Baner 4
 

b_250_100_16777215_00_images_2014_18_brawo_zakliczyn_2014.jpgW niedzielę – 8 czerwca 2014 roku – na zakliczyńskim rynku zorganizujemy specjalny koncert dedykowany 25 rocznicy wyborów, które zmieniły ustrój społeczno – gospodarczy Polski.  O koncercie nieco jeszcze napiszę później, teraz o jubileuszowej rocznicy. Dzisiaj mija 25 lat od pamiętnych wyborów w dniu 4 czerwca 1989 roku. Mimo, iż nie były to w pełni demokratyczne wybory parlamentarne , to przeszły do polskiej i powszechnej historii jako wydarzenie, które nie miało precedensu w praktyce politycznej krajów Europy Wschodniej za tak zwaną „Żelazną kurtyną”, krajów satelickich będących pod pełną kontrolą, słabnącego w oczach, ale jednak komunistycznego supermocarstwa – Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR) – nazywanego wówczas na Zachodzie  Związkiem Sowieckim.  Nie byłoby 4 czerwca 1989 roku w Polsce bez kilku ważnych postaci i wydarzeń. Długo by o tym pisać, ale trzeba koniecznie zaznaczyć, że historyczne, najważniejsze postaci bez który nie byłoby mowy o „polskim eksperymencie” to; Karol Wojtyła – papież – dziś święty Jan Paweł II, Lech Wałęsa – lider „Solidarności” – 10 milionowego, największego na świecie ruchu robotniczego w historii drugiej połowy  XX wieku i jedynego takiego ruchu protestu i buntu w historii krajów komunistycznych, przywódca robotniczy, który otrzymał za to pokojową Nagrodę Nobla, Ronald Reagan – prezydent USA, którego konsekwentna  polityka  doprowadziła do ekonomicznego upadku tzw. obozu państw socjalistycznych, Michaił Gorbaczow – I sekretarz Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, który pozwolił na eksperymenty w ramach tzw. pieriestrojki ,a w praktyce dał zgodę na demontaż dyktatur państw satelickich ZSRR.

 

b_250_100_16777215_00_images_2014_18_W_samo_poudnie.jpgNie było 4 czerwca 1989 roku, gdyby nie zdeterminowana postawa Polaków dążących do wolności i samorealizacji. Naród polski zapłacił za to dążenie do wolności bardzo wysoką cenę, której symbolem był okres Stanu Wojennego w latach 1981 – 84, a tak naprawdę wegetacja i dogorywanie państwa w całej dekadzie lat 80 – tych XX wieku. Rządzący PRL –em mając świadomość nadciągającej katastrofy ekonomicznej, dlatego z jednej strony zaczęli na jesieni 1988 roku  wprowadzać ostrożne reformy wolnorynkowe za rządów liberalnego premiera PZPR-owskiego Mieczysława Rakowskiego i jednocześnie w tym samym czasie rozpoczęli dialog z liderami opozycji skupionymi wokół Lecha Wałęsy i nadal nielegalnej „Solidarności.”  30 listopada 1988 roku rządowa (jedyna wówczas) telewizja wyemitowała niezwykły program: debatę telewizyjną w której wzięli udział szefowie związków zawodowych; Alfred Miodowicz – przewodniczący legalnego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz Lech Wałęsa – lider nielegalnego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.  W opinii nie tylko widzów, ale też partyjnych decydentów, podczas debaty Wałęsa „zmiażdżył” szefa prorządowych związków zawodowych. W tym czasie trwały utajnione przed społeczeństwem spotkania rządu i opozycji w Magdalence. Za to 6 lutego 1989 roku w błysku fleszy i kamer telewizyjnych zainaugurowano obrady  Okrągłego Stołu, który miał rozpocząć się o godzinie 14 – tej, ale został opóźniony o kilka minut. Okrągły Stół obradował dwa miesiące, a w wyniku ustaleń pomiędzy rządem a opozycją została m.in. zalegalizowana „Solidarność” , zmieniono Konstytucję PRL tak, aby przywrócić urząd Prezydenta oraz Senat i przygotować kraj na wybory, jakich nie było wybuchu II wojny światowej. Pierwsza tura wyborów w dniu 4 czerwca 1989 roku była wielkim świętem demokracji , która mimo że w wyniku ustaleń miała wymiar ułomny, to jednak pozwoliła społeczeństwu na pokazanie rządzącym „Gestu Kozakiewicza”.  Do wyborów Wojewódzki Komitet Obywatelski „Solidarność”  w Tarnowie wystawił jako kandydata do Senatu w Tarnowskiej Drużynie Wałęsy działacza rolniczej Solidarności  Stanisława Chrobaka z Paleśnicy. Stanisław Chrobak uzyskał prawie 210 tys. głosów i został senatorem. W Senacie pracował w komisjach; Rolnictwa oraz Komisji Kultury, Środków Przekazu, Nauki i Edukacji Narodowej.  

W 25 rocznicę czerwcowych wyborów odbywają się obchody centralne, w Polsce gościli szefowie państw Europy Środkowo – Wschodniej i prezydent USA Barack Obama. My, tutaj w Zakliczynie, jak już wspomniałem na początku artykułu, zapraszamy na specjalny program „Brawo Zakliczyn – Srebrny Jubileusz Wolności”.  Program realizuje Zakliczyńskie Centrum Kultury przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Tarnowie oraz w partnerstwie z samorządem Województwa Małopolskiego. Patronat medialny – obok Zakliczyninfo – przyjęła rozgłośnia  RDN Małopolska (dziś 4 czerwca będę mówił na antenie RDN Małopolska o „Brawo Zakliczyn”).  Rozpoczynamy o godzinie 17 – tej koncertem, który będę miał przyjemność poprowadzić, pod tytułem  „Przeżyj to sam” według scenariusza i w  reżyserii Adama Pyrka. Proponujemy muzyczna wędrówkę do wolności. Usłyszymy legendarne utwory w  wykonaniu sióstr; Katarzyny i Karoliny Świerczek, Krzysztofa Pyrka , Rafała Bila, Tomasza Gądka oraz Adama Pyrka oraz gościnnie Ryszarda Kuczyńskiego, którego usłyszymy (tak jak 25 lat temu w Zakliczynie i w Tarnowie) w utworze „Nielegalne kwiaty” Jana Pietrzaka : http://www.youtube.com/watch?v=lPYxJhPQpxQ  Będzie też hymn „Solidarności”  - Mury, a także piosenka „Polowanie na wilki” przerobiona przez Jacka Kaczmarskiego na „Obławę” : . http://www.youtube.com/watch?v=Kaoxd3W4SgA   „Polowanie na wilki”  Wysockiego 17 – letni Kaczmarski po raz pierwszy usłyszał podczas koncertu rosyjskiego barda Włodzimierza Wysockiego w Warszawie w 1974 roku. Usłyszymy też polskie przeboje, które wpisały się do kanonu polskiej muzyki; Autobiografię, Przeżyj to sam, Wolność. Będą też piosenki, które są swoistymi prośbami, modlitwami; zaczniemy od „Modlitwy o wschodzie słońca” a zakończymy utworem „Ojczyzno – co się z Tobą stało”, bo też tak się potoczyło te ostatnie 25 lat, że trzeba również takiej refleksji. Nadal prawie 8 mln rodaków mieszka w rodzinach, które na swoje wydatki mają mniej niż wynosi tzw. ustawowa granica ubóstwa. Została ona wyznaczona dla 4-osobowej rodziny na mniej niż 1226 zł miesięcznie, czyli co najwyżej 10 zł na członka rodziny dziennie. Będziemy rocznicę wolności obchodzić  pięknie, ale  i refleksyjnie, dlatego nie powinno Was zabraknąć na Rynku już przed 17 – tą.  Po koncercie rocznicowym zapraszamy na koncerty dwóch zespołów: nastoletnich muzyków tarnowskich z zespołu „Small Cafe” oraz popularnej wśród młodzieży grupy „Vena Valley”.

Będziemy mieć dla Państwa również atrakcje towarzyszące imprezie na Rynku, ale o tym przekonajcie się sami.

 

 

  

Wynajme
Gospodarstwo

 
© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl.
Design by :.