncertem plenerowym na Małym Rynku w Krakowie, a kolejne koncerty 12 czerwca w parku pałacowym w Młoszowej, 13 czerwca na Rynku w Tarnowie, 14 czerwca na terenie Starosądeckiego Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II. Święto Małopolski dedykowane jest 10-leciu istnienia samorządu wojewódzkiego Małopolski.
13 -14 czerwca w Rabce - Zdroju odbędzie się 33 Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych. W dniach 13-14 czerwca 2009 na rabczańskiej scenie wystąpi 12 zespołów prezentujących folklor południowych regionów Małopolski. Imprezie towarzyszyć będą spotkania warsztatowe członków Komisji Artystycznej z instruktorami zespołów, omawiające poszczególne prezentacje, a także kiermasze, wystawy rękodzieła oraz występy Gości festiwalu.
14 czerwca w Zielone świetlicy w Zakliczynie zorganizowana zostanie przez GKRPA impreza z okazji Dnia Dziecka. W programie m.in.: spektakl teatralny dzieci ze szkoły w Stróżach „SOS – To Ziemia woła ludzi”, pokaz strojów bajkowych, pokaz sprzętu strażackiego, licytacja prac plastycznych, degustacja ciast, występ zespołu muzycznego „Twist”. Początek imprezy godzina 14.00.
16 czerwca o godzinie 19.00 w Mościckim Centrum Kultury w Tarnowie komedia „Kobieta pierwotna” z Hanną Śleszyńską w roli głównej. Spektakl zdobył główną nagrodę na tegorocznym Karnawale Komedii w Katowicach.
Od 19 do 21 czerwca w Akademickiej Bazie Noclegowej w Jamnej odbędzie się III Turystyczny Zjazd Pogórzański. Programie występy zespołów artystycznych, w tym grupy „Pelton”, biegi na orientację, pokazy technik linowych, otwarcie szlaku turystycznego.
Od 19 do 22 czerwca w nowosądeckim Parku Strzeleckim będziemy podziwiać najlepsze małopolskie orkiestry dęte podczas 33 Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo trombity”.
21 czerwca na terenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Gnojniku odbędzie się VII Spartakiada Osób Niepełnosprawnych organizowana przez stowarzyszenie „Pomocna dłoń”
Pięć dni miast w czerwcu (Tarnów, Szczucin, Bochnia, Brzesko, Zakliczyn)
Dni Tarnowa noszą od ubiegłego roku nową nazwę. W dniach 5 i 6 czerwca ( w piątek i sobotę) odbędą się „ Zde(a)rzenia”. Jest to – jak awizują organizatorzy - najważniejsza doroczna impreza w naszej lokalnej metropolii. W programie znajdą się wernisaże, happeningi oraz koncerty. Od strony muzycznej warto zwrócić na występy tarnowskich zespołów Ziyo oraz nominowany w 2009 roku do „Nagrody Fryderyka” Totentanz wraz z Tarnowską Orkiestrą Kameralną. W piątek zobaczymy zespoły szantowe: Cztery Refy, Roman Roczeń, Segars, Mechanicy Szanty, Ryczące Dwudziestki, a w sobotę kapele góralskie. Ponadto w sobotę zagrają: Optymistic, Rewolucja Jacka Dewudzkiego oraz znana z radiowych list przebojów brytyjska grupa Uniting Nations. Na ulicy Wałowej odbędzie się Piknik Europejski. W Parku Strzeleckim GALAktyka Tarnowskich Poetów i Malarzy z koncertem artystów Piwnicy pod Baranami. Na ulicy Starodąbrowskiej odbędą się zawody samochodowe „Super Oes Tarnowski” o puchar Prezydenta Miasta Tarnowa. Na ruinach tarnowskiego zamku odbędzie się kolejna już edycja Zamkomani. W programie przewidziano uroczyste wejście króla na zamek, tańce, pokazy walk rycerskich oraz opowieści historyków o tamtych wydarzeniach. Ważnym elementem drugiego dnia imprezy będzie sztuka ulicy.
20 – 21 czerwca zaplanowane są Dni Szczucina. Szczegóły programy imienin miasteczka nad Wisłą nie zostały jeszcze opublikowane.
Jest za to program Dni Bochni. Impreza odbędzie się w dniach od 19 do 21 czerwca. Imieniny solnego miasta rozpoczną się w piątek w Muzeum - o 20-tej rozpocznie koncert Krystyna Prońko. W sobotę i niedzielę wydarzenia Dni skoncentrowane zostały na bocheńskim Rynku. W sobotę blok muzyczny rozpocznie się o 16.30 koncertem zespołów bocheńskich, potem wystąpią; FunkdoNite, Koniec świata i gwiazda wieczoru Voo Voo. W niedzielę publiczność bawić będzie Brian Scott, a w programie m.in. Świat Walta Disneya , Latające talerze, LaoChe i gwiazda estrady Kasia Kowalska.
26 – 28 czerwca - Dni Brzeska. Imieniny miasta powiatowego nad Uszwicą rozpoczną się 26 (piątek) wernisażem wystawy malarskiej w siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury. Na Placu Kazimierza Wielkiego w tym dniu wystąpią zespoły folklorystyczne i zainaugurowany zostanie Jarmark Artystyczny, co awizowane jest jako nowość. W sobotę centralny plac Brzeska od godziny 15-tej zajmą młodzi brzescy artyści, którzy będą tańczyć i muzykować oraz ekipa strongmanów. W programie występ zespołów Fun Fire i Kapeli Pieczarków, a na zakończenie gwiazda estrady Zbigniew Wodecki. W niedzielę podobnie i na finał Dni Brzeska zespół Akurat.
W tym samym terminie 26 – 28 czerwca organizujemy IV Dni Miasta i Gminy Zakliczyn. Zaczynamy w piątek konferencją „Małopolska lokalna” organizowaną wspólnie z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej. Konferencja odbędzie się w sali im. Spytka Jordana z udziałem przedstawicieli samorządów i organizacji 20 gmin małopolskich realizujących Program Integracji Społecznej. Na płycie Rynku 20 gmin zaprezentuje swoje stoiska promocyjne, a na scenie przed ratuszem wystąpią zespoły ludowe, m.in.: kapela „Łużniki”, zespół z Korzennej, ze Słaboszowa, ZF „Gwoździec”, orkiestra dęta ze Szczucina. W piątek otworzymy w ratuszu „Panoramę zakliczyńską” Stanisława Kusiaka oraz wystawę grafiki węgierskiego artysty z Jászfényszaru. Ten dzień ma w podtytule dwie panoramy; zakliczyńską i wiedzy. W sobotę na zakliczyńskim Rynku czynny będzie plac zabaw dla dzieci oraz jurta Jaszsów (węgierskich łuczników). Panoramę muzyki zaczynamy od godziny 14.30. Od 15-tej wystąpią kolejno; śląska grupa bluesowa „Ścigani” – pierwszy debiutant - laureat telewizyjnego Hit Generatora, dąbrowski zespół rockowy „Suchy chleb dla konia”, tarnowska wschodząca gwiazda polskiej sceny rockowej, grupa „Totentanz” i na zakończenie gwiazda muzyki disco „Etna”, znana z przeboju „Niewolnica”. W niedzielę proponujemy Panoramę historii. Niemniej jednak o godzinie 16 –tej rozpoczniemy programem artystycznym dla dzieci pt. „Właśnie leci show dla dzieci”. O 17-tej zapraszamy na widowisko historyczne, oraz premierowe programy taneczne zespołu „Vision”. O godzinie 19.00 finał, czyli Specjalny VII Koncert Papieski „Pamiętamy. Muzyka doliny Dunajca”. Po ponad dwugodzinnym wydarzeniu artystycznym wyświetlimy na Rynku, na wielkim ekranie film. Niebawem na naszym portalu zaczną ukazywać się szczegółowe informacje, które kompletowane będą pod banerem Dni Miasta i Gminy Zakliczyn, który przy tej informacji po raz pierwszy jest prezentowany.
Jeszcze zwiastun imprez na początek lipca:
4 – 5 lipca: Dni Wojnicza oraz Dni Gminy Gnojnik
10 – 12 lipca: X Baszta Jazz Festiwal w Czchowie
11 – 12 lipca: Piknik Samochodów Terenowych w Zakliczynie – trzecia eliminacja serii „4x4”