Brawo
 

Urodziny Profesora

b_250_100_16777215_00_images_stories_reportaz_ecm13_0009.jpgW sobotę, 7 grudnia 2013 roku, w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego odbył się koncert finałowy Festiwalu Emanacje, który zarazem był koncertem urodzinowym ( z okazji 80 – tych urodzin) prof. Krzysztofa Pendereckiego. Koncert Narodowej w Lusławicach poprzedzona była uroczystościami urodzinowymi Maestro w Filharmonii Narodowej w Warszawie (23 listopada). Przed lusławickim koncertem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Michała Klauzy, została odsłonięta rzeźba portretu Jubilata autorstwa prof. Adama Myjaka. Odsłonięta została również pamiątkowa tablica dedykowana donatorom ECMKP – Bożenie i Ariemu Zweig. Państwo Elżbieta i Krzysztof Pendereccy wzięli udział w promocji książki „Pendereccy, Saga rodzinna”, mającej formę rozmowy z Katarzyną Janowską i Piotrem Mucharskim, którzy są współautorami autobiografii. W Lusławicach tego dnia pojawiła się śmietanka że środowisk kultury i polityki Małopolski.

 

Święty Mikołaj w ratuszu

b_250_100_16777215_00_images_stories_reportaz_mikolaj_042.jpgNa przełomie listopada i grudnia odbyło się wiele spotkań andrzejkowych i mikołajowych w świetlicach i szkołach. 8 grudnia 2013 roku w Sali im. S. Jordana w ratuszu z inicjatywy środowiska skupionego wokół Galerii „Poddasze” Zakliczyńskiego Centrum Kultury odbyło się wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju spotkanie ze świętym Mikołajem.  Pomysł polegał na tym, aby przed spotkaniem ze św. Mikołajem zorganizować dla dzieci i rodziców warsztaty artystyczne polegające na wykonaniu ozdób choinkowych pod fachowym okiem instruktorów.  Święty Mikołaj nie tylko rozdał prezenty, ale też pozował do pięknych, pamiątkowych zdjęć.  Przypomnienie tego ciekawego projektu znajdziecie tutaj: http://www.zakliczyninfo.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2385:sw-mikolaj-w-ratuszu-jakiego-nie-bylo&catid=5&Itemid=45

Warsztaty dla miejscowości tematycznych

b_250_100_16777215_00_images_stories_reportaz_austria_0025.jpg15 grudnia w Rudzie Kameralnej i 17 grudnia w Gwoźdźcu odbyły się warsztaty dla mieszkańców Gwoźdźca, na które zaprosiła Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych. Był  to kolejny element rozpoczętej w kwietniu 2014 roku pracy nad miejscowościami tematycznymi w gminie Zakliczyn. Celem szkoleń było wzmocnienie umiejętności komunikacyjnych i współpracy w zespole u osób, które chcą się rozwijać i wzmacniać swoje kompetencje dla siebie i w pracy na rzecz Gwoźdźca i Rudy Kameralnej. W grudniu obie miejscowości znalazły swoje miejsce na polskiej mapie miejscowości tematycznych.

„Gwoździec - wioska pod kobiecą ręką”  – temat, który daje wiele możliwości. Chcemy stać się interesującym miejscem dla osób lubiących aktywnie spędzać wolny czas, chcących odpocząć od zgiełku miasta, w ciekawy sposób zapoznać się z historią i tradycjami Gwoźdźca np. poprzez gry terenowe, warsztaty rękodzielnicze, warsztaty tańca ludowego czy wypiek domowego chleba „na łopacie”. Ofertę chcemy skierować zarówno do pań jak i panów. Być może chcących w niekonwencjonalny sposób spędzić wieczór panieński czy kawalerski na łonie natury, wśród ruin zamku melsztyńskiego z „białą damą” w tle. Temat ciekawy, ponadczasowy, inspirujący i stwarzający ogromne możliwości przy opracowywaniu oferty turystycznej nie tylko dla kobiet.

„Ruda Kameralna - wioska pozytywnie zakręcona.” Sama nazwa - z jednej strony „kameralna”, z drugiej „zakręcona” bo dziwna. „Zakręcenie” widoczne jest w położeniu geograficznym i historycznym (otoczenie zamkami, rzekami, powiązanie najdłuższą siecią dróg asfaltowych) jak również przyrodniczym (rzadkie gatunki fauny i flory). Największym bogactwem Rudy są mieszkańcy, którym leży na sercu dobro wspólne, chęć bycia razem.

Przy jednym stole…

b_250_100_16777215_00_images_stories_reportaz_iza_03.jpg15  grudnia  koncertem kolęd i pastorałek w wykonaniu Izabeli Mytnik z zespołem zakończyliśmy rok kulturalny 2013. Koncert w sali im. S. Jordana w ratuszu otwierał serię koncertów Izy promujących płytę „Wigilijnie. Przy jednym stole” nagraną przez Zakliczyniankę w katowickim studio Katofonia.  Płyta, którą można było nabyć wraz z autografem Izy przed i po koncercie, powstała przy wsparciu Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn oraz Zakliczyńskiego Centrum Kultury pod patronatem rozgłośni RDN Małopolska. Słowa do tytułowego utworu „Przy jednym stole” napisała Iza Mytnik, a muzykę skomponował Adam Jarzmik.

 

Podsumowanie

W 2013 roku na działalność statutową ZCK otrzymało dotację z budżetu Gminy w wysokości 531 tys. zł. Wydaliśmy w tym czasie 686 tys. 132 zł 60 groszy, przy czym utrzymanie obiektów sportowych na Kamieńcu kosztowało nas ponad 53 tys. zł, na koszty działalności programowej ZCK (imprezy kulturalne, działalność zespołów, wydawnictwo Głosiciela i Zakliczyninfo, etc.) wydaliśmy ponad 105 tys. zł, prawie 100 tys. zł kosztowały nas rachunki za energię elektryczną i gaz w ratuszu, świetlicach oraz w hali sportowej na Kamieńcu. Prawie 55 tys. zł to tak zwane wydatki majątkowe, czyli m.in. zakup estrady, urządzenie punktu informacji turystycznej, drobne i mniej drobne naprawy i konserwacja sprzętu. Kolejne ponad 103 tys. zł to umowy instruktorów (m.in. orkiestry dętej z Filipowic, ZF „Gwoździec”, prowadzenie świetlic i grupy teatralnej oraz tanecznej w ratuszu). Prawie 300 tys. zł to koszt wynagrodzeń pracowników ZCK wraz z delegacjami i kosztami szkoleń i ponad 11 tys. zł to promocja Gminy Zakliczyn, a konkretnie wydatki na wydatki stroje  ludowe dla Charzewic i Gwoźdźca oraz koszty przyjęcia i zakwaterowania delegacji Węgierskiej w Zakliczynie. Bilans 2013 roku zakończyliśmy na tzw. plusie, bowiem 168 tys. 681 zł 98 gr, stanowiły dochody własne ZCK.

 

 

 

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.