Stanisław Kusiak na co dzień mieszkaniec Zakliczyna i instruktor Zakliczyńskiego Centrum Kultury, kustoszem galerii ZCK „Poddasze” oraz twórcą i animatorem Zakliczyńskiego Klubu Fotograficznego „Światłoczuli” działającego przy ZCK. Stanisław Kusiak jest zaliczany do grona wybitnych polskich artystów fotografików - ma swoją artystyczną stronę internetową: http://www.stanislawkusiak.com/strony/autor.html. Dla znawców fotografii artystycznej zaliczenie Stanisława Kusiaka do grona wybitnych polskich fotografików nie jest żadnym zaskoczeniem - jego osiągnięcia artystyczne zostały dostrzeżone w kraju i zagranicą, czego dowodem są informacje na temat twórczości Stanisława Kusiaka w prestiżowych opracowaniach, m.in.: w albumie „New Polish Nude Photography” wydanym w roku 2009 w Poznaniu czy w tym samy roku w „The Best Photographers PhotoArt” wydanym w Pradze, w Czechach.
4 lipca 2013 roku odbył się w Muzeum Narodowym w Gdańsku na Długim Targu na „Zielonej Bramie” wernisaż wystawy „Akt w polskiej fotografii”, która jest prezentacją 160 prac 80 polskich artystów fotografików. To imponująca kolekcja fotografii aktu najsłynniejszych polskich fotografików– wśród nich Stanisława Kusiaka z Zakliczyna. Prace prezentowane na wystawie pochodzą z ostatnich 60 -ciu lat i są dowodem nie tylko artystycznego postrzegania roli ludzkiego ciała jako medium i tworzywa artystycznego, ale także odzwierciedlają gusta i zmiany kulturowego widzenia nagości. To fotografie odważne, o najwyższym poziomie artystycznym, wysmakowane wyrafinowaną zmysłowością.
6 lipca 2013 roku w ECMKP w Lusławicach odbył się koncert znakomitego polskiego kwartetu – Emanations Quartet z jednym z najlepszych polskich gitarzystów klasycznych – Łukaszem Kuropaczewskim.
14 lipca 2013 roku Kapela Ludowa „Gwoździec” działająca przy Zespole Folklorystycznym „Gwoździec” została zaproszona i wzięła udział w Festiwalu Folkloru Karpackiego w Jaśle.
14 lipca Rudzanie powołali oddział Stowarzyszenia Klucz pod nazwą „Kameralni.” Prezeską została Małgorzata Płonka, świeżo upieczona absolwentka Szkoły Animatorów Miejscowości Tematycznych, wiceprezesem został Karol Stanuszek, skarbnikiem Edyta Garbacz, a sekretarzem Bernadeta Stanuszek. Komisję Rewizyjną „Kameralnych” wybrano w składzie: Robert Ogórek, Andrzej Różowski i Aleksander Sadłowski. Stowarzyszenie „Klucz” w ten sposób „urosło” do sześciu oddziałów terenowych i liczby członków blisko 150.
18 lipca 2013 roku - jedna z ikon muzyki fusion, światowej sławy perkusista Billy Cobham poprowadził mistrzowskie warsztaty w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Billy Cobham współpracował z Milesem Davisem, Brecker Brothers, Santaną czy Stanleyem Clarkiem - jest jednym z najbardziej wpływowych artystów w historii jazzu. Na swoim koncie ma ponad 50 albumów solowych oraz nagranych wspólnie z takimi sławami, jak: Peter Gabriel, Gilem Evansem, Johnem McLaughlinem i The Mahavishnu Orchestra.
19 lipca 2013 roku – dzień wcześniej wypełniona po brzegi sala koncertowa była miejscem mistrzowskich warsztatów, natomiast tego dnia odbyła się w Lusławicach otwarta próba kwartetu Billego Cobhama z udziałem Adama Bałdycha, Adzika Sendeckiego i Wolfganga Schmidta również przy pełnej zachwytu widowni.
20 lipca o godzinie 19.00 w sali koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach wystąpił Łukasz Długosz – światowej sławy flecista, któremu towarzyszyła będą Agata Kielar-Długosz (flet) oraz Andrzej Jungiewicz (fortepian).
27 lipca 2013 roku odbyła się w Rudzie Kameralnej cykliczna impreza „Lato na Rudzie” zorganizowana przez świetlicę ZCK oraz nowo powstały oddział stowarzyszenia „Klucz” – Kameralni. Gośćmi na specjalnych zasadach byli przedstawiciele tworzących się miejscowości tematycznych Małopolski z Dulowej, Zagórza i Gwoźdźca oraz animatorka projektu z Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych Anna Pasieka. Goście z Zagórza zazdrościli nam świetlicy – U nas mamy 3 tysiące mieszkańców mówili – dziesięć razy tyle co w Rudzie – ale o takiej pięknej świetlicy możemy tylko pomarzyć. Ruda Kameralna jest jedna z 6 miejscowości Małopolski biorących udział w projekcie Miejscowości tematyczne Małopolski.
W dniach od 28 lipca do 3 sierpnia 2013 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbywały się ogólnopolskie warsztaty gitarowe organizowane przez tarnowskie Stowarzyszenie PLUS ULTRA. Pod okiem artystów i pedagogów; prof. Piotra Zaleskiego, Marka Nosala, Rocha Modrzejewskiego, Anny Pietrzak, Łukasza Kuropaczewskiego, Ewy Jabłczyńskiej, Roberta Horny i Dariusza Kupińskiego umiejętności gry na gitarze i muzyczne kompetencje podnosiło ponad 50 uczniów szkół muzycznych z całego kraju. Z oferty skorzystali młodzi gitarzyści w wieku od 9 do 20 lat z Gdańska, Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Bytomia, Kędzierzyna – Koźla, Olsztyna, Biłgoraja, Przemyśla, Rzeszowa, Sanoka, Dębicy, Krosna, Gorlic i Radomia.