Brawo
 

b_250_100_16777215_00_images_stories_2013_7_sesja_luty.jpgb_250_100_16777215_00_images_stories_2013_fiszka_zck_info.jpgMiesiąc kwiecień rozpoczął drugi kwartał kulturalnego roku 2013. Podczas 27. sesji Rady Miejskiej w Zakliczynie radni ocenili m.in. działalność Zakliczyńskiego Centrum Kultury w roku 2012 oceniając przedłożone przez Dyrektora Radzie sprawozdania merytoryczne i finansowe oraz dokonali oceny na podstawie swoich własnych  obserwacji przemyśleń. Ocena ZCK wypadła bardzo pomyślnie, a Rada przyjęła sprawozdania z działalności instytucji w roku 2012 jednomyślnie. Oto fragmenty opinii  radnych na temat działalności ZCK wygłoszone podczas owej sesji;

 Józef Wojtas – przewodniczący Rady:  W imieniu Rady Chciałbym podziękować panu Dyrektorowi i pracownikom ZCK za aktywności instytucji na różnych polach działania, nawet jeśli nie ma ich gdzieś osobiście, to ZCK wspiera finansowo różne imprezy takie jak festyny czy dożynki i za to jesteśmy wdzięczni.  Gratulowaliśmy już panu Dudzikowi i Niemcowi za to, że otrzymali nagrodę „Uskrzydlony” dla Głosiciela bo to jest też docenienie wykonanej pracy. Cieszymy się że mamy ZF Gwoździec, że jest Strażacka Orkiestra Dęta „Filipowice”, że dobrze działają  inne kluby zainteresowań i zespoły artystyczne.  

b_250_100_16777215_00_images_stories_2013_100_0974.jpgJerzy Łopatka – przewodniczący Komisji Rewizyjnej: Myśmy w ubiegłym roku kontrolowani Zakliczyńskie Centrum Kultury i w imieniu Komisji muszę powiedzieć, że ocena nasza była pozytywna. Na uwagę zasługuje fakt, że Centrum nie liczy tylko na te pieniądze które my jako Gmina dajemy na działalność instytucji kultury, ale szuka pieniędzy, szuka sponsorów i różnych możliwości dofinansowania, wchodzi w różne programy grantowe – to się liczy i w ten sposób Centrum uzyskuje nie małe pieniądze na działalność. Teraz powiem jako obywatel, że widać jest działalność Centrum Kultury, widać jest tą pracę na każdym kroku jak weźmiemy pod uwagę działalność i sukcesy wszystkich zespołów artystycznych, organizacji oferty kulturalnej  bieżącej, stowarzyszenia działającego przy Centrum.

Edward Mietła – członek Komisji Rewizyjnej i Komisji Oświaty, Kultury i Sportu RM : Pan Dyrektor mówi skromnie o działalności kulturalnej, ale ja chciałbym zwrócić uwagę na to jak kultura bardzo dobrze promuje naszą Gminę w regionie i na arenie ogólnokrajowej na przykładzie Zespołu Folklorystycznego „Gwoździec", który wygrywa przeglądy regionalne, kwalifikuje się do ogólnopolskich festiwali i zdobywa tam nagrody – ten zespół jest naszą wielką wizytówką.

Ważne wydarzenia kulturalne w kwietniu 2013 roku;  

b_250_100_16777215_00_images_stories_reportaz_gornik_002.jpgb_250_100_16777215_00_images_stories_reportaz_gornik_011.jpgOśrodki wsparcia 50+ w ramach Akademii dla Aktywnych prowadzone przez Stowarzyszenie „Klucz” przy ZCK organizują cykliczne, cotygodniowe warsztaty; w czwartek w ratuszu, w piątek w Domu Strażaka w Gwoźdźcu. Warsztatami objętych jest średnio tygodniowo ponad 60 osób w wieku 50+ oraz dzieci i młodzieży uczącej się.   

5 kwietnia odbył się wernisaż wystawy malarskiej Zdzisława Górnikiewicza w Galerii „Poddasze” w Zakliczyńskim Centrum Kultury. O tym, że emerytowany dyrektor Szkoły Podstawowej w Filipowicach maluje, wiele osób wiedziało, ale o tym, że pisze wierszem wiedzieli nieliczni.

6 – 7 kwietnia w Krakowie w ośrodku Zielony Dół, odbył się zjazd uczestników Szkoły Animatorów Miejscowości Tematycznych będącej jednym z działań projektu Miejscowości Tematyczne w Małopolsce prowadzonego przez Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych z Krakowa i Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Gwoździec i Ruda Kameralna to miejscowości z naszej gminy które uczestniczą w programie Miejscowości Tematyczne w Małopolsce. Osobami reprezentującymi w Szkole Animatorów Miejscowości Tematycznych Rudę Kameralną są Robert Ogórek, Justyna Winiarska i Małgorzata Płonka, Gwoździec reprezentują : Agata Nadolnik, Halina Machel-Gaura i Ewelina Siepiela, natomiast przedstawicielami lokalnych instytucji są z LGD Dunajec - Biała – Jan Czaja i z Zakliczyńskiego Centrum Kultury - Teresa Nadolnik.

13 kwietnia w Domu Strażaka  w Gwoźdźcu, a 14 kwietnia w świetlicy ZCK w Rudzie Kameralnej odbyły się warsztaty dla mieszkańców tych miejscowości aspirujących do miana Miejscowości tematycznych Małopolski.  

14 kwietnia w ramach projektu „Witold Lutosławski i polska muzyka XX wieku”  w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach Polski wystąpił Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, który wykonał m.in. pieśni ludowe na tematy żołnierskie Witolda Lutosławskiego oraz Missa Brevis Krzysztofa Pendereckiego.

27 kwietnia w ECMKP w Lusławicach wystąpiła orkiestra Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Roberta Kabary. W programie: Witold Lutosławski – Uwertura smyczkowa, Grażyna Bacewicz – Koncert na orkiestrę, Wojciech Kilar – Orawa, Krzysztof Penderecki – Passacaglia, Larghetto oraz Piotr Czajkowski – Souvenir de Florence. To był kolejny koncert z cyklu „Lutosławski, Penderecki, Górecki – rok jubileuszowy” poświęconego polskiej muzyce XX wieku.

 

 

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.